Autor Tema: Da li su kontesti za kategoriju koja obuhvata samo FM dovedeni u krizi?  (Pročitano 32642 puta)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Kao sto sam naslov kaze, pitanje je vezano za to da li su kontesti koji obuhvataju samo FM dovedeni u krizi kako zbog toga sto koliko vidim iz godine u godinu je sve manje prijavljenih, tako sto smo spontano u grupi radio amateri Srbije gde se za sledecu godinu postavlja pitanje da li ce uopste i biti kontesta koji obuhvata samo kategoriju FM? Da li je moguce da za vreme kontesta na FM-u ima vise lovaca koji emituju na nasim simplexima nego takmicara?

YT2CQ

  • Gost
Da se FM manje koristi za telefoniranje a vise za podelu bodova bilo bi i dobrih rezultata u takmicenju (pa makar da posalju dnevnik za kontrolu).
U SRV-u (Tesla Memorial i Vojvođanski Oktobar) prosek primljenih dnevnika u FM kategoriji je oko 5! A kolko amatera visi po repetitorima i simpleksima???

73 CQ

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Pravo da ti kazem ni preko repetitora i simpexima nije nesto mnogo aktivnih ljudi ne racunajuci R2 na kome se od onih repetitora koje ja cujem najvise ljudi cuje. Sto se tice simplexa Nislije su aktivne, Jagodinci, povremeno Zajecarci, a Knjazevcani su aktivni na simplexima. Pricam za one oblasti sa kojima se cesto cujem. Borani medju kojima i ja spadam gotovo i da nema sem mene na simplexima, zasto je tako to zaista ne znam. Secam se da sam za vreme Tesla Memorijala cuo na simplexima par ljudi koji su mi odmah rekli da nece ucestovovati na kontestu kada sam pricao sa njima u toku kontesta. U svakom slucaju bolje je tako da mi kazu nego da mi kazu da ce ucestvovati i poslati dnevnik a ne posalju ga.

YT2CQ

  • Gost
Btw sad sam bacio oko na tu FB grupu i tamo ima ~200 clanova, prosecan dnevnik na FM ima oko 10 veza. Sto dovodi do zakljucka da se FM koristi kod vecine za telefoniranje... za 70cm & up da ne spominjem, verovatno zbog velike cifre OPovi padaju u nesvest. :)

73 CQ

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Sto se tice 70cm tu je tek haos i tu u vecem delu Srbije. Da nije RU mreze po mom misljenju, UHF-a gotovo i da ne bi bilo.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Budimo realni, ko visi na FM simpleksima uglavnom nije zainteresovan za takve stvari kao sto su takmicenja, a za mnoge bi se tesko moglo i zakljuciti da poznaju radioamaterizam jer vise se ponasaju kao CB-asi.

Ovde kod nas se u UKT takmicenjima ucestvuje reda radi jer ne postoje nikakve sanse da se ti kontesti rade ozbiljno (prosto geografski polozaj je takav da prakticno nista ne moze ni da se radi ako se ne izadje na neki planinski vrh, a kad se izadje opet je sve predaleko i zaklonjeno drugim planinama), ali se rade samo CW/SSB.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Sto se tice geografskog polozaja, povoljnog za FM konteste tu definitivno vojvodjani imaju prednosti. Ja recimo u poslednjim kontestima na kojima sam ucestvovao nisam imao mnogo veza ali su bile dalje veze

Van mreže YU2MEX

  • HQ Team
  • posetilac
  • ***
  • Poruke: 4
  • Pozivni znak:
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: -
  • Radio klub:
Problem je što su naši "radioamateri" na 2m kupili kineske ručne uređaje i magnetnu antenu i zovu se radio amateri, to je oprema koja samo može da služi kao besplatan radio telefon i to preko repetitora. Drugo nema ko da ih animira da rade i nešto drugo osim "čučanja" na repetitorima , klubovi ne postoje ili muče muku kako da opstanu nema kvalitetne opreme i nekog takmičarskog duha nažalost takva je situacija i na KT opsezima , kad mi od 3000 licenci jedva skupimo 100 takmičara u domaćim KT takmičenjima. Naše najveće prokletstvo je što radioamateri operatori ne moraju da budu članovi organizacije već je to ostavljeno svima na savest , finansiranje ne postoji a klubovi bez članova ne mogu da postoje  uskoro će se sve svesti na 100-njak   operatora  i nekoliko radio klubova ostalo ćemo voditi samo kao spisak onih koji imaju licence .

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Sto se tice radio-klubova apsolutno se slazem sa tobom, ali tu bi mogli da pokrenemo jos jednu ne vezanu temu za radio-klubove, u svakom slucaju sve sto govoris je istina. Nisam bas toliko upoznat sto se tice kontesta na KT-u posto se tu jos nisam aktivirao zato sto nemam uredjaj, ali svaka ti je na mestu.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Radioamaterizam nažalost nije baš jeftin sport (u stvari čak se i ne računa ni kao sport) i otkako je država prestala da ga podržava sistem se polako urušava i svodi samo na one koji imaju i spremni su da ulože u opremu.

Najveći problem je što radioklubovi polako ostaju bez prostorija i gase kativnosti i to one najvažnije: animaciju i obuku novih operatera. Mada, ni Savez nije baš osvetlao obraz po tom pitanju. Koliko vidim skoro sav novac koji se prikupi od članarina i drugih dažbina se spiska na plate i zabavu nekolicine.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Problem je što su naši "radioamateri" na 2m kupili kineske ručne uređaje i magnetnu antenu i zovu se radio amateri, to je oprema koja samo može da služi kao besplatan radio telefon i to preko repetitora.

Da, ali niko ne može da im nameće kakvim oblikom radioamaterizma žele da se bave. Vrlo je opasno vrednostno deliti radiomatere po tome šta ih interesuje ili čime se bave. To je stvar ličnih interesovanja i mogućnosti.

Ako organizaciji treba određeni profil ljudi ona mora da ih napravi tako što će da aktivnostima privlači nove članove, tako što će im omogućiti uslove da uče i rade, i da što više toga saznaju i probaju.

Nažalost, Aktivnosti Saveza su svedene na naplatu članarine i zato su u nekom momentu je odlučili da žele da u svoje redove primi svakoga po i CB-aše pa su to i dobili. Ali krivica nije na tim CB-ašima. Oni se ljudi bave onim što njih zanima i onako kako su naučili. Kriv je Savez što ih nije naučio drugačije.

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Slažem se sa Peđinim mišljenjem, a lično mislim da FM i nije za takmičenje. Mi u Arilju YU1AIF, kad god smo radili UKT takmičenje, radili smo samo CW i SSB.

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Koliko vidim skoro sav novac koji se prikupi od članarina i drugih dažbina se spiska na plate i zabavu nekolicine.
Mozes li ovu tvrdnju da potkrepis barem nekim cinjenicama? Napisao sam cinjenicama, a ne "rekao...", "cuo ...." itd.
« Poslednja izmena: 09.12.2013 23:51:56 od strane YU1RA »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Naravno. Čekam da Savez konačno objavi finansijske izveštaje pa da svi članovi imaju uvid u to na šta se troše pare. Uputio sam Savezu zahtev da to uradi ali oni izgleda nemaju nameru da ispoštuju svoju ZAKONSKU obavezu.

RoRa

  • Gost
Finansijski izveštaji Saveza su sastavni deo materijala (pisanog- u elektronskoj formi) za svaku godišnju Skupštinu Saveza. I ne samo to, postoji i predlog plana prihoda i trošenja za tekuću godinu. Naravno, takav plan skupština mora da prihvati.