Autor Tema: Vesti iz Sveta...  (Pročitano 9353 puta)

Van mreže YU1PZ

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 67
  • "Change is hard, but stagnation is fatal..."
    • www.zika.rs
  • Pozivni znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Vesti iz Sveta...
« poslato: 11.07.2014 00:30:18 »
(Nisam znao pod koju temu na forumu da smestim ovaj post pa sam otvorio novu...)

Dragi radio-amateri,

Na poziv mojih prijatelja, radio-amatera iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, danas sam bio počastvovan da u svojstvu običnog radio-amatera
budem gost u Savezu radio-amatera UAE (EARS) i da se povodom toga obratim njihovom rukovodstvu, državnicima i radio-amaterima iz mnogih Arapskih Emirata.

Uz prigodno druženje preneo sam im drugarske pozdrave radio-amatera Srbije, predstavio naše takmičarske i ostale uspehe, svakodnevne aktivnosti, zgode i nezgode sa kojima se susrećemo kao i današnji značajni jubilej "Dan radio-amatera Srbije" i 90. godina RA hobija u Srbiji, a posebno im približio naše angažovanje u radio-amaterskoj mreži za opasnost RMZO, vezano za nedavne događaje oko poplava i učešća radio-amatera Srbije u spašavanju građana i pomoći ostalim službama i organizacijama što ih je posebno interesovalo.

Srbija i UAE grade čvrste mostove saradnje u političkom i ekonoskom smislu pa je zaključak svih nas na ovom druženju
da nema razloga da i u radio-amaterskom delu ne idemo ako ne ispred onda makar u korak sa takvom politikom.

U attach je par slika sa pomenutog druženja...
"Change is hard, but stagnation is fatal..."
Živojin Žika Petrović
YU1PZ

Van mreže YU1TA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 149
  • Pozivni znak:
  • Operator: Неша
  • QTH: Параћин
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #1 poslato: 11.07.2014 00:31:21 »
Svaka čast Žiko.
73

Van mreže YT1HAJ

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 44
  • Pozivni znak:
  • Operator: Goran
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #2 poslato: 11.07.2014 01:05:24 »
Lepo lepo.

Van mreže YU5AKI

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 15
  • Pozivni znak:
  • Operator: Marko
  • QTH: Novi Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #3 poslato: 11.07.2014 10:09:02 »
Svaka cast!  :)

Van mreže YT1GTI

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 46
  • Pozivni znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #4 poslato: 21.07.2014 18:51:44 »
Koliko ovde mutavih usta ima ... Covek ode u svet , predstavi radioamatere Srbije , 114 pregleda a 2 komentara ...

To samo dokazuje kakav ste VI narod a daleko ste od radioamatera i HAM spirita  ...

Evo ocekujem vest da je cenjeni predsednik da otisao i uradio ovakvo nesto ...  Docekacu , samo sutra ...  Zato sto ga imam na papiru , a covek i dalje ne koristi forum za obavestavanje , jer nema nijedan post napisan iako je registrovan ...

Mogao je on da napise , mozda nesto pametno u temi izborna skupstina  ?

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #5 poslato: 21.07.2014 20:15:04 »
Predsednik SRS ne mora da putujeu druge zemlje da bi predstavljao našu zemlju. Njega naime vrlo dobro poznaju radio-amateri širom sveta.

Evo nedavno je radio u takmičenju IARU HF 2014, kao član nacionalnog takmičarskog tima pod pozivnim znakom YT0HQ, na 20m, CW i ostvario 2345 veza sa radioamaterima iz celog sveta predstavljajući našu zemlju na najbolji mogući radioamaterski način.

I to nije radio sam. YU HQ tim je činilo 59 vrhunskih operatera koji su radili sa 12 takmičarskih lokacija koje su radio-amateri sami izgradili, uglavnom svojim sredstvima i ličnim trudom.

YU HQ tim je za vreme takmičenja ostvario ukupno 15756 veza i 23,1 milona poena oborivši dosadašnji rekord. Kod ćeš bolje predstavljanje u svetu.

Van mreže YT1GTI

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 46
  • Pozivni znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #6 poslato: 21.07.2014 21:35:06 »
Pa jel to sto si pomenuo gore ne treba da bude negde napisano ? Zabelezeno ? ... 

 Ajde da preformulisem samo za tebe ... HQ tim je.odlicno odradio posao sa avw predsednikom na 20m ,  prvaci smo u svetu (naprimer ) , sta mi kao drzava ili radioamateri imamo od toga ?


Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #7 poslato: 21.07.2014 21:48:51 »
Isto što i kad smo prvaci u bilo čemu drugom, dakle repetitore sigurno ne. Ostalo je suvišno objašnjavati nekome ko je radio-amater, a nije svestan šta ovakav uspeh znači.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #8 poslato: 21.07.2014 22:24:37 »
HQ tim je napravio sjajan rezultat, najbolji do sada i sigurno da nas je sjajno predstavio u Svetu. Tu nema zbora!
Hobi je ipak amaterski i ne treba očekivati nikakvu materijalnu korist. Ova duhovna satisfakcija je više nego dovoljna.
Veliko BRAVO za HQ tim, koji iz godine u godinu popravlja svoj rezultat!

I predstavljanja širom planete, kakvo je u UAE napravio YU1PZ, takodje imaju svoju težinu i doprinose afirmaciji YU radio-amatera.

Ono što meni malo izgleda deplasirano, je teza, koje su se dohvatili neki RA i provlače je često, a ne vidim drugi motiv, već omalovažavanje nečijeg tudjeg truda i uloženog vremena i sredstava. A to je:

Citat
koji su radili sa 12 takmičarskih lokacija koje su radio-amateri sami izgradili, uglavnom svojim sredstvima i ličnim trudom.

Da budemo načisto, u te su lokacije uložena sredstva i trud, ne zbog HQ tima, već prvenstveno da bi ih koristili oni koji su ih podigli i izgradili, kako bi postizali vrhunske rezultate u takmičenjima, DX-ingu itd....
To što u IARU HF contestu "ustupaju" te lokacije HQ timu je više nego patriotski i časno, ali nije uporedivo sa ulaganjem vremena i sredstava za izgradnju i podizanje nečeg, što se odmah ustupa na korišćenje celokupnoj RA zajednici, bez obzira na razliku u uloženim sredstvima i vremenu.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YU1MM

  • Nadzorni odbor
  • posetilac
  • ****
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Maksa
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #9 poslato: 21.07.2014 22:38:02 »
Radio-amateri su u mogućnosti da za rad koriste mnoge segmente u frekventnom spektru ... KT u deset segmenata,  VHF/UHF/SHF  na freq  144 MHz, 432 MHz, 1.3 GHz, 2.4 GHz, 10GHz, 47GHz,...  kao i vrste rada  CW, SSB, FM, PSK (31, 63, 125), RTTY, FSK441, SSTV, JT65, ...

Uočljivo je da imamo mogućnosti da se bavimo onim što nam pričinjava najveće zadovoljstvo ili za šta imamo mogućnost nabavke opreme...

Medjusobnu komunikaciju ostvarujemo da bismo ispitali tehničke mogućnosti opreme koju smo sami konfigurisali ili delom i napravili ...  U svemu se takmičimo sami sa sobom ... da li ćemo održati što više veza u odredjenom periodu, da li će biti napravljena/montirana  prava antena za odredjene propagacije, jesmo li odabrali pravo vreme ,freq ... koristimo li tropo, auroru, SP, LP ...

Ovaj naš hobi se u mnogim segmentima  bazira na naučnim saznanjima, iskustvima, stečenim veštinama,... tako da je uporedjivanje  nečega što svako može i nečega za šta je potrebno veliko znanje, iskustvo  i veština je ne primereno... 

Zbog nemerivo širokog spektra aktivnosti  koje nam pričinjavaju zadovoljstva ovaj naš hobi je najlepši  na svetu  jedino je potrebno malo medjusobne tolerancije  ... i neka svako radi ono što mu lično čini život lepšim ne umanjujući uspehe u radu onima kojima je nešto dugo draže ...
« Poslednja izmena: 21.07.2014 22:41:11 od strane YU1MM »

Van mreže YU1SS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 77
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sole
  • QTH: Kruševac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #10 poslato: 22.07.2014 12:15:29 »
        Postovane kolege radio amateri,nikako ne mogu da ukapiram zasto pojedinci koriste ama bas svaku priliku da nekog omalovaze ili neciju aktivnost minimiziraju a,drugi opet jedva docekaju da se besomucno slihtaju i uvlace u pozadinu.Da li je moguce da nisu ukapirali da je ovo HOBI,da svako doprinosi na svoj nacin i to treba pozdraviti i podrzati.Gest mog dobrog druga YU1PZ pozdravljam i cestitam,pa i sto se tice aktuelnog predsednika SRS kao dela HQ tima takodje.Ali nebulozno je da merimo ciji je veci,to prilici deci na pocetku osnovne skole,svaki doprinos je dobrodosao,posmatrajte to kao jedan mozaik,mnogo malih delova daje jednu lepu sliku.I moju malenkost zaista zna ogroman broj radio amatera sirom sveta,vrlo cesto veza pocinje sa 73 dr SHOLE na CW a i mnogo puta se dogodi ka mi sagovornik kaze na losem srpskom DOBR DAN KRUSEVAC ali to mi je samo motiv da radim jos vise a ne da se nesto hvalisem. Nesto drugo me zaista cudi,gde nestade tolerancija ,lepa rec , razumevanje.Pa zar je toliko tesko nekoga pohvaliti ili uputiti lepu rec.
        Moj dobar drug iliti DRUG CLAN YU2M lepo rece svaka takmicarska lokacija se radi za licne potrebe ali je potpuno normalno da se tu okupi ljuta ekipa za neko vidjenije takmicenje,a budite sigurni da samo i iskljucivo timski rad donosi rezultat,pa zato podrzimo i pozdravimo svaku aktivnost koja ce ma koliko podici nas pokret na visi nivo.I molim da smanjimo dozivljaj  i spustimo nepotrebne tenzije,ako smo slozni onda smo sila,vise bih voleo da na forumima citam a na frekvencijama slusam da su obucene nove grupe radioamatera,da je napravljeno neko druzenje,da je odadjeno neko takmicenje i postignut dobar plasman.
        Zasto je tako malo postova sa temom izrada jeftinih a kvalitetnih antena,pratece opreme ili nekih korisnih saveta,mozda nije lose da malo popricamo o koriscenju sloarnih panela i Led rasvete,verovali vi meni ili ne ali zamenom klasicnih sijalica sa Led rasvetom koju sam pravio od dioda na traci mesecno sam smanjio racun za struju oko 1000 dinara,nije mnogo ali barem vise ne kupujem sijalice a i na godisnjem nivou je oko 12 000 skoro za registraciju kola.
         Ovo je samo skromni pokusaj da malo spustimo loptu da se vise druzimo pomazemo i svako da svoj doprinos opstemboljitku.

Van mreže YT7YT

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 3
  • Pozivni znak:
  • Operator: Buki
  • QTH: Vršac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Vesti iz Sveta...
« Odgovor #11 poslato: 24.07.2014 08:39:42 »
Cestitam sto si pretstavio nase radio amatere u pravom svetlu!!to su sve dobri ljudi, imao sam priliku da upoznam vecunu radio amatatera iz kluba ears,cak sam i polozio klasu za znak a65 bio sam kod mr.Abdulah kuci a61q ima fantastican equipment sa njima je dobro saradjivati siguran sam da mogu da nam  pomognu u mnogim stvarima  :)