Autor Tema: KAKO IZAĆI NA SATELIT Q0-100 - DRUGI DEO  (Pročitano 22285 puta)

Van mreže YU1EO-1

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 7
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sasa
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
KAKO IZAĆI NA SATELIT Q0-100 - DRUGI DEO
« poslato: 27.03.2020 20:12:21 »
                                                       


                                                        KAKO IZACI NA SATELIT Q0-100
                                     
                                                                    DRUGI DEO




Voleo bih da mi se samo cini da je kod nas malo zainteresovanih za ovo o cemu pisem .Siglo je par odgovora na forumu i imao sam nekoliko razgovora sa nasim amaterima.
Na bandu sam vise od dva meseca, nisam cuo nijednog naseg radioamatera,a u okolnim zemljama ih  ima po nekoliko.
Ako nesto odmah ne preduzmete,mislim da cete propustiti priliku da budete medju prvima koji su se vinuli ovako visoko i koji  rade veze na udaljenosti od 80.000 km.
Verujem da ce vas dalji tekst ohrabriti da zapocnete ovaj posao.
U januaru u prvom delu ove teme nisam izneo pojedinosti gradnje.Ocekivao sam vise pitanja na koja bih , kroz odgovore,izneo detalje.Nece me pokolebati sto nema  pitanja ,jer ipak bilo je preko 280 pregleda ,pa  sam siguran da ima zainteresovanih i radoznalih !

OPISACU MOJU VARIJANTU

Nabavka kompletnog sistema predstavlja znacajan izdatak pa sam se odlucio da uredjaj sagradim sam  a da nabavim samo ono sto moram.

Nisam bio sasvim siguran da  ce stvar uspeti pa sam krenuo  od najjednostanije varijante:

-nabavka ili gradnja prijemnog dela je otpala jer se za prijem moze koristiti  sajt  WEBSDR na 10489.500 MHz.Dovoljno je da na internetu ukucate WEBSDR ,program SDR za 10 GHz ,nalazi se na drugom mestu liste,i imacete izvanredan prijemnik za satelit na 2,4 GHz.

-odlucio sam da ,za sada , sagradim predajnik koji ce raditi na fiksnoj frekvenciji ,samo  CW , jer SSB dodatno komplikuje gradnju,

-bilo je potrebno da sagradim VFO koji  radi na  frekvenciji CW banda tj.pocev od 2,4 GHz.

Za  VF oscilator , umesto kristala , upotrebio sam  Arduino nano procesor i Si 351 programiran i na 75.0025 MHz., i udvajacki deo moga starog uredjaja za 2,3 GHz. i  dobio ,posle udvajanja,oko 5 mW na  2.400.060 MHz.

-kao  prvo pojacanje signala iz oscilatora upotrebio sam  pojacavacki deo starog transvertera i dobio oko 30 mW na 2,4 GHz.
-za pojacanje signala na 200 mW  kupio sam gotov PA od 1 W  za 16 dolara , vidi sl.2.
-za pojacanje signala na 2W kupio sam gotov PA od 8 W za 50 dolara,vidi sl.3.
-Grid antena 24 Db  je kupljena kod NETIKSA u Beogradu za oko.4000 din.


U ovom aranzmanu ceo sistem , ne racunajuci  neznatnu cenu delova starog uredjaja, je kostao oko 100 dolara.Rad na fiksnoj frekvenciji  ni malo nije smetao da za mesec dana uradim preko stotinu veza.Sa Arduinom se moze napraviti i promenljivi oscilator sto je malo slozenije.

 
DRUGA VARIJANTA

-Predlazem drugu varijantu  takodje  bez gradnje prijemnog dela - znaci za prijem bi se koristio WEBSDR.
-Kao oscilator opet bi se koristio Arduino i Si 351  na fiksnoj frekvenciji od 100.0025 MHz.Posle umnozavanja dobija se radna trekvencija od 2.400.060 MHz.
-kao prvi umnozivac upotrebio bi se  EME 175-R3 .
-kao drugi umnozivac upotrebio bi se   EME 228.
-kao pojacanje do 2 W upotrebili bi se  pojacivaci kao u prvoj varijanti ili samo pojacavac od 5 W (DJ0ABR/DC1RJJ).
- i antena od Netiksa.


Pogledajte blok semu  da bi ste analizirali prethodni tekst.
Pomocu slika i naziva sklopova  na Internetu  cete lako pronaci sve detalje,a i ja sam stalno kod kuce.

TREBA IMATI U VIDU  da ce se ,na izlazu iz EME 228 pojaviti VF  snaga od oko 80 mW i istu prilagoditi ulazu na prvi PA.

 

TRECA VARIJANTA

Ova varijanta je najkomfornija i najmanje graditeljska.
Mozete kupiti sve komponenta i sastaviti  konvertor za predaju a slusati preko WEBSDR ili kupiti
sve delove i sastaviti transverter .Zavisno od vasih opredeljenja i finansijskih mogucnosti izbor je na vama.
« Poslednja izmena: 27.03.2020 21:15:33 od strane YU1EO-1 »