Autor Tema: SWR/POWER metri koje sam nedavno uradio  (Pročitano 27116 puta)

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
SWR/POWER metri koje sam nedavno uradio
« poslato: 25.07.2015 21:27:28 »
Planirao sam vec neko vreme da sebi uradim pouzdan i tačan SWR / Power metar i prikupljao sam podatke i dizajne sa raznih strana vec neko vreme. Pre oko 6 meseci sam počeo da pravim lep analogni merač na osnovu malo neobičnog i starijeg dizajna od Virgil Leenerts-a W0INK  "Automatic VSWR and power meter" objavljenog u "HAM Radio" od Maja 1980. Bez obzira na godine, to je još uvek veoma upotrebljiv i kvalitetan dizajn ako ne želite da idete sa PIC kontrolerima. Meni je 61godina, vid vec nije više kao što je bio, pa sam se opredelio za velike 35uA analogne instrumente skinute iz nekih starih ruskih AVO metara. Jedino bitno odstupanje od originalne šeme je korišćenje  THAT340P  transistor-array integralnog kola u logaritamskom pojačalu, kao zamena za LM394BH - koji je za mene nenabavljiva komponenta i upotreba dva feritna torusa FT50-43 u mernom sprezniku umesto originalnog jezgra koje je takodje nenabavljivo. U originalnom clanku nije bio objavljen dizajn plocice (koliko ja znam ?!) pa sam bio primoran da razvijem svoju verziju i svako voljan da ovo pravi može dobiti PDF datoteke od mene. Uredjaj koristi tri 9V baterije koja će trajati dugo, jer  je napajanje automatsko - sam se ukljuci cim se VF iz predajnika pojavi na ulaznom konektoru i sam se ugasi sekund-dva posto nestane VF.






Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: SWR/POWER metri koje sam nedavno uradio
« Odgovor #1 poslato: 25.07.2015 21:49:09 »
Pre nego što sam završio ovaj analogni SWR/POWER metar, odlučio sam da mi je takodje potreban i jedan sa digitalnom preciznoscu za neka precizna merenja. To nije zato što mislim da ovaj analogni nije tačan -  jeste i to vrlo tacan, ali neke vrednosti nisu tako lake za ocitavanje na analognoj skali. Analogni je neuporedivo bolji za podešavanja jer (za mene) je lakše da pratim pokrete igle i tendenciju njenog kretanja nego kad gledam digitalni displej za tu svrhu. Odlučio sam se za dizajn koji je uradio Stiv Baimont G6ALU a koji je na raspolaganju na   www.radio-kits.co.uk   i ja sam uspeo da dobijem zasebno neke ključne komponente - torusna jezgra, plocice i displej. Stiv je izuzetna ličnost i vrlo spreman da pomogne i objasni. Jedan moj prijatelj mi je uradio programiranje PIC-a i čim sam završio montažu PCB-a, programirani PIC-a je stavljen u podnozje i ceo uredjaj je proradio glatko od prvog uključenja. Nakon vrlo jednostavne instrukcije za kalibraciju, imaćete više nego tačan SWR/POWER metar čak i bez ikakve dodatne eksterne reference. Kasnije je za  poređenje povezan u seriju sa neizbeznim BIRD43 i vestackim opterecenjem, i sledio je u dlaku sve sto je i BIRD očitavao!









Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1EW

  • Izvršni odbor
  • aktivan korisnik
  • *****
  • Poruke: 40
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Zoran, YU1EW
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: SWR/POWER metri koje sam nedavno uradio
« Odgovor #2 poslato: 27.07.2015 23:30:44 »
Kod izrade PWR/SWR metra sve se svodi na izradu SWR mosta. SWR most je u pravilu frekventno zavisan. Neke konstrukcije su bolje, druge lošije. Bird je to izveo tako što mu se deo mosta/sprežnika nalazi u čepovima, pa promenom čepova menjaš frekventni opseg i opseg snage. Danas je lakše, elegantnije i preciznije prepustiti mikrokontroleru da vodi računa o kalibraciji po frekvenciji i snazi. Sve to može se prepustiti jevtinom Arduino Primo ili Nano, koji se kod nas prodaju za cca 500-600 dinara. Bilo koji SWR bridge tada možete precizno kalibrisati. Dole je link Arduino SWR by ON7EQ.
http://www.qsl.net/on7eq/projects/arduino_pwr_swr.htm

Naravno, za UHF/SHF treba da se odabere rešenje mosta/direkcionog kuplera koji neće unositi značajno slabljenje jer se radi o protočnom vatmetru, a verovatno ostaje u kolu za vreme rada na stanici. Recimo rešenje OK1TIC
http://www.vk4adc.com/UserFiles/File/23cminfo/uWave%20PSV%20metr_EN.pdf

Za konstruktore interesantan može da bude i mikrovatmetar koji u osnovi ima Analog Device logaritamski pojačavač AD8307. Takav mikrovatmetar može se napraviti takođe za male pare i radi vrlo precizno u opsegu do 500 MHz, od oko -60 dBm do +30 dBm. Sa odgovarajućim atenuatorima i za mnogo veće snage, uz odličnu dinamiku. Upotrebljiv je do 1 GHz.
http://www.webx.dk/oz2cpu/radios/miliwatt.htm
http://www.mikrofale.net/OZ2CPU_MW/elektor_02a016.pdf

73
Zoran, YU1EW