HAM radio > Radio amaterski uređaji

FT-8900 RF SQL

<< < (3/3)

YT9TP:

--- Citat: YU1OXB  05.12.2014 10:50:18 ---
--- Citat: YT9TP  05.12.2014 09:25:33 ---Probacu ponovo to da istestiram. Dakle, ako sam te dobro razumeo, kada podesim RF QSL opciju, bez obzira na manuleno podešavanje skvelča, skvelč ne bi trebalo da otvaraju stanice koje su tiše od podešenog u RF SQL?

--- Kraj citata ---

Nije iskljuceno da u tvom uredjaju to stvarno ne radi, ali to je detaljno objasnjenje proizvodjaca kako bi to trebalo da radi i da se podesi, koje sam nasao na NET-u i samo preneo.

--- Kraj citata ---

Zato sam i pitao, jer se meni uredjaj ne ponasa onako kako je opisano u uputstvu, pa sam pomislio da ja tu nesto nisam razumeo.

Evo kako sam probao:

- nasao sam signal koji je veoma slab, jedva jedna S jedinica

- manulenim podesavanjem sa namestio skvekč tako da ga taj signal otvara. Kad neam signala, uredjaj je utisan.

- podesavao sam u meniju pociju RF SQL na sve vrednosti i pratio sta se desava sa skvelcom a to je da kako god da podesim RF SQL opciju, uredjaj se ponasa onako kako je namesten manuleni skvelc. I ako manuleno otvorim skvelc, podesavanje RF QSL opcije na to nema uticaja, skvelc ce ostati otvoren kako god da je podesim.

Tako da, moze biti da to u stvari ne radi na ovom uredjaju.

Mene je zainteresovalo jer sam video da ta opcija postoji pa sam hteo da vidim cemu sluzi, inace mi manuleni skvelc radi posao.

YU1OXB:
Ne znam kako bih ti pomogao, ali manuelni skvelc baziran na velicini nivoa nosioca je sasvim OK za AM i FM gde postoji konstantan nosilac, ali kod SSB-a je cista glupost. Jedino sto na SSB-u ima smisla je takozvani "syllabic squelch" sistem. Neki ga jos zovu Voice squelch. Firma CODAN je to patentirala jos 60' -ih godina proslog veka i to radi savrseno, a slicna resenja danas koriste i mnogi drugi proizvodjaci. Bilo kakav signal, noseci ili smetnje, krcke i ko zna sta, cak i preko 9 S jedinica ne otvaraju skvelc, ali ako postoji ljudski govor cak i skoro na nivou suma to ce otvoriti skvelc i samo to!

S56A:
YT9TP napisa:
- nasao sam signal koji je veoma slab, jedva jedna S jedinica
- manulenim podesavanjem sa namestio skvekč tako da ga taj signal otvara. Kad neam signala, uredjaj je utisan.

Pedja, sinoc sam ja bio pesnicki raspolozem pa malo sire razlozio Dr. Bori probleme iz ozbiljnije radioamaterkse prakse.  Krajem oktobra sam sa medjunarodnim timom osvojio prvo mestu u svetu u kategoriji dva SSB radija, a da je pritom samo Japanski operator pravilno koristio prijemnik.  Pre par godina je bio slican slucaj u Vitanovcu.  UKT repetitori su malo jednostavniji slucaj!

Procitao sam FT-8900 prirucnik oko RF Squelch-a koji je ustvari RF GAIN.  Smanjuje pojacanje VF stupnjeva pa onda klasicni NF squelch trza samo na najjace signale.  To je Pirotjanac (nije YT1NT) lepo napisao!

Nacin na koji ti eksperimentises je cista lutrija.  S1 signal nepouzdano otvara squelch pa je onda uticaj VF pojacanja takodje nedefinisan.  Posebno je pitanje, da li uopste pravilno zavrsis izbor RF SQ u meniju!

Dr. Boro, zna se kako se radi sa SSB signalima bez nosioca jos iz dana zicane telefonije.  Svaki radio ssum ima puno komponenti sa visokim frekvencijama dok je energija ritma muskog govora ispod 200 Hz.  Za potrebe squelch se napravi diplekser NF i VF audio filtera pa se komparira energija.  Naravno kod AM i FM je to jednostavnije detekcijom samog nosioca.

Ovo ce pesnicima opet izgledati kao trol ali ja vas pokusavam nesto nauciti iz VF nauke bez obzira na odredjeni uredjaj Japanskog, Kineskog ili Americkog porekla.  A ja nazalost dosada nisam nesto pametno uocio na ovom forumu.  Lepo je sto lete engleski baloni oko sveta i sto ima struje u Majdanpeku...

YT9TP:
Dobio sam na info da treba manuelni skvelč da se okrene skroz desno da bi podešavanja skvelča iz menija radila.

Probao sam i - radi.

Ali, radi samo na levom prijemniku, na desnom ne radi, a ja sam sve vreme probavao na desnom.

YU1OXB:
Izvini, procitao sam ali sam propustio da ti i to napisem da treba dugme da okrenes na maksimum - MOJA greska. Ne znam za "levi i desni" prijemnik je ne poznajem tu stanicu ali proizvodjac govori o glavnom (main) prijemniku i o pomocnom (receive only) prijemniku i to deluje samo na taj pomocni kako kazu.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju