Autor Tema: Koje programe koristite?  (Pročitano 39850 puta)

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Koje programe koristite?
« Odgovor #15 poslato: 10.05.2014 23:45:17 »
@offtopic:
Za sad su mi neki linux ctest logeri komplikovani za koriscenje pa sam pokusao da si prilagodim n1mm,wintest i DXLog.
Nisam neki linux expert al sam donekle uspeo kao n00b :)


@Tema:
Evo link ka linux programima za nas hobi:
http://radio.linux.org.au/

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Koje programe koristite?
« Odgovor #16 poslato: 15.05.2014 02:13:54 »
@offtopic:
Za sad su mi neki linux ctest logeri komplikovani za koriscenje pa sam pokusao da si prilagodim n1mm,wintest i DXLog.
Jeste Boban pitao za logere pri otvaranju teme, ali nisi offtopic, uzimajući u obzir naziv teme ;)

Meni su svi uredjaji (kućni računar, laptop, pametni telefon) pod Windows-ima, a sa Linuxom sam se igrao poslednji put pre više godina (najviše Knoppix). Nedavno mi se ponovo ukazala potreba da se poigram sa Linuxom (Puppy i Ubuntu) i programima za radio-amatere. Izmedju ostalog, skinuo sam ISO sliku (1.3Gb) koju je napravio KB1OIQ:

http://sourceforge.net/projects/kb1oiq-andysham/

Na osnovu slike narezao sam DVD i podigao računar sa DVD-a. Na samom početku Ubuntu pita da li hoćete instalaciju na hard ili hoćete live verziju. Mene interesuje live, pa sam je tako podigao. Ubuntu je prepoznao kompletan hardver na mom računaru, uključujući i Wi-Fi karticu i sve je proradilo bez problema.

Andy je uz Ubuntu upakovao gomilu odličnih amaterskih programa, lepo sortiranih po oblastima. Isprobao sam nekoliko i svi lepo rade. Malo sam se igrao podešavanjima serijskih portova (imam ih 3) i zvučne kartice ali nije bilo većih problema (osim što sam morao da se podsećam davno zaboravljenih stvari).

Priloženi programi su ažurni (na primer, Fldigi je tekuća verzija 3.21.82). Kada se podigne live Ubuntu, moguće je iz njega uraditi instalaciju na hard ili na USB, što je veoma zanimljiva mogućnost.

Ono što sam hteo posebno da proverim je da sve to podignem u virtuelnoj mašini, pod WinXP. Dakle, na mom kućnom računaru (Core2Duo sa 2Gb RAM) pod WinXP podigao sam VMware na kojem sam ranije isprobavao Puppy sa PSKmail programom. U virtuelni DVD sam učitao ISO sliku a zatim odatle učitao Ubuntu u VMware :) Na prvom Ubuntu desktopu sam podigao Fldigi, na drugom Xlog (koji mi izgleda kao jednostavan i dobar loger), na četvrtom WEB brauzer, a pod WinXP mi je radilo nekoliko programa. Na moje iznenadjenje, sve je radilo bez problema, bez "štucanja".

Jedino što u ovoj kombinaciji (sa VM) još nisam uspeo da aktiviram serijske portove pa ne radi CAT.

Pažljivo sam pročitao uputstva i savete, isprobao sva moguća podešavanja ali i dalje to ne radi. Nešto mi promiče, još ne znam šta. Ipak je ovo moj manji i povremeni izlet u Linux :)

73! Brana, YT7TU