Autor Tema: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza  (Pročitano 27063 puta)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« poslato: 17.02.2015 02:27:59 »
"Odlučili smo da upotrebimo Raspberry Pi i DV-MEGA modul za D-STAR hotspot. Pre neki dan mi je javio da su mu je stigli naručeni moduli, a nije mnogo čekao i da mi ih donese jer je moj deo posla bio da to sastavim i namestim da radi.

Sastavljanje nije veliki posao. DV-MEGA modul je namenski pravljen za Raspberry Pi, tako da ga je trebalo samo utaći u konektor.

Podešavanje je već bilo druga priča."

http://pedja.supurovic.net/moja-prva-d-star-radio-amaterska-veza/


Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #1 poslato: 17.02.2015 08:30:02 »
samo sto glavno nisi napisao sva uspostava veze sve ide preko IP protoka to jest medjusobna veza  ide preko interneta

jeste vidljivo na slici ali nigde u tekstu nije pomenuto

tako da bez direktne veze na internet d-star i daleke veze preko okeanske nisu moguce  ;D

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #2 poslato: 17.02.2015 10:31:41 »
evo samo i kratko da potsetim one koji zele da se bave i upustaju u dalji tok digitalija

 ranije sam pisao na tu temu o radioamterskom satelitu koji je lansiran u orbitu a moze se testirati sa digitalnom -dstar modulaciju u papagaj rezimu na frekvenciji 437.050 Mhz DV D-STAR mod na istoj frekvenciji predajtete i na istoj slusate http://yu1srs.org.rs/forum/index.php?topic=344.msg3499#msg3499

za one graditelje koji ce upotrebiti od nekih mnogobrojnih konvertera analogno digitaolnih da samo napomenem testirajuci kod mene na yaesi ft8100 ide sve savrseno dok ne ukljucite na yaesu tone enkoder to jest sub ton ctcss u predaji tada dolazi do lose konverzije prepoznavanja signala i glas modulacija s druge strane izilazi seckana na froncle dosta isprekidana i jedva dekodirana ili ocena za digitalni prolaz je MOS1 A NIJE Q1 ILI RST ILI RS59

Mean Opinion Score (MOS)
« Poslednja izmena: 17.02.2015 10:33:18 od strane YT1PRM »

Van mreže YT5AID

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 14
    • YU1BBV
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sova
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #3 poslato: 24.02.2015 18:40:06 »
Interesantna 'igracka' za ljubitelje korisnika elektronike.  :)

Cekam nastavak bloga, a do tada par pitanja.
Koliko korisnika moze u isto vreme da korist taj IGate.
Koja vaznija podesavanja su dostupna u programu 'Repeater' od G4KLX?
Koji su limiti DV Mega modula, ima li nekoh ogranicenja, tj. da li je u celosti kompatibilan sa d-star standardom?
Moze i neki audio uzorak ostvarene veze u narednom blogu?!

Sinoc je Igate bio vidljiv na mapi, sada ga nema.


(u svadji sam sa provajderima pa nisam u mogucnosti sam da izguglam a i volim vise licna iskustva da cujem.)
« Poslednja izmena: 24.02.2015 18:52:37 od strane YT5AID »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #4 poslato: 25.02.2015 02:08:23 »
Kao i sve ostalo, na frekvenciji moze samo jedna stanica da emituje u datom trenutku.

Podesavanja nisu nesto narocito kopmplikovana. Podesi se znak hotspota i nekoliko parametara za povezivanje sa drugim cvorovima.

Limita nema, poptuno je kompatibilan sa D-STAR protokolom.

Audio uzorak nemam a i nema svrhe praviti ga, zvuči kao i svaki drugi audio snimak napravljen direktno mikrofonom.

Van mreže YT5AVZ

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 3
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sale
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #5 poslato: 21.08.2016 01:02:13 »
Pogledaj ovo, novi model Icoma, prilog pdf
Ima u sebi sve sto je potrebno - radi kao access point, a moze i u terminal modu.


Van mreže YU2MS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 20
  • Pozivni znak:
  • Operator: Momčilo
  • QTH: Zlatibor
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Moja prva D-STAR radio-amaterska veza
« Odgovor #6 poslato: 17.10.2016 23:44:50 »
Pozdrav svima,
Pocetak digitalizacije radioamaterskih komunikacija kod nas bio je obelezen opstom skepsom u stilu "skup je to sport".U medjuvremenu,u svetu je registrovano preko 3 miliona korisnika digitalnih modulacija a najveci broj njih koristi jeftine minijaturne uredjaje klase 80-100e.Sa takvim spravicama mozete,bez problema,ostvariti interkontinentalne veze mada to "okorele katejase"cesto dovodi do ludila.Ali,to je sasvim druga i nova verzija radioamaterskih komunikacija koja zahteva odredjeno predzananje o digitalnim mrezama i drugim "digitalijama" koje su bliske narocito mladjim generacijama.
Zelim,ovom prilikom,da izrazim veliko razocaranje sto neke kolege iz Beograda,i pored "cvrstog" dogovora,nisu pokazale interesovanje za saradnju sa nama koji smo u tim aktivnostima vec duze vreme.Nasa ideja je bila da se pokrene zajednicki server  za D-STAR,DMR I C4FM i da se postavi nekoliko Hot-spotova koji bi bili pocetak mreze digitalnih repetitora u Srbiji.
Ovako,ako dolazite na Zlatibor,izvolite se "zakaciti"na hot-spot YU2MS-B.Imacete priliku za interkontinentalni qso..