YUKT maraton
YUKT maraton - pravila takmičenja 2011
 
 
 



 ” YU KT MARATON “

      pravila takmičenja za 2011.g.

              

1. Organizator:
Savez radio-amatera Srbije
2. Učesnici:
Amaterske radio-stanice sa teritorije R. Srbije koje poseduju važeću dozvolu za rad za amatersku radio-stanicu.
3. Termin:
Svaki drugi petak u mesecu.
4. Vreme:
od 17:00 do 17:59 po UTC
5. Frekvencije:
3510kHz – 3580 kHz CW
3650kHz – 3775 kHz SSB
6. Periodi:
17:00 - 17:29 UTC CW
17:30 - 17:59 UTC SSB
7. Snaga:

Maksimalno 100 W izlazne snage.
8. Kategorije:
MO (Više operatora)
SO (Jedan operator)
SO CW (Jedan operator samo CW)
SO SSB (Jedan operator samo SSB)
KLUBOVI (sabiraju se poeni klubskih stanica i poeni članova istog radio-kluba prema pravilu navedenom u tački 15.)

Takmičar može raditi i CW i SSB, a prijaviti samo CW ili samo SOSSB. Istovremeno prijavljivanje u kategorije SOCW i SOSSB nije dozvoljeno. Takve stanice će automatski biti prebačene u kategoriju SO, ako je radio jedan operator ili u MO kategoriju ako je jedan operator radio CW, a drugi SSB. U toku jedne etape jedan takmičar može raditi samo pod jednim pozivnim znakom. Takmičar ne može raditi u CW periodu sa jednim znakom a u SSB periodu sa drugim.

a) Klupska amaterska radio-stanice sa koje radi samo jedan operator može se prijaviti u kategoriju jedan operator, a obavezno je u takmičarskom dnevniku navesti pozivni znak operatora. U slučaju promene operatora tokom trajanja maratona, prethodno ostvareni rezultati se ne računaju za godišnji plasman.
b) Klupske amaterske radio-stanice su stanice radioklubova ili njihove PPS koji imaju važeću dozvolu za rad.
c) Podatak o članstvu u nekom radio-klubu će se uzimati iz baze podataka Saveza radio-amatera Srbije, koji je unet u bazu sa obrasca zahteva za izdavanje RATEL-ove licence. U slučaju prelaska iz jednog kluba u drugi poeni se računaju za prvi klub do momenta prijave promene članstva SRS-u. Prelazak iz jednog radio-kluba u drugi, u smislu pravila KT maratona, moguć je samo jedan put tokom kalendarske godine.
d) Promena pozivnog znaka tokom trajanja maratona nije dozvoljena, osim u slučaju promene stalnog pozivnog znaka u dozvoli za rad.
9. Razmena:
U vezama se razmenjuje: RS(T), redni broj veze koji počinje od 001 i nastavlja se u narednom periodu i auto-registarska oznaka (po spisku) lokacije na kojoj se stanica nalazi tokom takmičenja.
10. Poeni:
Svaka ispravna veza na CW donosi 3 poena, a na SSB 2 poena. Neispravna veza (nekompletna, sa pogrešno primljenim podacima ili sa pogrešno unetim podacima) neće se računati u konačnom zbiru. Poeni za veze sa stanicom koja se pojavljuje u manje od 25% dnevnika po periodu neće se priznati. Neće se priznati ni poeni za veze sa stanicom koje čine 50% i više veza održanih sa stanicama iz svog matičnog kluba po periodu. Poeni za takve veze se oduzimaju i stanici sa gore navedenim odnosom i stanici korespondenta. Poeni za vezu sa stanicom gde se vreme održavanja veze razlikuje za više od 3 minuta neće se računati. Vreme u takmičarskom dnevniku mora biti po UTC.
11. Množitelji:
Množitelji su auto-registarske oznake (po spisku) i prefiksi stanica učesnica i računaju se za svaki period posebno. Sopstveni množitelji se ne računaju. Množitelj će se računati samo pod uslovom da se nalazi u 50% i više dnevnika po periodu.
12. Konačan zbir:
Zbir svih poena iz oba perioda pomnožen zbirom množitelja iz oba perioda daje konačan zbir.

Primer
Period veza poena Množitelja
I period 36 108 26
II period 47 94 28
Ukupno 83 202 54
==============================================
Konačan zbir: 202 x 54 = 10.908 poena.

13. Slanje dnevnika:
Dnevnike slati isključivo elektronskom poštom a preporučuje se kabrilo (cabrillo) format. Papirni dnevnici se neće uzimati u obzir. Rok za slanje dnevnika je 3 dana od dana održavanja takmičenja (prvi ponedeljak posle takmičenja do 24:00 po lokalnom vremenu). Dnevnici koji stignu posle ovog roka služiće isključivo za kontrolu, a dnevnici koji stignu posle objavljivanja prijavljenih rezultata ili posle javnog objavljivanja primljenih dnevnika
neće se uzeti u obzir ni za kontrolu. Elektronske dnevnike slati na e-mail adresu: yuktm@yu1srs.org.rs Prilikom slanja dnevnika putem elektronske pošte u liniju SUBJECT obavezno staviti korišćen pozivni znak i oznaku kategorije (primeri: YU7W MO; YT2AA SO; YT1RW SOCW; YU7KO SOSSB).
14. Rezultati:
Prijavljeni rezultati svakog dela maratona biće objavljeni najkasnije 5 dana nakon isteka roka za slanje dnevnika, a nezvanični rezultati najkasnije nakon 12 dana od dana održavanja takmičenja. Eventualne žalbe na nezvanične rezultate mogu se podneti u roku od 5 dana po objavljivanju nezvaničnih rezultata na e-mail adresu yuktm@yu1srs.org.rs . Zvanični rezultati biće objavljeni nakon rešavanja eventualnih žalbi, odnosno istekom roka za žalbu ukoliko ne bude žalbi. Rezultati maratona (godišnji) biće objavljeni najkasnije do 30. decembra za tekuću kalendarsku godinu.
15. Rangiranje:
Mesečni plasman za kategorije MO, SO, SOCW, SOSSB
Plasman u svakom od 12 delova maratona odrediće se na osnovu broja izračunatih poena. Izračunati poeni se dobijaju deljenjem broja poena konačnog zbira (tačka 12.) svake stanice sa brojem poena konačnog zbira prvoplasirane stanice u kategoriji i množenjem tako dobijenog količnika sa 100 za kategorije MO, SO, SOCW I SOSSB (izraženo na 2 decimale).

- Primer dobijanja izračunatih poena:
Prvoplasirani 11.000 poena = 100,00 poena,
Drugoplasirani 9.500 poena = 86,36 poena,
Trećeplasirani 9.358 poena = 85,07 poena,
Četvrtoplasirani 1.121 poen = 10,19 poena, itd.


Mesečni plasman za kategoriju KLUBOVI
Za kategoriju ”Klubovi” izrađuje se, na osnovu konačnog zbira poena, jedinstven plasman svih stanica u koji ulaze kategorije MO, SO, SOCW i SOSSB. Nakon toga se svakoj od stanica određuje izračunati broj poena, po metodologiji navedenoj u prethodnom pasusu. U jedinstven plasman ulazi i konačan zbir poena i za stanice koje su prijavile kategoriju SOCW ili SO SSB, a radile su u oba perioda, odnosno i CW i SSB.
Za kategoriju ”Klubovi” sabiraju se izračunati poeni najviše 10 stanica jednog radio-kluba koje imaju najveći broj poena.
Godišnji plasman
Za godišnji plasman u kategorijama MO, SO, SOCW i SOSSB računaće se najpovoljniji zbir poena iz najviše 9 mesečnih delova maratona. Za godišnji plasman u kategoriji ”Klubovi” računaće se zbir poena iz svih 12 mesečnih delova.
16. Diplome i nagrade:
Diplome i nagrade se dodeljuju na osnovu godišnjeg plasmana.
I – Svi učesnici dobijaju diplomu sa naznakom plasmana (do 10. mesta). Na diplomi će biti navedeni mesečni plasmani za stanice plasirane do 5-tog mesta u mesečnom plasmanu.
II – Nagrade, u obliku plakete, dobijaju prvoplasirani u svakoj od kategorija pod uslovom da u kategoriji bude najmanje 5 stanica u plasmanu. Takođe, nagrade će dobiti drugoplasirani i trećeplasirani ukoliko u plasmanu bude najmanje 8 stanica.
a) Diplome i nagrade obezbeđuje Saveza radioamatera Srbije, sam ili uz pomoć sponzora.
b) Nagrade će biti dodeljene na Skupštini ili na Zboru Saveza radio-amatera Srbije.
c) Diplome i nagrade mogu se dododeliti samočlanovima Saveza radio-amatera Srbije, Vojvodine ili KiM.
17. Takmičarska komisija
Menadžera i takmičarsku komisiju KT maratona imenuje IO SRS. Takmičarska komisija dužna je da organizuje I realizuje: prijem takmičarskih dnevnika, potvrdu prijema dnevnika, davanje na javni uvid primljene dnevnike, izradu i objavljivanje prijavljenih rezultata na osnovu softverske obrade, izradu i objavljivanje nezvaničnih rezultata, razmatranje i rešavanje eventualnih žalbi, objavljivanje zvaničnih rezultata. Odluke koje donese takmičarska komisija su konačne.
18. Diskvalifikacija
Diskvalifikovane će biti stanice koje krše pravila takmičenja, koriste veću snagu od dozvoljene u takmičenju, namerno ometaju rad drugih takmičara, dopisuju ili podmeću veze, rade van odobrenih frekvencija, i dr. Komisija donosi odluku o tome koje su stanice kršile pravila takmičenja, odnosno odluku o diskvalifikaciji. Eventualne sankcije prema diskvalifikovanim stanicama i operatorima sa tih stanica može da odredi IO SRS.
19. Ostalo
Komisija (ili radio-amater koga komisija odredi) ima pravo da dođe na lokaciju svakog od učesnika u KT maratonu u danu kada se održava maraton. Učesnici koji u maratonu koriste lokaciju koja nije navedena u dozvoli dužni su da najmanje 48
časova pre početka takmičenja prijave tačnu lokaciju sa koje će se takmičiti.
Objašnjenje korišćenih termina:
- operator = radio-amater koji poseduje radio-amatersku licencu
- stanica = amaterska radio-stanica
- takmičar, stanica = učesnik
- klub = radio-klub
- UTC = koordinirano univerzalno vreme
- PPS = primopredajna sekcija radio-kluba
Za ostvarivanje prava na poene za pozivne znakove sa jednim ili dva slova u sufiksu, merodavan je godišnji plasman u kalendarskoj godini.

 

 

Menadžer takmičenja je Zvonko Colja, YT1WA
Komisija: Vladan Krkić YU1KX, Mirko Šević YU7WW, Zvonko Colja YT1WA
 
 
Dodatak

Spisak auto-registarskih oznaka (oznake koje su primenjivane do 31.12.2010 - ukupno 41):

AR, BG, BO, CA, DJ, GL, GM, JA, KG, KI, KM, KS, KV, LE, LO, NI, NP, NS, PA, PB, PE, PI, PK, PN, PO, PR, PZ, RU, SA, SD, SM, SO, SU, TS, UE, UR, VA, VR, VS, ZA, ZR.

Softver:

Preporučljivo je koristiti bilo koji softver koji omogućava eksport takmičarskog dnevnika u ”kabrilo” (cabrillo) format.

 


Postanite radio-amater, slušajte ceo svet!