Autor Tema: Povezivanje uređaja i računara  (Pročitano 59193 puta)

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #15 poslato: 15.06.2013 16:16:15 »
@yt1prm
Bojim se da ovo postaje razgovor gluvih. Na pristojan i obziran način pokušavam da kolege amatere podsetim da sarađuju sa Savezom i RATEL-om. Takođe, na isti način pokušavam da podsetim da propisi postoje da bi se poštovali, na dobro svih nas. Divljanje po radio spektru nazovi "amatera" plaćaju pravi amateri kroz sumnjčavo i restriktivno ponašanje nadležnih za raspodelu i nadzor nad korišćenjem tog istog spektra.
Na planeti Zemlja ne postoji mogućnost da radioamateri, na regularnoj osnovi ( po pravilniku), koriste emisije sa prigušenim talasom. Ta vrsta rada je rezervisana za vojsku, policiju (javnu ili tajnu svejedno), GPS i druge profesionalne službe. Uzgred, ako  je poznat princip rada pomenutih uređaja, šira primena istih za amatere je nepraktična zbog potrebe poznavanja algoritma po kome se vrši ekspanzija spektra.
Eksperimentisanje je drugo ime radioamaterizma, u SARADNJI sa Savezom i RATEL.om

Podrzavam !

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #16 poslato: 15.06.2013 20:58:25 »
@yu1ra  nema potrebe to meni da objasnjavte to mene ne zanima niti me intresuje priguseni sistem modulacije ,hoping frekvencije ,tetra i ostalo mene interesuje RADIOAMTERIZAM u pravom smislu reci a tema je ovde interfejs i povezivanje stanice sa racunarom a to sto drugi tumace te bezicno upravljanje te prigusene modulacije to je njihov problem ,dajte malo elana u radioamterizam e ne ono kao bolje komsiji da crkne krava ,ako ja nemam kravu ,sto savez nije nesto uradio sto savez nesto ne postavi i pusti u rad web sdr naprimer, balopn ,aprs ,d-star ,echolink ,nista mi nemamo licno od saveza pa ni valjani repetitor ,jeste skrecem od teme ali nekad kod mene u skoli je bilo 150djaka u odeljenu a dans samo moj sin i od kmsije ukupno 2 deteta u celoj skoli od prvog do cetvrtog razreda , svaka cast klubu Banjica sto je izasao i pod satorom u centru berograda radio veze i postako podmladak da dodje u klub da ih odvrati od droge ,cigara i kavica

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #17 poslato: 18.06.2013 01:52:15 »
Kada je o zakonima reč valja imati na umu da u civilizovanom svetu važi pravilo da samo Krivični zakonik propisuje šta je krivično delo (zabranjeno) sve ostalo nije krivično delo. Pravilnici po prirodi svoga naziva definišu šta jeste dozvoljeno sve ostalo NIJE dozvoljeno.

Mislim da nisi u pravu. Ne može neki pravilnik biti nesaglasan zakonu a naše zakonodavstvo spada u pozitivno, što će reći, sve što nije zabranjeno - dozvoljeno je. To važi i za pravilnike. Možda bi opšta zabrana prošla kao pravno valjana ako je direktno kao takva navedena u pravilniku.

Koliko mi se čini, nema nikakvih smetnji da se daljinski kontroliše radio-stanica sve dok onaj koji je kontroliše ima odgovarajuću licencu i dozvolu za tu stanicu.

Mislim da u ovome što je Boban namerio jedini problem može da bude da dopusti da BILO KO može da emituje sa te stanice, ali sve dok stanica koristi njegov pozivni znak i on je daljinski kontroliše, ne vidim problem. Verovatno bi ako se koristi klupska stanica i klupski pozivni znak broj operatora mogao da se proširii na članove kluba ili kako već.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #18 poslato: 06.07.2013 09:13:05 »
Samo da napomenem da mi se YU1RRS obratio privatnom porukom u želji da diskusiju na ovu temu nastavimo privatno. Ja sam to odbio i uputio ga da sve što ima da kaže - kaže ovde, jer mislim da samo otvoren razgovor može da dovede do nekog rezultata.

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #19 poslato: 09.07.2013 09:43:54 »
Naravno. Nema razloga za privatnu prepisku oko stvari od javnog značaja. Forum treba da bude i ostane baza znanja, a informacije sa njega treba da koriste i drugi, ne samo mi što trenutno diskutujemo.

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #20 poslato: 09.07.2013 22:36:30 »
http://www.cqdx.ru/ham/ham_radio/the-legal-aspects-of-remote-radio-station-control/
Zanimljiv članak ( uglavnom zakonska regulativa FCC i IARU a manje tehnički detalji) za sve one koji su zainteresovani za daljinsko upravljanje radio-stanicom. Naravno, dobri stari Gugl je prepun tekstova na pomenutu temu.

@yt9tp
Privatnu poruku sam uputio da bih vama razjasnio svoj lični stav a ne da bih nastavio diskusiju. Imate moju punu saglasnost da moju privatnu poruku objavite u okviru ove ili neke druge teme.
Pozdrav
Ranko YU1RRS

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #21 poslato: 10.07.2013 15:47:12 »
Hvala Ranko, ali nema razloga da ja objavljuem tvoje poruke pored tebe. Ako misliš da j eono što si meni poslao od značaja za diskusiju, najbolje je da sam izneseš to mišljenje. Ja mislim da bi to trebalo da uradiš.

Link koji si objavio je zanimljiv i u suštini je u skladu sa onim što sam i ja rekao: ARRL dozvoljava daljinsko upravljanje sve dok se zna ko je operator (tj. ima odgovarajuća ovlašćenja) i dok se predstavlja na odgovarajući način.

Ali to su ARRL pravila. Pitanje je da li je to slično regulisano i našim pravilima.


Kad smo već kod toga, imam jedno pitanje. Da li se po našim pravilima znak dodeljuje operatoru ili radio-stanici? Iz toga sledi i pitanje da li neko sme da koristi tuđu ličnu radio stanicu i ako je koristi da li se predstavlja svojim znakom ili znakom koji je toj ličnoj stanici dodeljen?
« Poslednja izmena: 10.07.2013 15:58:42 od strane yt9tp »

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #22 poslato: 12.07.2013 09:37:12 »
Znak dobija operator. Da ga dobija stanica, onda bih ja kupio stanicu od npr. YU1ZZ i postao on.
Ako koristiš tuđu stanicu, npr. pozajmiš na neko vreme nečiju stanicu, koristiš isto svoj znak jer on predstavlja tebe kao operatora ili radio-klub.
U nekim situacijama, odeš kod nekoga u goste ko radi takmičenje, pa malo radiš na njegov znak, ali to je već lažno predstavljanje i po radio-amaterskom kodeksu nije krivično delo ;)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #23 poslato: 12.07.2013 10:20:02 »
Sto se tice koriscenja pozivnog znaka mogu i oni koji nisu radio amateri da koriste tudje znakove u prisustvu onog ko ima licencu s tim da koristi /x za muskarce i /y za zenskog operatera. Primer neko dodje kod mene u gostima zeli da proba kako radimo mi radio amateri koristice kod mene YT1BMC/X ako je muski operater, i YT1BMC/Y ako je zenski operater. To je ono sto ja znam.

P.S. Ja se izvinjavam na off topicu tek kasnije sam video da pitanje nije bilo vezano za ovo sto sam ja napisao.
« Poslednja izmena: 12.07.2013 10:22:13 od strane YT1BMC »

Van mreže YU2MEX

  • HQ Team
  • posetilac
  • ***
  • Poruke: 4
  • Pozivni znak:
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: -
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #24 poslato: 12.07.2013 10:38:52 »
YT1BMC ti /X, /Y i ostali ne važe od polovine 80-tih godina prošlog veka , znači svako ko emituje preko svoje ili tuđe stanice mora da ima Licencu
Pozdrav Milan

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #25 poslato: 12.07.2013 14:04:16 »
Bobane, to što kažeš je i meni logično, ali postoji li neki propis koji to jasno definiše?

Znači, kada registrujem radio uređaj kod RATEL-a, to znači da sam kao operator preuzeo odgovornost za sav saobraćaj koji se emituje sa te stanice. Ako neko drugi koristi moju stanicu, to mora da bude sa mojim znanjem i odobrenjem, i naravno mora imati odgovarajuću licencu, i ako je to ispoštovano, onda takav rad nije protiv propisa.

To onda značii da je udaljeno emitovanje bilo preko repetitora i linkova, bilo preko Initerneta sasvim u redu i u skladu sa propisima, a da su uslovi da se operator predstavi svojim pozivnim znakom i da ima licencu da emituje na datoj frekvenciji?

Jedina ograničenja za koja znam to je da repetitore ne mogu da postavljaju lični operatori i samo savez i klubovi. Ako pod repetitorom podrazumevamo čvorište koje prima saobraćaj radio vezom i reemituje ga takođe radio vezom, to znači da i klasične repetitore i papagaje i kros-band repetitore po definiciji ne mogu da postavljaju lični operatori.

Šta je sa dgitalni komunikacijama. Praksa je da lični operatori postavljaju čvorišta za digitalnu komunikaciju koja mogu biti upravljana lokalno, daljinski preko interneta ali i daljinski preko radio veze. Prva dva načina upotrebe su očigledno u skladu sa propisima, ali da li je ovaj treći način dozvoljen našim propisima?

Sme li lični operator da postavi digitalno čvorište na koga se drugi operatori povezuju radio-putem i preko njega komuniciraju između sebe?

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #26 poslato: 13.07.2013 10:32:24 »
Projekat postavljanja i puštanja u rad prve srpske daljinski upravljane ( KT ili UKT ) radiostanice je lep izazov za prave radioamatere. Spreman sam da lično učestvujem u tom projektu i da sam snosim troškove realizacije dela projekta koji prihvatim. Moju punu penziju sam zaradio radeći na razvoju mikroprocesorskih uređaja.
Imam dva predloga:
- Da Boban YT1JB pozove zainteresovane amatere da mu se pridruže kao članovi tima  projekta a sebe da postavi kao koordinatora projekta.
- Da jedan od prvih poslova, po formiranju tima, bude obaveštavanje Saveza i RATEL-a o ciljevima projekta. Ovaj deo posla, ako mi to koordinator poveri, lično ću obaviti.
Ranko YU1RRS

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #28 poslato: 16.08.2013 01:42:34 »
Bobane, gledam ovu šemu po kojoj si radio interfejs.


Ovo je predviđeno za povezivanje sa računarom preko RS232. Ja planiram da koristim USB port. Imam neki adapter USB2RS232 ali nisam siguran da li prenosi i RTS/DTS signal a koliko vidim oni se koriste za PTT.

Jesi li probao interfejs sa USB adapterom?

« Poslednja izmena: 16.08.2013 01:46:59 od strane YT9TP »

Van mreže YT7TA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 20
  • Pavel YT7TA
  • Pozivni znak:
  • Operator: Pavel
  • QTH: Bački Petrovac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #29 poslato: 16.08.2013 10:01:29 »
USB -> RS232 adaptera se mogu naći dve vrste: neki sa Prolific čipsetom i drugi sa FTDI čipsetom. Ja sam probao oba i meni radi OK, međutim na forumima se pominje da ovj Prolific se ne preporučuje zbog loših drajvera, naročito za WIN7 i WIN8. Moj interfejs se razlikuje u tome što imam dva optokuplera, RTS koristim za PTT a DTR za CW. Takođe preporučujem korišćenje darlingtonskog optokuplera (npr. 4N32) ili dodavanje tranzistora onom tranzistoru u optokupleru kako bi se dobio darlington spoj, imao sam problema sa tastovanjem pošto se tranzistor u optokupleru nedovoljno otvarao.
Trewnutno skupljam delove i isprobavam varijante interfejsa, koji bi sadržao USB -> RS232 adaper i USB zvučnu karticu, kako bi računar povezivao samo jednim USB kablom.

73