Autor Tema: Linkovanje repetitora i VHF i UHF simpleks kanala,kros repiter,parot repetitor ?  (Pročitano 39415 puta)

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Postovani hteo bih konkretne odgovore i dokumemntovane iz naslova teme ,dali je kod nas zabranjeno linkovanje repetitora VHF-VHF UHF-UHF VHF-UHF .... , dali je zabranjeno postaviti Koros Band repetitor retlansator sa VHF na UHF i obrnuto , dali je zabranjeno ili nije postaviti PAROT ili PAPAGAJ simpleksni repetitor , dali su zabranjeni repetitori sa siftom -7,6mhz na UHF kod nas ?

Sobzirom da sam cuo da je kod nas sve to zabranjeno po zakoniku ali nisam mogo da nadjem da procitam a svugde u zemljama u okruzenju postopji nesto od toga pa i vise ,kao na primer repetitori na 1,2ghz,repetitori na 50mhz,
simpleks papagaji u Bugarskoj ,Italiji Bosni i Hercegovini Sloveniji,
kros band repetitori u Grckoj ,Bugarskoj,Italiji ,Rumuniji
Linkovani repetitori kodnas UHF mreza  i linkovani repetitori u Crnoj Gori ,cela UHF mreza i deo VHF linkovan u bugarskoj od Crnog mora pa do Sofije

Dali je to sve kod nas zabranjeno ,ako jeste zasto ako je to dozvoljeno u zemljama evrope i u zemljama naseg okruzenja ,ako mi tezimo kao zemlja da se integrisemo i udjemo u tu evropsku uniju zasto nebi prihvatili i neke zakone za radio frekvencije,  A AKO NIJE SVE OVO ZABRANJENO onda sam ja nesto pogresno dezinformisan iz necijih licnih hirova  ?

Zasto se kod nas u poslednje vreme a unazad a sigurno 10 godina slabo ulaze u radio amaterske repetitore ,digitalizaciju istih ,APRS mreza ,D-STAR, a da ne spominjem da se na spisku zaveza za repetitorsku mrezu na spisku nalaze par repetitora kojih ne rade dugi niz godina nema ih -R6 Besna kobila a nema mnogih repetitora kojih u stvarnosti postoje ,-mozda je sve ovo ustavri pisem jer ne dolaze mozda prave informacije do mene na jugoistoku srbije do pirota pa sam ja ustvari ne informisan mozda mnogo toga radi u beogradu i srbiji ali se ne cuje do nas u Pirotu

Srdacan pozdrav za sve citaoce Foruma Radovanovic Milana

Van mreže YU2DXB

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 1
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pirot
  • Klasa: -
  • Radio klub:
Postovanje svima.Milan YT1PRM je naceo ovu temu,koja bi najverovatnije imala interesovanja kod odredjenih struktura u nasem pokretu ili uopste u nasoj Državi,samo kada bi ne daj Bože došlo do ,,nagle potrebe za radio amaterima,,tj.u slučaju nekih vanrednih okolnosti i elementarnih nepogoda.Stvarno je sramota da ne postoji nikakvo interesovanje i nikakva aktivnost među ljudima kojima je na kraju krajeva to i posao.
Konkretno je Milan već dosta opisao,ja bih samo želeo da ukažem na veliki problem i čini mi se nesavladivu prepreku,a to je ta naša bajna administracija.U našem slučaju se dešava neverovatan kuriozitet.Posedujemo volju, posedujemo opremu,znanje,entuzijazam i što je najbitnije opremu, da ovaj deo Srbije (Pirot i okolina) budu pokriveni sa svim modernim i opšte prihvaćenim vidovima komunikacije u razvijenom svetu,od VHF,UHF repetitora,APRS,tzv papagaj -repetitorima i naravno Echo -link sistema.Postavljen je i jedan Cross band repetitor na fantastičnoj lokaciji.E tu je nastao problem.Preko tog cross band repetitora RU 716 su održavane radio veze koje su u najmanju ruku izazivale oduševljenje i radost velikog broja operatera.Javljali su se ljudi iz Rumunije Bugarske Makedonije i naravno veliki broj kolega iz naše zemlje.Stvarno je interesantno kada sa ručnim uređajem ,,radim,,kolegu iz YO ili kako već rekoh bilo koje okolne zemlje.Tada se pojavljuju neverovatni zahtevi,da prestanemo više sa korišćenjem tog repetitora,navodno pravimo velike probleme nekim službama bićemo kažnjavani žestoko itd,itd.Ja lično mislim da bi trebalo pokrenuti inicijativu o promeni tih nakaradnih staromodnih zakona koji nam ne dozvoljavaju da napređujemo u tehnici.Molio bih kolege radio amatere,da daju svoj udeo u ovoj temi i uspemo da podignemo radio amatersku Srbiju iz tog sivila i simbolično rečeno izvučemo je iz osamnaestog veka.
Drage kolege pogledajte samo kartu APRS komunikacije i neće Vam biti teško da zaključite gde smo u stvari mi:

http://aprs.fi/#!lat=44.00000&lng=21.00000
Mene lično, je sramota kad pogledam ovu mapu i odmah uočim tu ,,VELIKU CRNU RUPU,, područje Srbije.Molio bih da mi neko odgovori...ko je kriv?

Bojan,YU2DXB...73!

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
dali je zabranjeno ili nije postaviti PAROT ili PAPAGAJ simpleksni repetitor , 

O cemu se tu radi ?

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Yu1ra - papagaj ili parot je simpleksni repetitor grubo receno ili prevedeno , na nekoj od simpleksnih frekvencija se poveze ili softver sa racunarom ili ima danas hardvera uredjaja koji se jednostavno ubodu na izlaz za slusalice i mikrofon od nekog uredjaj a-neke radiostanice koji dok je na RX i ima signala snima kad nema signala to sto je snimljeno se reprodukuje retlansira  ponavlja to sto je snimio kao papagaj otud i naziv papagaj velika prednos je sto nema samo gusenja i potrebe za vise antena i vise uredjaj

mana je da korisnik s druge strane koji slusa nezna dali drugi korisnik emituje jer ga necuje ,cuje ga tek kad ga papagaj ponovi to sto je cuo -snimio pa su zato u tom slucaju potrenbe sto krace relacije sagovornika da nebi doslo do preklapanja  evo i linka da vidite http://pirot.org/phpmyboard/t-5-4-8-1-papagaj-ili-parot-ili-eho-repetitor-za-vas-toki-voki

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: "papagaji"
« Odgovor #5 poslato: 19.02.2013 14:30:18 »
YT1PRM, hvala na objasnjenju.
Uzgred, funkcija tih "papagaja" moze da bude potpuno kontraproduktivna i da dovede u zabludu.
Ipak to nije adekvatna zamena za repetitor.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
dali moze objasnjenje u kom smislu kontraproduktivna i kako da dovede do zablude ,ja ne kazem da je zamena za repetitor ali ima svoje prednosti i mane koje sam opisao i u smislu nedostatka tih mana samo edukacija oeratera da se saceka sagovornik da nismo brzi na mikrofonu na okidacu i vremenom bi se stekla rutina rada

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
dali moze objasnjenje u kom smislu kontraproduktivna i kako da dovede do zablude ,ja ne kazem da je zamena za repetitor ali ima svoje prednosti i mane koje sam opisao i u smislu nedostatka tih mana samo edukacija oeratera da se saceka sagovornik da nismo brzi na mikrofonu na okidacu i vremenom bi se stekla rutina rada

Kao sto sam ja pitao o cemu se tu radi ("taj papagaj"), ne verujem da sam jedini koji nije upoznat sa takvom "tehnologijom". Sta ce biti ako se taj "virus" prosiri? Slusace ljudi kako neko emituje snimak njihovih emisija ("relacija") i sta ce pomisliti: "skrivena kamera"?
Drugo, napravio bi se haos na frekvencijama; za to zaista nema potrebe, zamisli da se nekontrolisano aktivira 100 "papagaja".
Edukacija? Citam po ostalim forumima diskusije koje si zapoceo, ljudi se "ubise" od objasnjavanja o pravilima i propisima, ali ne vredi.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
pa lepo sam reko da bio vremenom trebala edukacija za nepoznavaoce nove tehnologije i da nebi pomislili da ih neko izmotava -skrivena kamera i ti papagaji ne sluze da neko "sedne " na frekvenciji i da se zaboravi pricom jer upravo to sta bi drugi sagovornik koji ga ne cuje direktno a posretstvom papagaja ga cuje sta bi posmilio dali mu sagovornik prica nesto dali mu se je nesto desilo pa ce poceti da ga proziva a ovaj tamo si prica i prica celi minut ili dva e tu je problem da se operateri naviknu na sto krace relacije i da ne bi doveli sagovornika u nedoumicu dali je on uopste na frekvenciji dakle sto kraci razgovori od par desetina sekundi i to je to i nevidim u kom smislu bi se napravili haosi na frekvencijama ako to tako nesto funkcionise i ima ih dosta i preko 100komada papagaja u Italiji , a prvi put sam se sreo sa tim boraveci u Rusiji pa nigde nema haosa na frkvenciama , a njegova prednost nazovimo ga papagajom je velika jer nema gusenja i smetnji od izlazne snage i blizine kanala da je klasican repetitor u pitanju i nema potrebe za skupim duplekserima i pokrivanje premostavnje je vece samim tim ,i nemora da radi na simpleksu i ako se zove simpleks parot repiter moze da se anesti na frekvenciji repetitora da bude takozvani reversni rad da slusa na 145,000 a da kad emituje relaciju snimljenu da to emituje na 145,600 recimo ga , i samo da napomenem da je dosta rasprostranjen u nasem komsiluku i zemlje okruzenja i Evrope , i na drugim frekvencijama kao sto su CB band na 27mhz ili na 446mhz a u Rusiji je to na LPD bandu na 433mhz

YU1CF

  • Gost
Ostatak diskusije obrisan.
Pravila foruma: "Međusobni razgovori (chat varijante) između dva ili više člana. Postoje privatne poruke koje za ovo služe."
Koristite privatne poruke u okviru foruma ili email, za privatnu prepisku....

Admin2

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Admine 2 mislim da niste upravu sto ste deo prepiske obrisali , nisam ja kriv sto je forum slabo posecen i sto ima svega par clanova na forumu koji aktivno ucestvuju , mozda je deo koji ste obrisali bas nekom interesantan i smernica je da shvati sta je ustvari neki novi vid komuniukacije za koji prvi put cuju

Na forumu je i ole lakse se registrovati ,ali na sajtu saveza nigde ne pise kako se registrovati ,pa za istu tu registraciju treba da saznajemo od prijatelja ,treba imati u vidu starosnu generaciju koja je vecinski clan saveza i klubova i istio ti clanovi ili od skora imaju kompijutere ili ih u opste i nemaju

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Sutra 18.5.2013 godine kod nas u Radioklubu "pirot" yu1ino u Pirotu u 12:00h okupljanje radne grupe iz saveza radioamtera u cilju resavanja problema na UKT

svi su dobrodosli !!! info na R4 145,700 ili na tel 066002212

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
dogovorili smo se oko dozvole i papirologije da se r4 zvanicno ozvanici u savezu, dogovorile se za link da udjemo na rU mrezu , i dogovorili se oko pomoci da se R6 na besnoj kobili aktivira , ii pricali smo jos i o da se da podrska oko postavljanaj aprs mreze i gejta i dozvole za isti kao pilot priojekat i za d-star mrezu i echolink i da se potegne pitanje promene pravilnika za kors band repetitore , papagaje i koriscenje sireg opsega od 432-438 da bude 430-440