Autor Tema: APRS čvorišta uopštena diskusija  (Pročitano 51606 puta)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
APRS čvorišta uopštena diskusija
« poslato: 20.06.2014 22:25:28 »
Posto je 8 juna pokrenuta akcija vezana za APRS, imam jedan predlog koje je vezan za eventualne lokacije na kojima bi se postavila cvorista. Danas sam pratio SP5LBS-9 koji je prolazio kroz nasu zemlju. Moj predlog je da se trebaju prvo postaviti cvorista oko autoputa i to na sledecim lokacijama. Fruska Gora, Crni Vrh(Jagodina) i da se ovaj Niski prabaci na Jastrebac. Nisam naveo Avalu zato sto sam video da dobar deo puta od Beograda do Velike Plane pokrivaju Rumuska cvorista, sto opet ne znaci da nisam i da se na Avali postavi cvoriste. Evo i linka gde je SP5LBS-9 prosao kroz nasu zemlju.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #1 poslato: 01.07.2014 10:02:58 »
ne volim sam da pisem post za postom ali nadam se da cu oziveti malo ovu temu. Filip YU1TTN mi je poslao poruku preko TCP/IP protokola, dok sam poruku primio preko GATE-a YU0XPI. Ono sto sam skontao je to da GATE-veji(oni koji su povezani na internet) prosledjuju poruke i ako su poslate preko TCP/IP protokola. Evo kako to izgleda.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #2 poslato: 09.07.2014 13:13:02 »
Šta se dešava sa čvorištem YU0XNI? Nema ga na karti već dva dana.


Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #3 poslato: 07.08.2014 00:16:55 »
Do nedavno sam koristio aprs softver http://www.sv2agw.com/downloads/agwuidigi.zip sa kojim sam bio zadovoljan kako radi kao digipiter ali nisam kao IGATE. modem http://uz7.ho.ua/modem_beta/sm2ch44.zip koji jos uvek koristim i zadovoljan sam njime. APRS softver koji sam nedavno poceo da koristim na preporuku YT1PRM je http://www.sartrack.co.nz/News.html koga takodje mozete besplatno skinuti i koji se odlicno pokazao kao IGATE, koga takodje mozete koristiti da bude samo za RX i da sve sto primi objavi na internetu. Ako ima nekih pitanja u vezi podesavanja stojim vam na raspolaganju.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #4 poslato: 09.08.2014 20:13:49 »
Danas sam malo testirao digipiter koji sam postavio i rezultati su zadovoljavajuci s obzirom da deonica kojom sam vozio biciklu je u kotlini okruzena planinama, a radio sam iz ruke sa 5W.


Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #5 poslato: 10.08.2014 15:33:45 »
Juče smo pustili a danas i proverili Vinko YT1WAT-3 mesto Leskovac kod Petrovca na Mlavi i ja APRS GATE koji je samo za RX. Ako je neko u prilici iz okoline Velike Plane i onoline neka proba. Naravno sve je to u ensperimentalnoj fazi dok se ne prosiri mreza digipitera.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #6 poslato: 18.08.2014 17:29:55 »
Turski putnicki avion kojim je upravljao TA1FL-6 prosao je kroz digipiter koji sam ja postavio. I ako nisam odmah obratio paznju

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #7 poslato: 02.02.2015 18:33:32 »
Trenutno imamo zvanicno 2 APRS Y0XPI i YU0XUE cvorista i jos par njih koji se povremeno ukljucuju medju kojima je i moj (YU1TTA-3). Sto se tice mog nekog misljenja i misljenja mog kolege YU1TTA koji ce verovatno iznesti detaljnije predloge vezano za to. Svakako da bi po nasem misljenju prioritet bio pokrivanje autoputa kao puta sa najvecim tranzitom, tu naravno dolazi lokacija gde je trenutno R7 i RU7 dakle Crni Vrh Jagodina. Sto se tice cvorista koja trenutno pokrivaju to je jako slabo(da nije Rumuskih APRS cvorista dobar deo autoputa ne bi bio pokriven od Markovca pa severnije). Trenutna pokrivenost Pirotskog YU0XPI za prosli mesec izgleda ovako.



Pokrivenost mog aprs cvorista je znatno manja, tako da pokriva deo oko Jagodine, Cuprije, Drazevca, Gornje i Donje Toponice, kao i deo oko Nisa.



Ne znam zasto se slike ne prikazuju
« Poslednja izmena: 02.02.2015 18:36:05 od strane YU1TTA »

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #8 poslato: 03.02.2015 05:29:04 »
*edit: moras direktan link da kucas u kod :)
Trenutno imamo zvanicno 2 APRS Y0XPI i YU0XUE cvorista i jos par njih koji se povremeno ukljucuju medju kojima je i moj (YU1TTA-3). Sto se tice mog nekog misljenja i misljenja mog kolege YU1TTA koji ce verovatno iznesti detaljnije predloge vezano za to. Svakako da bi po nasem misljenju prioritet bio pokrivanje autoputa kao puta sa najvecim tranzitom, tu naravno dolazi lokacija gde je trenutno R7 i RU7 dakle Crni Vrh Jagodina. Sto se tice cvorista koja trenutno pokrivaju to je jako slabo(da nije Rumuskih APRS cvorista dobar deo autoputa ne bi bio pokriven od Markovca pa severnije). Trenutna pokrivenost Pirotskog YU0XPI za prosli mesec izgleda ovako.



Pokrivenost mog aprs cvorista je znatno manja, tako da pokriva deo oko Jagodine, Cuprije, Drazevca, Gornje i Donje Toponice, kao i deo oko Nisa.



Ne znam zasto se slike ne prikazuju

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #9 poslato: 03.02.2015 14:40:24 »
Trenutno imamo zvanicno 2 APRS Y0XPI i YU0XUE cvorista i jos par njih koji se povremeno ukljucuju medju kojima je i moj (YU1TTA-3). Sto se tice mog nekog misljenja i misljenja mog kolege YU1TTA koji ce verovatno iznesti detaljnije predloge vezano za to. Svakako da bi po nasem misljenju prioritet bio pokrivanje autoputa kao puta sa najvecim tranzitom, tu naravno dolazi lokacija gde je trenutno R7 i RU7 dakle Crni Vrh Jagodina. Sto se tice cvorista koja trenutno pokrivaju to je jako slabo(da nije Rumuskih APRS cvorista dobar deo autoputa ne bi bio pokriven od Markovca pa severnije). Trenutna pokrivenost Pirotskog YU0XPI za prosli mesec izgleda ovako.
Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #10 poslato: 03.02.2015 14:57:42 »
Mozda sam se pogresno izrazio kada sam rekao zvanicni mislio sam koji su aktivni gotovo 24h.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #11 poslato: 03.02.2015 17:24:34 »

[/quote]
Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.
[/quote]

yu1ra dali nesto smeta sto nema dozvolu zvanicno i dali se pitate sto je nema i ko je trebao da je obezbedi ?

predhodni saziv saveza na celu kad je bio kod nas U Pirotu je dogovoreno da mi pustimo taj APRS gejt -nod da mi Pirocanci ulozimo tehnicke stvari a da ce administraciju zavrsiti savez na celu sa Vemicem
nas projekat je s nase strane odradjen -sto je savez ili neko sabotirao dalji tok neznam ali znam da smo prvi posatavili taj projekat kao pilot test za dalju buducnost  u Srbiji i znam da radi i vrsi svoju funkciju sa dozvolom ili bez neznam sto nije stigla do danas ali je sto se nas tice sve odradjeno ko je u savezu tada zatajio i zasto necu dalje da komentarisem i da ponavljam

ali vidim da pojedince boli sto mi u Pirotu radimo i sto se borimo a sto drugi ne rade

borimo se sa ometacima kao sto su kod nas HIT radijo i RTS radio na emisionim objektima gde nam se nalazi i repetitor R4 a neki godinama trpe svoj nerad i ne angazovanje kao sto je primer sto ne radi R3 na tupiznici

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #12 poslato: 03.02.2015 22:31:21 »
Može li administarttor forum malo da kanališe ovo. STvarno smara to što se ZU1PRM u svakoj drugo temi pravda zato što postavlja nelegalne stanice... upropasti svaki konstruktivan razgovor.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #13 poslato: 04.02.2015 08:45:57 »
bilo bi lepo da ti "Z"T9TP prvo se naucis pravopisu , a i kad bi se manje mesao nekima bi bilo lakse
nisi mogao a da ne izdrzis da das provokativni odgovor 
sta te tebe zanima , bitno da tvoj ima dozvolu i da sluzi svrsi

a meni je jos lepse da kad vidim da je posle mog angazovanja krenula pomama za APRSu po Srbiji malao po malo pa nicu NOVI i DIVLJI aprs gejtovi

meni je drago sto sam animirao mnoge pa i tebe da postavis APRS gejt i da se APRS pokrene u Srbiji

osecam se srecno  ;D

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #14 poslato: 04.02.2015 10:35:09 »
Ala ti sam sebi dajes znacaj :)

Nas APRS gejt je pripreman dugo jer su probane razne kombinacije i razna oprema i jer nam nije padalo na pamet da ga pustamo dok NE DOBIJEMO DOZVOLU. To sa tobom nema nikakve veze.

Mnogo pre naseg APRS cvora, u vreme kada ti verovatno nisi ni znao sta je APRS, pusten je naš Weather Station na APRS, jer je to moglo da se uradi bez emitovanja radio-signala, putem Interneta, dakle bez krsenja propisa,  i to je prvi stalni APRS objekat iz Srbije koji se pojavio na APRS mapi sveta. I nije pusten u rad zato da bi bio prvi, nego zato sto su se stvorili uslovi da se to uradi.

To klinacko takmicenje ko je prvi i kome je veci ostavi za neko drugo drustvo. Radioamateru to ne prilici, osim ako se ne radi o nekom stvarno ozbiljnom dostugnucu a ne o tome da neko dobije sve gotovo sto mu drugi urade, koje samo okaci i ukljuci pa se hvalise.

Zalosno je da tebi imponuje sto motivises ljude da se bave piraterijom, a zalostno je sto samo to i radis. Ti si promoter piraterije, nezakonitog ponasanja, rada van licence, sverca i sto je najgore ti se hvalis time i navodis ljude da misle da je tako nesto u redu.

Ja bih razumeo da je postupak dobijanja dozvola nesto komplikovan ili skup pa da je to problem. Ipak nije tako, to je samo stvar da li imas u glavi da treba da imas dozvolu ili ne. Tebe je neko ozbiljno pogresno ucio kada ti ne samo da mislis nego i radis i govoris da je tebi sve dozvoljeno jer ti mislis da tako treba. A stvarno je vrh sto ti ladno izmisljas i koristis pozivne znakove bez ikakve licence i dozvole.

YU1RA te cak nije ni pomenuo, samo je skrenuo paznju na to ko radi sa dozvolom. Shvati da je samo tvoj problem sto se usudjujes da pusatas u etar stanice za koje nemas dozvolu. Zasto nemas dozvolu i da li ti je tu ko sta obecavao i sa kim si pravio kakve dilove, potpuno je nebitno - bitno je samo to da ti radis bez dozvole, sto je protivzakonito.

Uostalom, sami se rekao da ces da pogasis sve stanice za koje nemas dozvolu. Umesto da stalno places kako si ti jadni pirat koga niko ne razum, uradi to sto si rekao i vise neces imati problema. A mogao si, vala, do sada i da izvadis te dozvole stoput, samo da si hteo.

Nama niko nije obecavao dozvole, nego smo lepo, po predvidjenja zakonskoj proceduri, podneli zahtev i redovnim putem dobili dozvolu. Ti to nećeš tako da radis jer ti imas mozak svercera i muvatora, koji ne moze da svari da nesto radi po propisima. Ja sam te u prvo vreme podrzavao jer sam mislio da ne znas i da ces da te stvari regulises, ali je postalo jasno da si ti upoznat sa tim kako treba da se radi ali da ti NECES da radis tako i da tebe PROPISI NE INTERESUJU.

Sto se tice pismenosti, pogledaj malo svoje poruke. Kod mene ima samo gresaka u kucanju (da, imam hendikep po tom pitanju) dok tebi, izgleda, pored poklonjene radio-amaterske diplome, izgleda da su poklonili i diplomu za zavrsenu osnovnu skolu.

I daj vise batali sa tim svojim balavljenjem. Puisti ozbiljne ljude da nesto ozbiljno urade. Svaku diskusiju urnises svojim samoreklamiranjem i prakanjem kako su ti svi drugi krivi sto si pirat. A admin ce valjda da ovu temu ocisti.