Autor Tema: [HAB] M0XER-5  (Pročitano 62020 puta)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #45 poslato: 02.08.2014 10:52:23 »
Pratite Balon LZ1KNB-11 ako ste u mogucnosti.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #46 poslato: 02.08.2014 11:35:35 »
Jako lepo se čuje u Pirotu na 144.800!
Dok je bio ispod 10km malo teže sam uspevao da ga dekodiram, ali sada kada je na ~12km to ide bez problema.

LZ1KNB-11 info
LZ1KNB-11 pozicija na karti


Ovom balonu se nešto izgleda desilo, u poslednjih sat vremena šalje jedne te iste koordinate, visinu i vreme, verovatno se GPS zaglupavio  :(


Sada sam dobio info od kolega, GPS se zakucao posle 40,000ft (~12km), šteta  :(
Nadam se da će da proradi prilikom padanja.
« Poslednja izmena: 02.08.2014 12:25:48 od strane YU1TTN »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #47 poslato: 02.08.2014 16:14:01 »
Kratko sam slušao 144.800 i nisam siguran, ali mislim da sam ga čuo i nisam uspeo da ga dekodujem. Signal je bio slab, a dodatni problem su mi stvarale stanice iz rumunske APRS mreže. Nemam usmerenu antenu a od omnidirekcione nisam više ni mogao da očekujem.

Što se tiče slanja jednih istih koordinata, problem može da nastane iz više razloga. Vlada SAD, kao vlasnik GPS sistema, uvela je jedno ograničenje. Svi uredjaji koji mogu da funkcionišu na visinama preko 18km i kreću se brzinom većom od 515m/s, smatraju se oružjem ili delom oružja. Za njih je potrebna izvozna dozvola Stejt departmenta. To je uradjeno da bi se sprečile zloupotrebe civilnih GPS uredjaja u balističkim, interkontinentalnim i krstarećim raketama i za druge vojne potrebe mogućeg protivnika. Iz tih razloga civilni GPS uredjaji najčešće ne funkcionišu iznad tih visina i brzina. E, sad, neki proizvodjaći su bili veći katolici od pape, pa su ograničili funkcionisanje kada se dostigne samo jedan od navedenih parametara - visina ili brzina. Neki su bili još rigorozniji pa su još više ograničili visinu. Moguće je da su Bugari ugradili GPS uredjaj koji ima oštrija ograničenja. Na takvu mogućnost ukazuje baš to što predajnik radi i emituje koordinate iz bafera.

Druga mogućnost je da neke ugradjene komercijalne elektronske komponente ne mogu da rade na jako niskim temperaturama, ali mi je to manje verovatno jer predajnik i dalje radi. Ne verujem da je GPS modul osetljiviji na temperaturu od procesora ili predajnika.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #48 poslato: 02.08.2014 16:58:38 »
Viktor mi je javio da je GPS prestao da radi čim je balon prešao visinu od 40,000 ft.
Moguće da je GPS problematičan ili kontroler nije uveo GPS u ‚‚flight mode‚‚? Nadam se da će podeliti sa nama o čemu se stvarno radilo, kada budu pronašli paket.

Bitno da je paket i nakon problema sa GPS-om nastavio da šalje signal, a odlično što se GPS ‚‚proboravio‚‚ kada se spustio ispod 40,000 ft :)

Krivo mi je što nisam uspeo da nađem neku najavu za ovaj let, niti detalje o tome na kojim frekvencijama će raditi..

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #49 poslato: 02.08.2014 18:21:22 »
Ekipa krenula da ga traži




*tema bi trebala da promeni naziv u [HAB] High altitude balloons  8)

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #50 poslato: 02.08.2014 23:21:37 »
Viktor mi je javio da je GPS prestao da radi čim je balon prešao visinu od 40,000 ft.
Moguće da je GPS problematičan ili kontroler nije uveo GPS u ‚‚flight mode‚‚?
Zavisi koji su GPS modul koristili. U svakom slučaju je jedno od ta dva: ili GPS ne funkcioniše na visinama preko 40.000ft, ili može da funkcioniše prevodjenjem u "flight mode" ali to iz nekog razloga nije uradjeno.

Nego, Leovi baloni B-63 i B-64 kao da se utrkuju koji će da priredi veće iznenadjenje. B-63 (koji je lansiran još 8. jula) ponovo se pojavio, registrovan je iznad Severnog Atlantika. Nedostaju podaci sa dela puta od 28. do 30. jula. Podaci od 30.7. do danas su očitani iz log-a. Gledajući putanju i nedostajući deo liči kao da je B-63 leteo iznad Njufaundlenda, Grenlanda i Severnog Atlantika. U svakom slučaju iznad "nedodjije". Posle skoro mesec dana u vazduhu balon stabilno drži visinu, a svi uredjaji besprekorno rade.
« Poslednja izmena: 02.08.2014 23:25:38 od strane YT7TU »

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #51 poslato: 03.08.2014 07:37:50 »
kolege iz LZ su zaboravili da ga podese za visine preko 12000 ,a juce su ga locirali gde je pao ali zbog nepristupacnosti i mraka su odustali i ostavili potragu balona za danas

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #52 poslato: 03.08.2014 11:57:41 »
Još jedan Leov balon se vratio "iz mrtvih". Posle pauze od 10 dana, uhvaćen je signal sa balona B-66, koji je očigledno lutao iznad Severnog Pacifika, ali mnogo južnije od B-63 i B-64. Sada su u vazduhu B-63 (trenutno iznad Severenog Atlantika i kreće se ka Africi, prema Maroku i Alžiru), B-64 (trenutno leti iznad Barencovog mora) i B-66 (trenutno leti iznad zapadne obale SAD, pored Oregona, prema Kanadi).

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #53 poslato: 06.08.2014 13:37:31 »
Malopre mi je kolega YU1TTA skrenuo pažnju da pogledam putanju M0XER-3




Interesantno bi bilo da nas poseti ponovo :)

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #54 poslato: 06.08.2014 15:50:55 »
Pratim redovno letove Leovih balona. Taj B-63 je ponovio uspeh balona B-64: i on je obišao Zemlju i svoju polaznu putanju presekao južno od Marseja! Valja ponoviti da je B-63 lansiran 8. jula, pa je praktično mesec dana u vazduhu i ne pokazuje znake posustajanja. Trenutna putanja mu je takva da je verovatnije da preleti južno od nas, preko Makedonije i Grčke, ali je on već imao veoma čudne deonice puta, tako da ništa nije isključeno. Navijam da nas ponovo preleti, samo ne u vreme grmljavine, jer su mi uredjaji tada isključeni. Ovih dana je već nekoliko puta gruvalo tačno iznad moje zgrade (izmedju bljeska i zvuka prodje manje od 1s, a statički šišti na sve strane ), pa neću da rizikujem.

Biće zanimljivo ako i B-66 uspe da obidje Zemlju. Interesantno je da on leti na malo većoj visini od B-63 i B-64, a tu su strujanja izgleda znatno sporija, pa se balon kreće mnogo sporije. Posle nekoliko dana za vreme kojih nije registrovan, sporo je preleteo preko Severnog Pacifika, preko dela Kanade, a sada leti iznad SAD, kod Ohaja. Ostaje mu još "samo" da preleti Atlantik, pa da i on zatvori krug oko Zemlje, što bi bilo sjajno.

Interesantno je da su mu ovi, najuspešniji baloni plastični. Zanimljivo bi bilo videti kako je rešio njihovo varenje/lepljenje i kako je uspeo da spreči isticanje helijuma, jer sva tri balona prilično stabilno drže svoje visine.

http://www.leobodnar.com/balloons/B-64/B-64-envelope2.jpg

Teret mu je težak svega 11 grama! A to podrazumeva GPS modul, bateriju, procesor, predajnike na 144.800 i 434.500, dva minijaturna solarna panela, GP antenu od krute žice.

http://www.leobodnar.com/balloons/B-64/B-64-payload.jpg

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #55 poslato: 10.08.2014 10:34:53 »
Nastavlja se fantastičan let balona B-63, koji je lansiran 8. jula. Ovoga puta je kod Sardinije skrenuo južnije, pa je nas obišao, ali je uspeo da po drugi put preleti dva kontinenta - Evropu i Aziju. Trenutno leti iznad Južne Koreje, a po telemetriji sve je u odličnom stanju.

Nadam se da će se B-64 (čiji je signal poslednji put registrovan iznad Barencovog mora) ponovo pojaviti i nastaviti let. Istovremeno čekam da i B-66 preleti Severni Atlantik i pojavi se u Evropi. Time bi Leo postigao het trik, jer bi i treći njegov balon uspeo da preleti krug oko Zemlje.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #56 poslato: 11.08.2014 23:57:46 »
Leo Bodnar je postigao het trik! I treći njegov balon B-66 je obleteo Zemlju. Malo je čudno da posle Njufaundlenda njegov signal nije registrovan sve do Krima. Nije čudno što nije registrovan iznad Severnog Atlantika, ali mi je neobično da je preleteo Evropu i da je registrovan tek kod Krima. Moguće je da je imao malo čudniju putanju, pa da je iznad Atlantika skrenuo malo južnije i preleteo preko severnog dela Afrike, Mediterana, Turske i Crnog mora, ali čak i tada bi trebalo da ga registruje neka grčka ili turska stanica. Šteta što nema ni logovanih podataka o prethodnom delu puta. Sada leti iznad Kazahstana, pa ga opet neko vreme nećemo registrovati.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #57 poslato: 22.08.2014 22:04:42 »
Leo Bodnar (M0XER) nastavlja sa rekordima. Balon B-64 (M0XER-4) uspeo je da po drugi put obidje Zemlju. Trenutno je iznad Engleske i leti pravo ka mestu odakle je lansiran 12. jula.

Mislim da je postavio još jedan rekord. Aljasku je preleto od juga ka severu i nastavio dalje ka Severnom polu.

Kada je ponovo registrovana njegova emisija, izvučeni su zapamćeni podaci iz loga. Postoji jedan manji deo puta za koji nema podataka, pa su tačke spojene ravnom linijom. Medjutim, gledajući poslednju tačku posle Aljaske, a pre prekida, vidi se da je 18. avgusta dostigao severnu geografsku širinu od 89.7502 stepena i nastavio da leti ka severu. U tom trenutku bio je oko 25km od Severnog pola, tako da verujem da je preleto ili preko samog pola ili veoma blizu njega.

Leovi baloni mogu izdvojeno da se prate na: http://spacenear.us/tracker/flyb.php

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #58 poslato: 25.08.2014 13:34:47 »
I komšije se zabavljaju:



Pratimo  8)


HG8PSL-11 info aprs.fi
HG8PSL-11 map view aprs.fi



I ovaj je izgleda imao probleme sa GPS-om, uredno se javljao dok nije prešao visinu od 21km.
Pri padanju, posle visine od 10km krenuo je ponovo da se oglašava..
« Poslednja izmena: 25.08.2014 13:39:18 od strane YU1TTN »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #59 poslato: 25.08.2014 23:45:00 »
Drugi Leov balon je obišao drugi krug oko Zemlje. Pored balona B-64, to je uradio i balon B-66, koji je doleteo do francuske obale i trenutno se nalazi kod Kana. Po telemetriji, svi uredjaji dobro rade. Stvarno, izgleda da je posle dugotrajnog eksperimentisanja Leo "ubo" dobitnu kombinaciju. Svaka čast.