Autor Tema: APRS ISS Packet  (Pročitano 31054 puta)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
APRS ISS Packet
« poslato: 17.04.2014 09:36:20 »
ISS Packet je Packet Radio koji se emituje na 145.825 MHz i preko njega takodje mozete koristiti APRS. Nazalost do sada nisam uspeo da prodjem kroz ISS preko Packeta, i ako mi u MixW jasno i lepo ocitava sve oni koji prolaze kroz njega. Jedini iz nase zemlje koji samo video da je uspeo da prodje je YU7RD. Mada za taj prolaz verovatno treba precizno da se po azimutu i elevaciji podesi antena.

U svakom slucaju ja sam kontaktirao YU7RD posto vidim da nije clan foruma pa cu Vam preneti sta koristi od opreme kada budem dobio odgovor.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #1 poslato: 17.04.2014 09:53:40 »
Nije usmerenje antene kriticno, nego treba da se prati promena radne frekvencije zbog doplerovog efekta.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #2 poslato: 17.04.2014 10:10:58 »
Pa da ima logike.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #3 poslato: 17.04.2014 11:31:42 »
Treba pratiti sve tri brojke, doduše kritičnija je frekvencija.
Ako ne grešim Orbitron računa frekvenciju uzimajući u obzir Doplerov efekat.
Kolega YU7RD verovatno ima stanicu koja ima korak manji od uobičajenih 5kHz.


73,
Filip YU1TTN

YT2CQ

  • Gost
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #4 poslato: 17.04.2014 13:13:26 »
Nekad je aktivan APRS a nekad BBS na istoj freq.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #5 poslato: 17.04.2014 15:01:34 »
Zaboravio sam da napomenem da je bitna i polarizacija antene.


73,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Podesavanje Packet Radija za ISS
« Odgovor #6 poslato: 13.09.2014 13:49:16 »
Ukoliko ste ljubitelji digitalnih komunikacija ili bi zeleli da budete evo u par primera sta sve trebate imati i podesiti kako bi prosli kroz medjunarnodnu svemirsku stanicu ISS preko packet radija.

Potrebno je da imate interfejs koji vrsi tastovanje preko RTS-a.

potrebno je da instalirate MixW ja licno koristim verziju 2.20 koja zavrsava potrebe za sve digitalne komunikacije.

Sto se tice samih podesavanja kada instalirate MixW potrebno je da ubacite svoju lokaciju primer(KN13CV) i pozivni znak koliko se secam.

da bi mogli da koristite packet radio u opciji Mode izaberite Packet, kada vam je to cekirano onda ulazite isto u Mode i izaberite Mode Settings gde izaberete karticu Modem gde imate padajuci meni u kome trebate da izaberete VHF 1200 baud (Standard 1200/2200Hz)

Zatim u kartici Parameters u TXDelay stavite izmedju 300 i 1000ms(ja sam stavio na 1000ms) mislim da je taj raspon od 300 do 1000ms najbolji sve preko 1000 i ispod 300 ne pije vodu bas toliko.

U karitici Beacon/Unproto koja se isto nalazi u istoj opiciji Source Call upisite vas znak velikim slovima u opciji Dest Call ja sam upisao CQ, mada video sam da su neki upisivali i APRS ili WIDE(ne stavljajte WIDE1-1 ili WIDE2-2, dakle samo WIDE), dakle jednu od te tri opcije. u opciji Digis stavite RS0ISS

Ukoliko zelite da vam sam MixW salje Beacon cekirajte opciju Enable Beacon gde vam se otvara mogucnost da obacite svoje koordinate u opciji Beacon Text u formi =44XX.XXN/022XX.XXE-/ovde ide bilo koji tekst. zatim u opciji interval izaberite vremenski interval na koliko da salje te podatke, predlazem na 5s ili 10s kada je ISS u pitanju.

Udjite u Configure -> Secondary PTT port -> Port settings -> gde u port izaberite port koji ste predviteli za to(kod mene je COM1), zatim BAud Rate tu stavite 9600, u Data bits stavite 8, u Parity None, u Stop bits 1, u RTS PTT, u DTR Always On. od opcija za cekiranje nista nemojte cekirate.

Uh nadam se da nesto nisam promasio :)

Evo jedna od prvih prolaza naseg kolege YU1TTN preko ISS-a preko Packet Radija.



Kao i mog prolaza od pre par sati.


« Poslednja izmena: 13.09.2014 14:33:08 od strane YU1TTA »

Van mreže YU6MM

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 11
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milos
  • QTH: Aranđelovac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #7 poslato: 17.09.2014 10:40:59 »
Hvala za info. Ja sam jednom isto kontaktirao YU7RD vezano za tu temu, ali nikada nisam dobio odgovor od njega. Vidim da se na APRS pojavljuje Cor, PD0RKC, inače veliki ljubitelj APRS i komunikacije sa ISS.  Naime, prošle godine sam tri puta pokušavao sa Diamond antenom i 100W da odradim italijanskog astronauta Luca Parmitano, ali ni jednom nisam imao sreće. Ili je bio loš signal, ili mene nije čuo. Računam vertikalna polarizacija pa će ići bolje nego usmereno. PD0RKC reče, samo uzmi usmerenu u ruke, okreni ka ISS i ništa se ne brini. Poslušam ja njega i sledeće veče ga odradim bez grama šuma i veza je trajala nekih par minuta. Postavio sam mu pitanje, vezano za problem sa kacigom koji je imao, prilikom izlazka u svemirsku šetnju i bio je prilično duhovit na svoj račun :D . A da, u ruci sam držao 7el u horizontali i 40W
« Poslednja izmena: 17.09.2014 10:42:32 od strane YU6MM »

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #8 poslato: 17.09.2014 15:10:38 »
Pozdrav Miloše! Drago mi je da se još neko interesuje za rad preko ISS-a!
Da, kolega YU7RD jako često prolazi kroz ISS.

Prošlog leta sam u više navrata pokušavao da prođem kroz ISS korišćenjem paketa, međutim bezuspešno. Ispostavilo se da je neophodno da se za Digis postavi RS0ISS, u protivnom paketi će biti ignorisani.

Letos sam u više navrata prolazio kroz ISS pa čak i sa 5W, a antena je 5 el yagi koja je fiksno okrenuta ka zapadu. Bitno je da uletiš kada niko ne emituje :)

Van mreže YU6MM

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 11
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milos
  • QTH: Aranđelovac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #9 poslato: 17.09.2014 18:36:06 »
Da, u pravu si. Jednom, ali samo jednom sam uspeo da uletim kada sam upisao RS0ISS i to sa vertikalkom i 20W i stari FT-225RD. Morao sam sam da pritiskam predaju da bih emitovao. Inace ja sam samo zbog ISS komunikacije kupio Icom 2100 i kada mi je poslo za rukom, zadovoljio se i prodao je. Sad vidim da sam se zeznuo, jer ipak ima i dalje aktivnosti u vidu SSTV, APRS i ostalih cudesa sa neba, tako da cu opet morati da pronadjem neki uredjaj za 2m.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #10 poslato: 14.12.2016 19:13:21 »
Evo jednog kratkog tutorijala kako poslati packet radio preko MixW na ISS, bilo je tu sitnih gresaka koje sam napravio recimo umesto packet radio sam rekao aprs, ali ko razume shvatice ;)

https://www.youtube.com/watch?v=FeJiOJR2kWs

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #11 poslato: 21.12.2016 00:03:03 »
Na pogresnom kanalu sam postavio YT snimak pa onaj ko nije video moze videti na ovom linku posto ne moze da se edituje post

https://www.youtube.com/watch?v=sIUPnd4KdAI

Van mreže yu4eax

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 2
  • Pozivni znak:
  • QTH: Aleksinac
  • Klasa: 3
  • Radio klub:
Odg: APRS ISS Packet
« Odgovor #12 poslato: 26.12.2016 00:15:02 »
Trenutno postoji mali problem s digipiterom na ISSu.
Naime, pre mesec-dva je stara erikson VHF stanica koju su koristili kao digipiter odradila svoje i nije vise u upotrebi.
Dok ne naprave drugo resenje, packet radio i APRS digipiter su prebaceni na kenwood na UHF.

Rekao bih da cak emituje s vise snage, ali je problem sto je na 70cm doplerov efekat dosta izrazeniji pa se zaista mora korigovati.
Na dva metra su moji paketi prolazili cak i sa rucnom stanicom i 1/4 lambda antenom na istoj (sa 5W) i bez korigovanja frekvencije tokom
prelaza.
Za 70cm imam uprogramiranih 5 frekvencija, sa korakom od 5khz:
1. 437.560 DOWN, 437.540 UP
2. 437.555 DOWN, 437.545 UP
3. 437.550 DOWN, 437.550 UP
4. 437.545 DOWN, 437.555 UP
5. 437.540 DOWN, 437.560 UP

U zavisnosti od maksimalne elevacije prelaza , moze se drzati i na istoj frekvenciji. Cuju se paketi bez problema.
E sad, trenutno je problem sto ne postoji mnogo digipitera i iGate-ova na zemlji koji slusaju UHF APRS frekvencije
tako da iako ISS cuje moj paket, i ja dobijem potvrdu da je primljen, i primim digipitovan paket , retko kad taj isti paket vidi i neki obliznji
iGate , pa ne zavrsi na Internetu.

Pored ISSa, trenutno su aktivni i PSAT i PCSAT. PSAT (NO-84) koristi ista podesavanja koja je koristio VHF digipiter na ISSu, tako da ista podesavanja iz YU1TTA-ovog videa vrede i za njega. NO-84 se cuje bez problema i moji paketi bivaju digipitovani http://aprs.fi/info/a/YU4EAX
(interesantna distanca :) ). PCSAT je malo problematican, posto koristi APRS freq za ITU Region 2 cak i kad je iznad Evrope, pa ume da pravi smetnje...

Pozdrav!