Autor Tema: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API  (Pročitano 74387 puta)

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #30 poslato: 23.06.2013 00:51:04 »
Siniša, ima li uopšte neki repetitor dozvolu?

Ja sam se raspitivao u RATELU i oni me obavestili da nemaju podatke ni o jednom radio-amaterskom repetitoru na teritoriji Srbije.

Pre nekoliko dana je na sajt SRS postavljen pregled repetitora gde postoji kolona koja se odnosi na dozvolu za rad repetitora. Gde u toj koloni stoji "da" - znaci da postoji dozvola i to RATEL-ova. Nemam ni jednu  kopiju kod sebe da bih je skenirao. Uz to, svi tamo navedeni repetitori koji imaju naveden znak identifikacije imaju tu dozvolu.

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji
« Odgovor #31 poslato: 23.06.2013 13:32:35 »
Razumeli smo se Siniša

Citat
Propisi, kojima se sankcionise ponasanje koje odudara od normi tolerantnog ponasanja su verovatno dvosmisleni, sudska praksa ne poznaje "ometanje" i dokazivanje izaziva probleme.
Ispadne samo nemoćni da išta uradimo protiv onih koji ometaju..

Nadam se da će naredne izmene zakona biti mnogo povoljnije po RA i sam pokret.



73,
Filip YU1TTN

Mozda je vreme da, u drugoj temi, otvorimo diskusiju o izmenama postojecih zakonskih resenja, a bez sarkazma, vracanja u proslost i sa predlozima koji su zaista realni i moguci?

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #32 poslato: 23.06.2013 23:32:59 »
Evo dozvole za R5, repetitor radio-kluba "Klokoč" YU1AIF iz Arilja. Dakle, moguće je legalno dobiti dozvolu, pozivni znak (YU0VAR), a tačno je i da RATEL zna za legalno postavljene repetitore.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #33 poslato: 24.06.2013 00:36:13 »
Znači da su me u RATEL-u slagali.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #34 poslato: 25.06.2013 02:45:03 »
Pored verzije za PC (Windows) završio sam 1.0 (beta) verziju aplikacije za Symbian telefone.

TangoAPRS:



Trenutno dosta skromnih mogućnosti: ručno ‚‚ispaljivanje‚‚ (single shot) pozicije i odašiljanje (slanje pozicije na svaka 2 min).

U planu su opcije slične kao i na APRSdroid-u, ali kada vreme dozvoli..

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #35 poslato: 14.12.2013 10:29:57 »
Sto se tice mog misljenja i nekog iskustva APRS u nekim situacijama APRS moze da bude i koristan, recimo kada su neke expedicije u pitanju, kada recimo neki Balon prolazi, ili cak i avion koji se povremeno javlja Digipiterima, ili Gate-vejima. Ja sam od kuce testirao ovih dana vise puta preko aplikacije APRS droid(aplikacije za andoroid telefone) i moja iskustva su jako pozitivna. Recimo odusevilo me je to sto i ako ka severnoj strani nisam otvoren cak 17 puta sam prosao kroz Rumunski digipiter YO7KAJ-3, 10 puta kroz nas YU0API i 6 puta kroz Bugarski LZ0DOE, za ovih par dana koliko sam isprobavao ovu aplikaciju. Sve u svemu jos jednom kazem moze biti korisno za expedicije, pa cak i za probu pokrivenosti sa odredjene lokacije(za digipitere i Gate-veje)

Van mreže YU1VI

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 76
  • Pozivni znak:
  • Operator: Šeki
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #36 poslato: 08.04.2014 04:56:10 »
Hmmmm Paket radio!!!!
Bolna tačka još od pre dvadesetpet  godina( ZX SPEKTRUM, GALAKSIJA, KOMODOR 64)
Kupismo i dva SUPER VOŽELJA Nestadoše u bombardovanju
Mnogo energije i para smo  potrošili na ovaj promašaj.
Čak smo uspeli da ugasimo visinac radar na osam minuta na Kopaoniku da bi postavili nod u randomu.
Kazu da to do tada za nikoga nisu uradili a i nisu trebali zato što smo bili jedini gosti u pomenutoj kupoli.
Drugima to nije bilo dozvoljeno. I kada skoro niko u okruđenju nije bio toliko moćan mi smo imali paket radio mrežu
i odličan tim pravih entuzijasta, a beše teško vreme.Rat. I ubiše nas ko, naši.
Bez sluha u organizaciji bez podrške opstrukcijama i neinteresovanjem.Osula se strašna ekipa vrhunskih
poznavalaca digitalije, softveraša.Sve su pobacali i tako je uništen paket radio
Pomenušu samo delove mreže koja je radila odnosno lokacije
DIGIPITERI Subotica,Novi sad Fruška Gora, Zrenjanin (veliko čvorište sa direktim linkovima ka zapadu),
Beograd (VMA, FON, YU1IOP, AVALSKI TORANJ), Rudnik, Maljen, Crni Vrh kod Jagodine Svilainac Niš,Zaječar,Kopaonik,
i drugi kojih nemogu da se setim.Etako je izgledala nasša paket radio mreža koju smo SAMI izgradili i odrzavali.
Cela stvar nije mogla da opstane samo i samo zato što u tadašnjem rukovodstvu nije bilo sluha za novotarije i naše skupe igrarije   
Nismo mogli da se bavimo i administracijom i to nam je došlo glave, "oni "su krivci, a ne "mi".

73 Šeki YU1VI
« Poslednja izmena: 08.04.2014 04:57:49 od strane YU1VI »

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #37 poslato: 10.04.2014 09:32:16 »
Kao po dogovoru sa sadasnjim Presednikom Miroslavom Vemicem I Sekijem Yu1VI, postavili smo pilot takozvanu probnu tacku GEJT APRS iznad Pirota YU0API , neki su se bunili za znak da sto sam ga izmislio ali nisam bio informisan nisam znao da za digitalna cvorista mora da ide YU0X.. tako da su nase kolege drugari iz NISA postavili novo Cvoriste iznad Nisa YU0XNI , tako da ce mo I mi promeniti nasem aprs gejtu pozivni znak I uskoro predate papirologiju za da se sve registruje legalno I dobije znak

inace dovucen je internet na obe tacke tako da I Nisu I Pirotu ima internet na APRS gejtovima

ovim putem se javno zahvaljujem Blazi YU1BN iz Nisa I Dejanu YU1TP iz Nisa koji su uzeli ucesce I pustanje u rad APRS cvorista iznad Nisa zalazuci svoju licnu opremu !

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #38 poslato: 10.04.2014 10:03:14 »
> inace dovucen je internet na obe tacke tako da I Nisu I Pirotu ima internet na APRS gejtovima

Kako ste rešili problem zakonskih ograničenja korišenja radio-amaterskih resursa od strane neamaterskih korisnika sa interneta i zabranu koriscenja kritovanja saobracaja?

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #39 poslato: 10.04.2014 10:34:03 »
Ja u Boru prolazim kroz Niski YU0XNI sa svega 5W i yagi antenom.

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #40 poslato: 10.04.2014 10:48:47 »
Kako ste rešili problem zakonskih ograničenja korišenja radio-amaterskih resursa od strane neamaterskih korisnika sa interneta i zabranu koriscenja kritovanja saobracaja?

Jel moze pojasnjenje?

-APRS saobracaj se lako filtrira.
-Nisam jos cuo da neko kriptuje APRS saobracaj ca ni onaj na javnim APRS-IS serverima. A ako bude moralo neko ce morati da zasuce rukave da touradi. :)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #41 poslato: 10.04.2014 11:04:07 »
Ako je internet sasobraaj ogranicen samo na APRS onda je to pretpostavljam dovoljno.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #42 poslato: 10.04.2014 11:43:28 »
kad sam napisao dovucen internet na oba gejta mislio sam za koriscenje internet samim aprs igejtvejima a ne da neko koristi I internet preko aprs cvorista ovako gejt podatak koji cuje na vhf na 144,800 direktno gurne preko internet bez da digipitira do nekog prvog aprs cvorista koje ima internet vec samo prosledi podatke na server

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #43 poslato: 15.04.2014 11:30:24 »
   Samo da napomenem da YU0XNI nema dvosmernu internet vezu samo moze da salje podatke. Inace bih zamolio sve koji imaju volje i vremena da probaju da koriste digipiter. Svaka sugestija je dobrodosla, jer je digipiter u probnoj fazi i svakodnevno se testiraju razlicita podesavanja.
   
    73 de YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #44 poslato: 16.04.2014 19:19:48 »
Posto je ispravno da Digipiteri pocinju sa pozivnim znakom yu0X.. prepravljen je yu0api u YU0XPI

zahvaljujem se Blazi YT1BN koji nam je obezbedio Internet do Cvorista a internet je dao EXENET iz Nisa

73!