Autor Tema: RU692  (Pročitano 49402 puta)

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #15 poslato: 11.01.2013 01:36:59 »
Kolega, repetitor je svakako amaterski, postavili su ga radio amateri - koriste ga radio amateri.
Što se tiče radnih frekvencija one su u skladu sa IARU regionom 1 (link), ali u konfliktu sa domaćim pravilnikom o repetitorima iz 2008. godine (link).
(Ne znam.)


Svako dobro,
Filip YU1TTN

Ne     znam odakle ti ideja da su taj repetitor postavili radio-amateri?
Da su ga postavili radio-amateri, onda bi radio po pravilima koja je propisala nasa drzava.
IARU R1 je radio-amaterska organizacija koja ne postavlja pravila, vec daje preporuke.
Nasa drzava je propisala pravila koja nisi citirao (link).

Pozdav
Sinisa

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #16 poslato: 11.01.2013 11:02:46 »
Citat
Nasa drzava je propisala pravila koja nisi citirao (link).
Kolega u dokumentu koji sam linkovao se nalaze isti podaci (o repetitorima naravno) kao i u dokumentu koji si linkovao.

Citat
Ne     znam odakle ti ideja da su taj repetitor postavili radio-amateri?
Možda grešim, ali čini mi se da sam tamo čuo radio-amaterske pozivne znake. Postavi stanicu na 438.650 MHz, proveri pa javi. Mislim da se tamo javljaju i tvoje kolege iz YU1FJK.

Citat
IARU R1 je radio-amaterska organizacija koja ne postavlja pravila, vec daje preporuke.
Svakako, nigde nisam ni napisao da postavlja pravila? :)



Svako dobro,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #17 poslato: 11.01.2013 18:06:24 »

E prijatelju u zabludi si, pa si izveo pogresan zakljucak.
Pomenuti R6 radi na u opsegu koji je dodeljen na upotrebu amaterskoj sluzbi na primarnoj osnovi, pa drugim korisnicima nije dozvoljeno da prave smetnje sluzbi koja ima pravo primarnog koriscenja.
Uzgred, kablovski operateri nisu navedeni u Planu namene RF opsega.

Niti sam u zabludi niti navodim pogresan zakljucak, vec te pitam da li R6 koriste samo radio-amateri ili i kablovski operateri? Da li je kablovskim operaterima zabranjeno da emituju na izlaznoj frekvenciji repetitora? nije. Da li frekvenciju 433.900 MHz koriste samo amateri ili postoji jos nesto sto radi na tom opsegu? Ima jos gomila frekvencija koju koriste i radio-amateri i druge sluzbe. Prema tome kao sto rekoh postoji cak i pitanje za polaganje za radio-amatere ne mogu sada da se setim bas tacnnog pitanja, ali nesto poput da li radio-amaterske frekvencije koriste samo amateri ili i jos neke sluzbe, i odgovor je da frekvencije radio amateri dele sa ostalim sluzbama.


Citat
U vise navrata RATEL je, kada mu je smetnja prijavljena, reagovao i kablovski operater je morao da otkloni smetnju.
Prema tome, ako si takav problem (smetnju) registrovao, molim te da se obratis Savezu radio-amatera ili direktno RATEL-u.

Ne koristim kablovsku tako da ja nemam problema sa tim, bloger sam i pratim sve vidove telekomunikacija tako da sam dosta upoznat i sa frekvencijskim opsezima i sa tim stvarima.


Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #18 poslato: 16.01.2013 16:34:33 »
Kad je već pravilo:
objavljujem informacije koje mi drugi dostave.
Neka neko dostavi frekvencije službenih repetitora pa da se i to objavi, pa neka nas lepo pohapse kolektivno i proglase divljačkom organizacijom koja radi šta sama hoće, mimo propisa.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #19 poslato: 16.01.2013 21:37:40 »
Citat
Neka neko dostavi frekvencije službenih repetitora pa da se i to objavi, pa neka nas lepo pohapse kolektivno i proglase divljačkom organizacijom koja radi šta sama hoće, mimo propisa.
Nisam razumeo poruku u potpunosti. Ne znam na koje službe mislite, ali frekvencije većine korisnika su dostupne bez ikakvih problema na sajtu RATEL-a.


73,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #20 poslato: 23.01.2013 10:29:57 »
Kolega u dokumentu koji sam linkovao se nalaze isti podaci (o repetitorima naravno) kao i u dokumentu koji si linkovao.
Onda je jasno da taj "RU692" ne radi u amaterskom opsegu.

Citat
Možda grešim, ali čini mi se da sam tamo čuo radio-amaterske pozivne znake. Postavi stanicu na 438.650 MHz, proveri pa javi. Mislim da se tamo javljaju i tvoje kolege iz YU1FJK.
Ne verujem da gresis da si cuo amaterske CALL; sada je vec ocigledno da neki i ne znaju gde je dozvoljen rad amaterskim stanicama. Da "postavim stanicu" (?); nemam nameru da slusam niti da emitujem na frekvencijama koje nisu u amaterskom opsegu.

Citat
Svakako, nigde nisam ni napisao da postavlja pravila? :)
Nadam se da su dileme u vezi band plana razjasnjene?

Pozdrav
Sinisa YU1RA
« Poslednja izmena: 23.01.2013 11:29:21 od strane YU1RA »

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #21 poslato: 23.01.2013 11:27:53 »
Niti sam u zabludi niti navodim pogresan zakljucak, vec te pitam da li R6 koriste samo radio-amateri ili i kablovski operateri? Da li je kablovskim operaterima zabranjeno da emituju na izlaznoj frekvenciji repetitora? nije.
Svako ima pravo na sopstveno misljenje i zakljucke. Medjutim, ovde se radi o propisima, pa te molim da procitas u vazecem Planu namene RF opsega (link http://www.ratel.rs/upload/documents/Plan_namene/Plan-namene-tabele.pdf) sta pise na strani 75 u kolonama koje se odnose na podopseg 144-146MHz. Tu ces pronaci odgovore na pitanja koja si postavio.

Da li frekvenciju 433.900 MHz koriste samo amateri ili postoji jos nesto sto radi na tom opsegu? Ima jos gomila frekvencija koju koriste i radio-amateri i druge sluzbe.
Procitaj sta pise na strani 96 Plana namene za podopseg 433,05-434,79MHz.

Prema tome kao sto rekoh postoji cak i pitanje za polaganje za radio-amatere ne mogu sada da se setim bas tacnnog pitanja, ali nesto poput da li radio-amaterske frekvencije koriste samo amateri ili i jos neke sluzbe, i odgovor je da frekvencije radio amateri dele sa ostalim sluzbama.
Da, u nacelu, amaterska sluzba deli opsege sa drugim sluzbama, ali to ne vazi za sve opsege pa su propisani i prioriteti koriscenja. Sve dileme ce ti razjasniti prethodna dva primera.

73 Sinisa YU1RA

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #22 poslato: 23.01.2013 13:04:57 »
Citat
Onda je jasno da taj "RU692" ne radi u amaterskom opsegu.
Ne razumem zbog čega je neophodno da ponavljamo stvari?  ::)

Citat
YU1TTN: Što se tiče radnih frekvencija one su u skladu sa IARU regionom 1 (link), ali u konfliktu sa domaćim pravilnikom o repetitorima iz 2008. godine (link).


Citat
Da "postavim stanicu" (?); nemam nameru da slusam niti da emitujem na frekvencijama koje nisu u amaterskom opsegu.
To je bio dobronamerni predlog, da se uveriš ko se tamo javlja - ukoliko te interesuje. No hard feelings.


Imam jedno interesantno pitanje pa bih voleo da čujem i mišljenje nekog iz SRS-a.
Situacija je sledeća: moj QTH je negde u Srbiji, i rad na 431 tj 438MHz za RA nije dozvoljen.
Na svom UHF uređaju čujem repetitor koji radi upravo na tim frekvencijama, ali se nalazi na primer u Mađarskoj. Da li radom preko tog repetitora kršim pravilnik?



On topic: Što se tiče RU692 on ostaje na ham.pirot.org, jer sajt je moje lično vlasništvo, a ne zvanični sajt (SRS-a) o repetitorima. Dokle bude radio, nalaziće se na sajtu, kao i svi ostali.

Ukoliko neko misli da je RU692 postavljen protivno zakonu, neka se obrati odgovornima za to. Ja zaista nemam veze sa njim, niti sa bilo kojim drugim repetitorom, sem R4 Pirot, te molim da pretnje na moj račun putem maila prestanu.



Svako dobro,
Filip YU1TTN
« Poslednja izmena: 23.01.2013 13:10:08 od strane YU1TTN »

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #23 poslato: 23.01.2013 15:32:40 »
Citat
Onda je jasno da taj "RU692" ne radi u amaterskom opsegu.
Ne razumem zbog čega je neophodno da ponavljamo stvari?  ::)
Bilo je pokusaja da se dokaze da je to "amaterski repetitor".

Citat
YU1TTN: Što se tiče radnih frekvencija one su u skladu sa IARU regionom 1 (link), ali u konfliktu sa domaćim pravilnikom o repetitorima iz 2008. godine (link).
Ovaj pasus smo vec razjasnili.

Imam jedno interesantno pitanje pa bih voleo da čujem i mišljenje nekog iz SRS-a.
Situacija je sledeća: moj QTH je negde u Srbiji, i rad na 431 tj 438MHz za RA nije dozvoljen.
Na svom UHF uređaju čujem repetitor koji radi upravo na tim frekvencijama, ali se nalazi na primer u Mađarskoj. Da li radom preko tog repetitora kršim pravilnik?
Da

Citat
YU1TTN: On topic: Što se tiče RU692 on ostaje na ham.pirot.org, jer sajt je moje lično vlasništvo, a ne zvanični sajt (SRS-a) o repetitorima. Dokle bude radio, nalaziće se na sajtu, kao i svi ostali.
Posto je navedeni sajt licno vlasnistvo, mozda bi bilo dobro postaviti i podatke o ostalim repetitorima koje koriste komunalna preduzeca, taksi udruzenja i slicno.

Citat
YU1TTN: Ukoliko neko misli da je RU692 postavljen protivno zakonu, neka se obrati odgovornima za to.
Tako je.

Citat
YU1TTN: Ja zaista nemam veze sa njim, niti sa bilo kojim drugim repetitorom, sem R4 Pirot, te molim da pretnje na moj račun putem maila prestanu.
Vec si napisao da nemas veze sa tim "RU692" i da na sajt, koji je tvoje vlasnistvo, stavljas podatke koje dobijas od drugih.
Ne znam zasto bi ti neko pretio?

73 Sinisa YU1RA

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #24 poslato: 23.01.2013 16:58:54 »
Nema potrebe za dokazivanjem, repetitor je amaterski.

Podaci o frekvencijama ostalih službi su dostupni na sajtu RATEL-a, koga interesuje može da baci pogled tamo.

Ni meni nisu jasni takvi likovi, ali eto ima ih. Dobijao sam slične mailove i oko repetitora RU10 (koji je vremenom promenio oznake u RU11 i RU14).

Ovo sam pomenuo na temi, jer su neki od njih radio-amateri, koji nažalost i koriste RU692.


Još nešto kolega YU1RA, a ovo pišem iz najbolje namere - mislim da je bilo mnogo mudrije da se obratiš nadležnima ako već misliš da repetitor RU692 krši pravilnik, nego da na forumu SRS-a predlažeš da uklonim nešto sa ličnog sajta :) Takva vrsta kontakta je mogla da se obavi i putem maila.


Svako dobro,
Filip YU1TTN
« Poslednja izmena: 23.01.2013 17:04:02 od strane YU1TTN »

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: RU692
« Odgovor #25 poslato: 24.01.2013 00:44:03 »
Još nešto kolega YU1RA, a ovo pišem iz najbolje namere - mislim da je bilo mnogo mudrije da se obratiš nadležnima ako već misliš da repetitor RU692 krši pravilnik, nego da na forumu SRS-a predlažeš da uklonim nešto sa ličnog sajta :) Takva vrsta kontakta je mogla da se obavi i putem maila.
I moj predlog "bilo bi dobro ..." koji sam ti uputio bio je iz najbolje namere.
Razumem tvoj predlog, ali nema potrebe obracati se nadleznim obzirom da taj pomenuti repetitor ne radi u amaterskom opsegu.
Ne vidim problem u tome sto sam taj repetitor pomenuo na ovom forumu.

73 Sinisa YU1RA