HAM radio > Samogradnja

Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz

<< < (3/8) > >>

S56A:

--- Citat: YU1OXB  20.05.2014 01:03:31 ---Samograditeljima su seme uvek mnogo interesantnije od slika. Evo veceg dela sema jer nisam jos sve stigao da precrtam i na PC.

--- Kraj citata ---

Prijatno sam iznenadjen, da se jos neko bavi ovako kompleksnim samogradnjama.  Velikim delom me podseca na moje rane radove pre 50 godina sa Plessey SL-600 serijom i DBM.  Analognoj tehnici na KT je odzvonilo sa pojavom 16-bitnih ADC koji skaniraju sve do 60 MHz, a posle samo vrte bitove.  Ipak mozemo pogledati K3 arhitekturu sa FET mesacima, DDS VFO, malim IF pojacanjem te kvalitetnim audio stereo IC.  Ja ne volim nizku IF jer uvek moze da prodje simetricna frekvencija no srecom je KT dosta razbremenjen od BC snagatora.  Nazalost i dalje kljuckaju OTHR.

I na kraju konkretna primedba - iznenadjuje me veliki broj sirokopojasnih transformatora!  Ja bi to resavao rezonantnim kolima radi manjeg ssuma u sistemu.

73 de Mario, S56A, N1YU

P.S.  Puno srece i uspeha novom UO SRS ukljucujuci forum!

YU1OXB:
Pa, izgleda Mario samo jos poneko od nas iz starije garde to tako radi. Iako moze izgledati zastrasujuce taj raspon od 50-tak godina, tvrdim ja su ta Plesijeva kola sveukupno gledano jos uvek najbolji kompromis izmedju pouzdanosti, stabilnosti, performansi i jednostavnosti... normalno, ako je sve tacno osmisljeno i uradjeno. Jedini problem im je nabavljivost. Samo poredjenja radi, moj komsija i visedeceniski prijatelj iz mog grada je pre neki dan doneo na moj sto svoj FT-940S i zajedno smo na istoj anteni slusali i poredili u paraleli taj stvarno lepi i dobri uredjaj i moj HomeMade prijemnik i on je sam rekao da cak bolje cuje i nekako prirodnije, lakse i jasnije razume sa mojim HM nego na 940-tici. Sve sto je cula 940-tica cula je i moja "masina".

Video sam mogucnosti SDR sistema i jeste mnogo lepo i u nekim stvarima apsolutno nedostizno za analognu tehniku (filteri 400-tog reda! recimo), ali ja nekako ne mogu da prihvatim da mi stanica bude vezana za PC ako hoces da funkcionise. Mnogima to verovatno ne smeta, ali za mene ce uvek ostati amaterski primopredajnik = nesto sto treba u potpunosti za je samodovoljno. Znam da i to moze i da se to vec radi, ali u samogradnji  - a to za mene znaci da ga sam i smislis i napravis - e to moze samo strasno mali broj ljudi jer treba da si maestro i za hardver i plocice ali i da napravis softver za te "stand alone" FPGA ili sta ti ja znam sta sve jos, da bi to bilo samostalno. Ja sam "analogni tip" PIC-eve i  taj deo tehnike gotovo uopste ne poznajem pa je to za mene nedostizno. Ali, ovako klasicno analogno jos uvek mogu makar da pokusam da "izadjem na crtu"...Hi...Hi...

Hvala sto ti se svidja - barem ja sam to tako razumeo (ili hteo da to tako vidim).

S56A:
Ja imam gomilu SL-600 u metalnom kucistu pa mogu doneti iduci put u YU.  Radio moze biti samostalan ali unutra ce se sakriti poneki mikroprocesor za kontrolu.  Valjda neko jos vodi papirne dnevnike veza.  Ja ovog oktobra slavim 30 godina od prvog CQ WW SSB online takmicenja sa PMP-11 16-bitnim mikroprocesorom kojeg sam napravio na Institutu J. Stefan, ovdasnjoj Vinci.

73 de Mario, S56A, N1YU

P.S.  Nadam se, da i ovo nece biti proglaseno reklamom  :D

YU1OXB:
Mario, sram te bilo, ovo je cista reklama!  ;)
Vrlo me zanima SL600 serija, pa ako bude na raspolaganju, voleo bih da se dogovorimo ($) za koji komad.

S56A:
BTW SL-600 mozes naci u JNA modulima od Rudi Cajevca iz Banja Luke koje prodaje Dr. Military.  Moji su davno amortizovani pa je komplet vredan flasu piva.  Jaki ste sa Doktorima u Cacku  ;D

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju