Autor Tema: Kako finansirati radio-klub  (Pročitano 17968 puta)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Kako finansirati radio-klub
« Odgovor #15 poslato: 07.05.2014 12:39:43 »
Evo još jednog potencijalnog izvora prihoda u att.

Da ne bi morali svi da preuzimaju dokument: UREDBA O KRITERIJUMIMA I POSTUPKU DODELE SREDSTAVA ZA UČEŠĆE U FINANSIRANJU PROGRAMA RADA UDRUŽENJA GRAĐANA KOJI SE ZASNIVAJU NA AKTIVNOSTIMA OD ZNAČAJA ZA ODBRANU ("Sl. glasnik RS", br. 100/2008 i 3/2014)

Meni se čini da je ovo najizvesniji način da se dođe do nekih finansija.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Kako finansirati radio-klub
« Odgovor #16 poslato: 07.05.2014 12:58:37 »
Pedja, ne mora veza na manifestacijama.
Možeš da praviš i elektronske kanarince za zvonca ( u statutu sigurno imaš nešto u vezi "razvoja tehničkih znanja"), ali treba da imaš i privrednu delatnost predvidjenu u Statutu, pa registrovanu u APR.
Ako za ta zvonca uzimaš keš, treba ti i fiskalna kasa.

Polazim od toga da u radio-amaterizmu ne postoji motivacija da se od hobija pravi biznis (ako zanemarimo neke pojedince, a takvi svakako to neće da rade za jklub nego za sebe).

Ako bi se tako nesto i pokrenulo uokviru to bi vrlo verovatno bii neki lični angažman pojedinca a ne celog kluba i to bi se u okviru kluba radilo samo dok je malog obima a čim bi postalo nešto ozbiljnije prešlo bi u privatan biznis.

Meni je prilično daleka ta priča da će neko da počne da obavlja neku delatnost, da se prave neki prihodi i rashodi, i dodatni troškovi zbog knjigovodsta, fisklanih kasa, zaposlenih i sličnog, jer sam uveren da bi to bilo neisplativo i neodrživo.

Pogledaj, ima dosta radio-amatera koji se bave nekim poslom koji je prilično blizak radio-amaterizmu i po pravilu svi to rade privatno i za svoju korist a ne za korist kluba.

Ja sam manifestacije pomenuo kao nešto što mi izgleda kao najverovatniejd amože da se ostvari - da se motivišu šlanovi da se uključe na kratko (obično manifestacije traju dan-dva) i obave posao i tako privrede nešto klubu. Sve preko toga traži previše angažmana što ljudi ne mogu tek tako da priušte s obzirom da moraju da se bave sopstvenim opstankom - tj. rade nešto drugo za platu.

No svejedno, to sa manifestacijama ne može da se radi jer to nije dozvoljeno zakonom. Zna se za štamogu da se korsite radio-amaterske veze.

Meni je nekako najizvesnija opcija da se napravi saradnja sa džavom, da ona obezbedi uslove radio-klubovima da formiraju i održavaju mrežu za opasnost a da klubovi budu obavezni da to i urade i da uvek budu spremni da aktiviraju tu mrežu kada to zatreba. Ne pričam o adhok mreži, kako se to do sada radilo, nego da mreža postoji kao uređen sistem, sa definisanim stanicama koje joj pripadaju, ljudima koji su obučeni, da se redovno obavljaju obuke i vežbe, i da postoji čak i neki sistem dežurstava i provere veza.

Ako bi iz toga proisteklo da klubovi imaju uslovne prostorije u kojima mogu da vrše obuke i formiraju PPS-ove, eventualno da dobiju neke uređaje ili makar samo povoljnosti prilikom nabavke uređaja (oslobađanje od carnie i poreza) kao što se to radi u drugim zemljama, više im nije potrebno.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Kako finansirati radio-klub
« Odgovor #17 poslato: 07.05.2014 13:09:39 »

Gorenavedene poreske olakšice odnose se na dobit ostvarenu osnovnom delatnošću udruženja, preko donacija, sponzorstava, članarina itd....

Ovo nije tačno. Izvinjavam se zbog omaške. Poresko oslobodjenje se odnosi na dobit stečenu privrednom delatnošću udruženja.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Kako finansirati radio-klub
« Odgovor #18 poslato: 07.05.2014 14:03:26 »
Danas je IO Radio Kluba Crni Vrh(YU1BOR) iz Bora imao sastanak vezan za gasenje radio-kluba ili spasavanje ovog kluba. Vecina clanova se slozila da se klub ne treba ugasiti. Prostorije novog kluba ne bih jos otkrivao posto nije jos nista zvanicno dogovoreno. Hvala na poverenju Aleksi YT1BM i ostalim clanovima iz Bora i Knjazevca od kojih sam dobio podrsku da ja nastavim da vodim klub. Za sada nisam prihvatio da volim klub zato sto smatrebam da treba da vodi neko ko ima vise godina iskustva u ovom hobiju, a ne ja koji licencu za ovaj hobi imam svega par godina. Sto se tice finansiranja situacija je jako teska, i na sledecem sastanku cemo se dogovoriti i videti kako i sta dalje. U svakom slucaju vazno je da ce Bor, kao i clanovi iz Knjazevca i ostalih gradova koji su clanovi ovog kluba i dalje imati radio klub.

Vise informacija ce biti posle sledeceg sastanka.