Autor Tema: SAGRADITE MULTIBANDER "uBITX" SA MIKROPROCESOROM -Treći deo  (Pročitano 19229 puta)

Van mreže YU1EO

  • član SRS
  • posetilac
  • **
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Klasa: -
SAGRADITE uBITX MULTIBANDER SA MIKROPROCESOROM

                           3 DEO


      Verujem da ste već stavili prijemnik u pogon i da ste zadovoljni rezultatima.Ja sam se prijatno iznenadio osetlji-
vošcu.Nemam instrument za merenje signala na prijemu ,pa sam ga "na uho"  uporedjivao sa ICOM 746 i , obzirom da BITX nema VF
pojačanje,mogu da kažem da vrlo dobro radi !

      Na slikama vidite četiri sklopa o kojima ćemo ovog puta govoriti : predajni deo, izlazni pojačavač , mikrofonski pojačavač,
 i diigitalni enkoder.

      Predajni deo.

      U drugom delu članka napomenuo sam da sam na "Ikebana" pločici ostavio mesto za gradnju predajnog dela BITX.("Ikebana"
pločica se ,pomocu komada bakarne žice,lemi za donju ploču). Sada sam na tom mestu  izlemio sve elemente koji čine prvi i drugi TX
pojačavač i povezao ih sa ostalim delovima bidirekcione celine kao na šemi,tako da je ta ploča popunjena.
      
      Sagradio sam mikrofonski pojačavač za dinamički mikrofon ,jer nisam trenutno imao elektretski mikrofon.Kasnije  sam
 sagradio i  pojačavač sa elektretskim mikrofonom tako što sam pojačavač spakovao u kućište od neispravnog dinamičkog mikrofona.
      Proverio sam da li radi  predajni deo .Pritiskom na taster čuo sam signal , na željenoj frekvenciji, na kontrolnom prijemniku i
dobio  VF napon na izlazu T10.Pri radu SSB dobio sam takodje signal i napon na istoj tački.
      
      Moglo je da se odahne sa zadovoljstvom.
      
      Na red je došao izlazni stepen.Sagradio sam ga na jednom hladnjaku koji je preko metalnog ugaonika spojen na donju
ploču čime je već obezbedjeno  hladjenje,a zatim sam ,zlu ne trebalo,dodao i ventilator koji se uključuje samo za vreme predaje.U radu,
bar do sada, sa hladjenjem nije bilo problema.Nisam ugradio LP fitre jer imam spoljni tjuner,koji efikasno potiskije više harmonike.
Na izlazu sam dobio snagu koja ide od 10 W na 3,5 MHz do maksimalnih 15 W na 14 MHz da bi na 28 MHz bila oko 6 W .   
      
      U prvo vreme ,u toku rada sa ovim uredjajem ,imao sam dosta poteškoća sa enkoderom.Teško se birala frekvencija.
Razlog tome je jeftin,bolje rečeno,loš mehanički enkoder.
      Zbog toga ,po šemi koju mi je dao Duško,YU1RK  i , uz njegovu pomoć,uradio sam digitalni enkoder koji ima dve brzine i
koji radi odlično.Položajem levo ili desno ručice koja se nalazi ispod ručice mehaničkog enkodera frekvencija se menja naniže ili naviše,
a tipkom,levo od ručice bira se brzina.Na šemi je to označeno sa F-gore i F-dole,a elektronski enkoder se vezuje paralelno sa mehaničkim.
      
      Priložio sam i nekoliko fotografija BITX koje su gradili  YU1KM -Miki , YU1RK -Duško i YU1UD - Bora .Veliko hvala svima njima
 na pomoći i saradnji.
      Poznato mi je da su neki naši amateri gradili uBITX,voleo bih da se pridruže prilozima iz svog iskustva..

      Pretpostavljam da će oni koji se prihvate ove gradnje moći da se snadju u obimnoj literaturi  uBITX koja je data na Internetu ,
mislim na brojne detalje u vezi sa motanjem ferita za miksere i fitre , povezivanje  sklopova i t.d.Ovde nije bilo mesta za to,a ovaj napis
i bez tih detalja je obiman ,pa sam ostavio graditeljima da sami pronadju te podatke,a ja ću  rado i sa zadovoljtvom odgovoriti na sva
vasa pitanja ,na mail : selimirpasic@gmail.com. .
              

      Želim vam puno uspeha ,Saša ,YU1EO.