Autor Tema: WEB SDR Server prijem signala  (Pročitano 21199 puta)

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
WEB SDR Server prijem signala
« poslato: 12.04.2014 17:53:37 »
Postovani dali je neko razmisljao na temu da se u Srbiji negde ili kod nekoga postavi Prijem signala na nekom opsegu I da se direktno linkuje prikaci na web server www.websdr.org da I mi iz Srbije imamo remote kontrol prijemnik- resiver na nekom od opsega HF ili VHF -UHF po ugledu na zemlje u okruzenju

dali je neko Voljan da tako nesto pokrene makar kao test

za tako nesto sam vec kontaktiorao Mikija  YU3MA iz Kragujevca I Pedju Supurovica ,

Miki mi je vec odgovorio I nije problem da se pozabavi oko samog hardvera , cela je caka kako kaze u samom internet linku koji za upload treba da je malo veci jer ce kroz njega da se gura glasovna komunikacija audio signal za vise njih -korisnika koji bi se zakacili I slusali  prijem

ja ima neke mini servere racunare koji su mi namenjeni za APRS mrezu pa bi njih iskoristio-donirao
miki bi se pozabavio hardverskim resenjima za prijemnike , samo nam jos fali internet , anteen I mesto HI!  ;D

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #1 poslato: 12.04.2014 20:05:56 »
Ako si mi slao poruku nisam je dobio. Planirao sam SDR prijemnik i nije mi problem da ga stavim na svoj server ali to sa pustanjem na Internet je problem jer su potrebni resursi u protoku za upload na mom linku da se obezbedi da to i bude dostupno kako treba. To je i jedini razlog zasto to do sada nisam pustio u rad - nemam dovoljan upload na linku.

p.s. sad sam video da si mi poslao privatnu poruku na forumu.
« Poslednja izmena: 12.04.2014 20:07:34 od strane YT9TP »

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #2 poslato: 12.04.2014 23:47:04 »
Gde god postoji "optički privod" Interneta (tako se to stručno zove ;)) upload nije problem. On je simetričan, dakle isti upload i download, a korisnici uglavnom koriste download i to u odnosu 8:1 do 16:1. Ovde u Arilju, neke firme već imaju optiku, a sa nekim sam jako dobar pa bih mogao i da se ogrebem za nešto upload-a koji njima ne bi smetao, u nekoj budućnosti. Za sada ništa ne obećavam, ali neka ostane kao opcija.

Verujem da i drugi imaju negde sličnih mogućnosti, a ja mogu pomoći, kao i Peđa, oko tehničkog rešenja.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #3 poslato: 13.04.2014 07:16:10 »
Nije upload tehnicki problem nego finansijski :)

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #4 poslato: 15.04.2014 12:20:50 »
Da li bi ovakav protok bio dovoljan :http://www.speedtest.net/my-result/3440288266 ?   Ovo su rezultati na tacki na 1000 m nadmorske visine sa strujom i objektom za smestaj opreme.

YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #5 poslato: 15.04.2014 13:07:12 »
Moglo bi i jače ali može da posluži ;)

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #6 poslato: 15.04.2014 13:21:04 »
Sta je potrebno od software ? Ima li nesto namenski napisano za audio multicast ali niske ucestanosti uzorkovanja ipak nam ne treba HiFi (barem ja tako mislim!)?

YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU3MA

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 7
    • Site about Software Defined Radio – SDR
  • Pozivni znak:
  • QTH: Kragujevac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #7 poslato: 15.04.2014 14:46:17 »
Pozdrav drustvo,

speed test koji je postavio YT1BN je odlican, to je sasvim dovoljan protok za pocetak.

Sto se tice programa, za to treba da se kontaktiraja ekipa iz NL koja drzi WebSDR. U sustini software nije javan ali su raspolozeni da ustupe svakom ko obezbedi adekvatne tehnicke uslove.

U sustini postvaka je relativno prosta, treba antena (jedna ili vise ili neka aktivna sirokopojasna), sam prijemnik SoftRock bazirani ili npr ZMSDR,  zvucna kartica sa sto vecim sampling rate (to odredjuje BW), server koji vrti software za procesiranje i naravno internet link.

Dakle moze da se postavi i vise bandova, za svaki band ide po jedan prijemnik i zvucna kartica.
Zvucne kartice od 192ksps su dovoljne da pokriju ceo jedan RA band.
Brzina servera (i naravno internet link) odreduje konacan broj korisnika koji moze da se prikljuci u jednom trenutku posto se za svakog slusaoca (klienta) radi nezavisno DSP procesiranje a to zna da bude prilicno procesorski zahtevno.

Ja u sustini imam potpuno zaokruzenu pricu za HF SDR prijemnik, sa VHF/UHF se nisam igrao do sad, verovatno moze to preko down-convertera da se odradi.
« Poslednja izmena: 15.04.2014 15:01:26 od strane YU3MA »
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #8 poslato: 15.04.2014 15:33:21 »
Koliko sam ja razumeo YU3MA ovde je racunar i audio kartice jaci deo price o web prijemniku. Ako bi se ogranicili na  otprilike 5 korisnika u istom trenutku, to bi znacilo 5 prijemnika i 5 zvucnih kartica da svaki konektovani korisnik moze da odabere prijemnu ucestanost na bilo kom  opsegu. To i nisu tako beznacajni hardverski zahtevi obzirom da 5 audio kartica treba da kontrolise i propusta prema internetu jedan racunar. Uz to predpostavljam da vazni deo DSP obrade rade same audio kartice. Da li postoji neki drugi nacin kontrole opsega bez tolikih hardverskih ulaganja, nesto kao time & frequency sharing, pa da se u nekom vremenu mogu slusati odredjeni opsezi na odredjenoj ucestanosti i na taj nacin stekne uvid o stanju na opsegu?

YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU3MA

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 7
    • Site about Software Defined Radio – SDR
  • Pozivni znak:
  • QTH: Kragujevac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #9 poslato: 15.04.2014 16:12:08 »
Ne ne, ne radi to tako ...

Recimo da imamo samo jedan band, 80m, za to treba samo jedan prijemnik, jedan server i jedna zvucna kartica.
Na taj server u jednom trenutku moze da se prikaci X korisnika i tu raspodelu upravo server radi.

Vise prijemnika/kartica je potrebno ako hocemo da napravimo WebSDR za istovremeno pracenje 80m, 40m, 20m, itd.
« Poslednja izmena: 15.04.2014 16:13:45 od strane YU3MA »
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/

Van mreže YU2CZV

  • HQ Team
  • posetilac
  • ***
  • Poruke: 5
  • www.pracenje-posiljaka.rs
    • Luka Arula
  • Pozivni znak:
  • Operator: Luka Arula
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #10 poslato: 05.05.2014 17:34:55 »
Ovu pricu smo pokrenuli u YU1EXY klubu. Nazalost sve je stalo u nekom momentu. No ipak da oglasim da ima zainteresovanih jos uvek.

Van mreže yu1prm

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 1
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #11 poslato: 24.04.2022 12:43:21 »
www.rxsdr.ddns.net

Poslato sa CLT-L29 pomoću Tapatoka


Van mreže YT2DT

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 20
  • Pozivni znak:
  • QTH: Krusevac
  • Klasa: B
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #12 poslato: 28.05.2022 23:12:06 »
Gde se stiglo sa ovim?

Postoji spremna i5 masina sa 16gb rama SSD diskom sa 6 SDR prijemnika downconverterom i razdelnikom, 4 za 4 HF banda, 1 za VHF i 1 za UHF, websdr software je vec ucitan i konfigurisan.

Potrebna je barem jedna multiband antena za HF i po jedna za UHF/VHF. Mogucnost povezivanja na internet sa javno dostupnom IP addresom. Sve ostalo je izvodljivo

Ko ima lokaciju i volju neka se javi.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: WEB SDR Server prijem signala
« Odgovor #13 poslato: 29.05.2022 05:26:51 »
Ja jesam pokrenuo nešto možete videti na sajtu http://rxsdr.ddns.net