Autor Tema: FT-8900 RF SQL  (Pročitano 37390 puta)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
FT-8900 RF SQL
« poslato: 04.12.2014 12:34:46 »
Zna i neko čemu služi opcija RF SQL na FT-8900?

U uputstvu nema neko podrobnije objašnjenje osim da se time podešava RF squelč, što je savim očigledno iz naziva.

Međutim, podešavanje te opcije na uređaju ne pravi nikakvu razliku. Uređaj na prednjoj ploči ima ručno podešavanje skvelča i to radi isto bez obzira kako je podešena opcija RF SQL.

Pomislio sam da možda to određuje kako će raditi SQL izlaz na 5 pinskom mini din priključku, ali ni na to ne utiče.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #1 poslato: 04.12.2014 18:02:33 »
Sve pametni Predraze RF SQL je opcija da ako ti neka stanica dolazi na frekvenciji koju pratis sa recimo ga 5 s jedinica a ti stavis RF SQL na 7 tu stanicu neces cuti jer je ispod praga rf skvelca za otvaranje a stanice koje ti se jave sa 7 ili 8 9 s jedinica cujes to jest otvaraju ti skvelc


nekad je mudro pitati i nauciti nesto a ne smatrati da sve znas

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #2 poslato: 04.12.2014 22:25:21 »
Koliko vidim oboje gresite pomalo. Uredjaj ima dve vrste skvelca: "RF Squelch" i "RF S squelch"

RF Squelch sluzi da utisate audio na prijemu na "receive only" kanalu dok slusate na glavnom tj. "main" kanalu kod DUAL MODE rada. Moze da se postavi tako da utisa audio na "receive only" kanalu samo kad slusate istovremeno i na "main" kanalu ili samo kad predajete na "main" kanalu ili i kod prijema i predaje na "main" kanalu... ili da to potpuno iskljucite, ali svakako deluje samo na audio na  "receive only" kanalu.

RF S squelch je prakticno kao i kod AM CB stanica. Postavlja se da ga otvaraju samo signali koji su u S-jedinicama veci od zadane vrednosti na koliko ste podesili.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #3 poslato: 05.12.2014 00:26:47 »
Dr. Boro, iskomplikovao si pricu, a ona je upravo iz tvog medicinskog domena!  Ljudski sluh je delikatna stvar optimizirana za govor, a prija mu muzika, zuborenje vode, cvrkutanje ptica i slicno.  Dugotrajno slusanje monotonih signal kao sto je ssum radiotalasa, jednotonska telegrafija ili dvotonski teleprinterski signali dovode do ostecenja sluha.  Zato se u profesionalnim vezama upotrebljava "squelch" utissanje koji se podesi tako, da osnovni ssum radioprijemnika ne prolazi audio kanalom.  Jednostavnim detektorom se ustanovi pojava korisnog signala i tada se otvara audio kanal sa manjom histerezom (zakasnjenjem) kod isklapanja.  KT radioamateri i "dezurni" moraju reagirati na najslabije signale pa cesto drze squelch otvoren na "glavnom" kanalu.  Detektovan signal ima logaritamski karakter pa se moze koristiti za S-metar.  Umesto squelch-a na KT mozemo jednostavno smanjiti VF pojacanje malo iznad nivoja ssuma po S-metru.  Time se pomazemo nasem mozgu koji lakse razazna slabe signale u cistijoj okolini.  Pri tom pomaze i SLOW AGC jer smanjuje nezeljen ssum u pozadini.  Nazalost je radioamatere strah da ce nesto ispustiti pa naviju sve dugmice do kraja :-(  Slicne perverzije se dogadjaju sa preglasnom disko muzikom ili reprodukcijom preko slusalica.  Puno vise korisnih informacija mozete cuti od Muzikanta Andre, YU1QT.  On lepo kaze, kada sviramo na svadbi, to mora da se cuje preko brda.  Par takih tortura sam preziveo.  Nebeski narod :-)


Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #4 poslato: 05.12.2014 09:18:47 »
Sve pametni Predraze RF SQL je opcija da ako ti neka stanica dolazi na frekvenciji koju pratis sa recimo ga 5 s jedinica a ti stavis RF SQL na 7 tu stanicu neces cuti jer je ispod praga rf skvelca za otvaranje a stanice koje ti se jave sa 7 ili 8 9 s jedinica cujes to jest otvaraju ti skvelc

Molim admina da reaguja na ovo uvredljivo obracanje lika koji je sve samo ne neki autoritet.

Milane, super si ti ovo sve ispametovao, a nisi rekao nista novo. Niej mi jasno što si se uopšte javljao u diskusiju kada niti poznaješ materiju niti razumeš pitanje.

Citat
nekad je mudro pitati i nauciti nesto a ne smatrati da sve znas

Ako nisi primetio ja sam upravo PITAO.

Žalosno je da je u nekom vremenskom periodu bila takva politika da su radio-amaterske klase poklanjane likovima kao što si ti, koji me ne znaju em su spremni da pljuju po drugima ne bi li ispali pametniji.
« Poslednja izmena: 05.12.2014 09:26:40 od strane YT9TP »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #5 poslato: 05.12.2014 09:25:33 »
Koliko vidim oboje gresite pomalo. Uredjaj ima dve vrste skvelca: "RF Squelch" i "RF S squelch"

RF Squelch sluzi da utisate audio na prijemu na "receive only" kanalu dok slusate na glavnom tj. "main" kanalu kod DUAL MODE rada. Moze da se postavi tako da utisa audio na "receive only" kanalu samo kad slusate istovremeno i na "main" kanalu ili samo kad predajete na "main" kanalu ili i kod prijema i predaje na "main" kanalu... ili da to potpuno iskljucite, ali svakako deluje samo na audio na  "receive only" kanalu.

RF S squelch je prakticno kao i kod AM CB stanica. Postavlja se da ga otvaraju samo signali koji su u S-jedinicama veci od zadane vrednosti na koliko ste podesili.

Ima logike u ovome sto si rekao, pretpsotavio sam da to tak nekako treba da radi, samo sto ja nisam uspeo da dokucim da li to tako radi, jr kako god da podesim RF DQL ociju, uredjaj se ponaša isto.

FT8900 prakticno ima dva prijemnika koji rade nezavisno. Svaki od njih ima nezavisne kontrole za sqvelč, manuelne i ovo RF SQL podešavanje u meniju. Manuelne kontrola radi kako što je to uobičajeno, a ovo podešavanj u meniju kako god da ga namestim ne menja ponašanje uredjaja - ili bar ja nisam našao način da to proverim.

Dakle, kako god da ja podesim RF QSL opciju, uedjej se ponaša isto. Probao sam i sa slabijim signalima koji su niži od podešavanja RF SQL opcije. Sqvelč se otvara prema manulenom podešavanju a ne prema ovoj opciji.

Nisam priometio ni da ima veze da li je prijemnik aktivan ili ne. i kada je neaktivan sqvelč radi nepromenjeno bez obzira na podešavanje RF SQL opcije.

Probacu ponovo to da istestiram. Dakle, ako sam te dobro razumeo, kada podesim RF QSL opciju, bez obzira na manuleno podešavanje skvelča, skvelč ne bi trebalo da otvaraju stanice koje su tiše od podešenog u RF SQL?
« Poslednja izmena: 05.12.2014 09:34:02 od strane YT9TP »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #6 poslato: 05.12.2014 09:30:00 »
Dr. Boro, iskomplikovao si pricu, a ona je upravo iz tvog medicinskog domena!  Ljudski sluh je delikatna stvar optimizirana za govor, a prija mu muzika, zuborenje vode, cvrkutanje ptica i slicno.  Dugotrajno slusanje monotonih signal kao sto je ssum radiotalasa, jednotonska telegrafija ili dvotonski teleprinterski signali dovode do ostecenja sluha.  Zato se u profesionalnim vezama upotrebljava "squelch" utissanje koji se podesi tako, da osnovni ssum radioprijemnika ne prolazi audio kanalom.  Jednostavnim detektorom se ustanovi pojava korisnog signala i tada se otvara audio kanal sa manjom histerezom (zakasnjenjem) kod isklapanja.  KT radioamateri i "dezurni" moraju reagirati na najslabije signale pa cesto drze squelch otvoren na "glavnom" kanalu.  Detektovan signal ima logaritamski karakter pa se moze koristiti za S-metar.  Umesto squelch-a na KT mozemo jednostavno smanjiti VF pojacanje malo iznad nivoja ssuma po S-metru.  Time se pomazemo nasem mozgu koji lakse razazna slabe signale u cistijoj okolini.  Pri tom pomaze i SLOW AGC jer smanjuje nezeljen ssum u pozadini.  Nazalost je radioamatere strah da ce nesto ispustiti pa naviju sve dugmice do kraja :-(  Slicne perverzije se dogadjaju sa preglasnom disko muzikom ili reprodukcijom preko slusalica.  Puno vise korisnih informacija mozete cuti od Muzikanta Andre, YU1QT.  On lepo kaze, kada sviramo na svadbi, to mora da se cuje preko brda.  Par takih tortura sam preziveo.  Nebeski narod :-)



Dokle će admini da tolerišu ovog trolera? Jel ovo primer diskusije kakvu želite da imate na forumu?

Razumem da je potrebno da je potrebno da YT1PRM-u  neko objasni ovakve stvari pošto je on dobio klasu a da ne zna ni osnove, ali ova tema nije mesto za to. Treba da otvorite neki poseban podforum za doobuku amatera sa poklonjenim klasama i da tamo imenujete ovog trolera da im objašnjava ono što svako treba da zna.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #7 poslato: 05.12.2014 10:50:18 »
Probacu ponovo to da istestiram. Dakle, ako sam te dobro razumeo, kada podesim RF QSL opciju, bez obzira na manuleno podešavanje skvelča, skvelč ne bi trebalo da otvaraju stanice koje su tiše od podešenog u RF SQL?

Nije iskljuceno da u tvom uredjaju to stvarno ne radi, ali to je detaljno objasnjenje proizvodjaca kako bi to trebalo da radi i da se podesi, koje sam nasao na NET-u i samo preneo.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #8 poslato: 05.12.2014 11:30:30 »
iz tvog posta se vidi da imas klasu ad neznas osnovne stvari cemu sluze i da i ako znas ili umes da ih probas ne vidis sta su promenile pa nemozes zakljuciti cemu sluze ili nemozes se nauciti
 

ja sam pokusao da ti objasnim naj prostije , da bi ti to umeo da shvatis i skontas
 ali tvoja motorika u izrazavanju to jest pisanju ti ne dozvoljava da se ucis , pa smatras se uvredjenim jer te je neko sa nizom klasom naucio!
jer smatras da si se naucio svemu cim si se rodio mislis da sve znas

klasa mi nije poklonjena , vec sam je polago kod licnog pilota Druga TITA

90tih godina

drugo kad smo vec kod polaganja i poklanjanja klase stobom cu uvek da sednem u klupu na unaksrno ispitivanje, proveravanje  i pokazivanje znanja
« Poslednja izmena: 05.12.2014 11:36:00 od strane YT1PRM »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #9 poslato: 05.12.2014 13:27:59 »
YT1PRM, ja razumem da je tebi najveći domet u znanju razumevanje kako radi skvelč.

To je lepo za tebe, ali je realno gledano poptuno banalna stvar. Ti si toliko puta javno demonstrirao koliko ne znaš da to više nije nikako iznenađenje.

Štaviše, tvoje neznanje je SRAMOTA za radio-amaterski pokret. Meni je neverovatno da ljudi koji su takve neznalice i koji nemaju ni najosnovniji osećaj za poštovanje nekih osnovnih napre radio-amaterskih normi a kamoli propisa uopste danas mogu da imaju klasu. Nekad to nije moglo.

Tvoj nastup u ovoj temi je školski primer tvog svakodnevnog ponašanja. Niti si razumeo pitanje niti se razumeš u temu ali si uvek spreman da opljuneš.

Ali što bi to cudilo od čoveka koji je slabog tehničkog znanja, koji se otvoreno bavi švercom, koji svesno u etru radi neke stvari iako zna da nisu dozvoljene propisma, koji radi na KT van svoje UKT licence, koji se ne ustručava da svoje nepoštovanje propisa demonstrira čak i van zemlje i tako blati radio-amaterski pokret u Srbiji.

Što se tiče merenja čiji je veći, dečko ja sam svoju radio-amatersku klasu (i to ozbiljnu a ne tu tvoju) zaradio u vreme kada je za to trebao trud a ne u vihorima rata ili nekim zakulisnim radnjama. Zar ti stvarno misliš da ja moram ili imam potrebu tebi da dokazujem svoje znanje?

Ako nekog drugog intresuje on vrlo lako moze da potrazi na Internetu sta ja radim i cime se bavim i sta ti radis i cime se bavis pa da uporedi.

Uostalom, evo ove teme, lepo si pokazao ko si ikakav si, ne trebam ti ja tu da te mnogo eksponiram. :)
« Poslednja izmena: 05.12.2014 13:37:26 od strane YT9TP »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #10 poslato: 05.12.2014 13:37:03 »
Probacu ponovo to da istestiram. Dakle, ako sam te dobro razumeo, kada podesim RF QSL opciju, bez obzira na manuleno podešavanje skvelča, skvelč ne bi trebalo da otvaraju stanice koje su tiše od podešenog u RF SQL?

Nije iskljuceno da u tvom uredjaju to stvarno ne radi, ali to je detaljno objasnjenje proizvodjaca kako bi to trebalo da radi i da se podesi, koje sam nasao na NET-u i samo preneo.

Zato sam i pitao, jer se meni uredjaj ne ponasa onako kako je opisano u uputstvu, pa sam pomislio da ja tu nesto nisam razumeo.

Evo kako sam probao:

- nasao sam signal koji je veoma slab, jedva jedna S jedinica

- manulenim podesavanjem sa namestio skvekč tako da ga taj signal otvara. Kad neam signala, uredjaj je utisan.

- podesavao sam u meniju pociju RF SQL na sve vrednosti i pratio sta se desava sa skvelcom a to je da kako god da podesim RF SQL opciju, uredjaj se ponasa onako kako je namesten manuleni skvelc. I ako manuleno otvorim skvelc, podesavanje RF QSL opcije na to nema uticaja, skvelc ce ostati otvoren kako god da je podesim.

Tako da, moze biti da to u stvari ne radi na ovom uredjaju.

Mene je zainteresovalo jer sam video da ta opcija postoji pa sam hteo da vidim cemu sluzi, inace mi manuleni skvelc radi posao.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #11 poslato: 05.12.2014 14:53:55 »
Ne znam kako bih ti pomogao, ali manuelni skvelc baziran na velicini nivoa nosioca je sasvim OK za AM i FM gde postoji konstantan nosilac, ali kod SSB-a je cista glupost. Jedino sto na SSB-u ima smisla je takozvani "syllabic squelch" sistem. Neki ga jos zovu Voice squelch. Firma CODAN je to patentirala jos 60' -ih godina proslog veka i to radi savrseno, a slicna resenja danas koriste i mnogi drugi proizvodjaci. Bilo kakav signal, noseci ili smetnje, krcke i ko zna sta, cak i preko 9 S jedinica ne otvaraju skvelc, ali ako postoji ljudski govor cak i skoro na nivou suma to ce otvoriti skvelc i samo to!
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #12 poslato: 05.12.2014 18:09:02 »
YT9TP napisa:
- nasao sam signal koji je veoma slab, jedva jedna S jedinica
- manulenim podesavanjem sa namestio skvekč tako da ga taj signal otvara. Kad neam signala, uredjaj je utisan.

Pedja, sinoc sam ja bio pesnicki raspolozem pa malo sire razlozio Dr. Bori probleme iz ozbiljnije radioamaterkse prakse.  Krajem oktobra sam sa medjunarodnim timom osvojio prvo mestu u svetu u kategoriji dva SSB radija, a da je pritom samo Japanski operator pravilno koristio prijemnik.  Pre par godina je bio slican slucaj u Vitanovcu.  UKT repetitori su malo jednostavniji slucaj!

Procitao sam FT-8900 prirucnik oko RF Squelch-a koji je ustvari RF GAIN.  Smanjuje pojacanje VF stupnjeva pa onda klasicni NF squelch trza samo na najjace signale.  To je Pirotjanac (nije YT1NT) lepo napisao!

Nacin na koji ti eksperimentises je cista lutrija.  S1 signal nepouzdano otvara squelch pa je onda uticaj VF pojacanja takodje nedefinisan.  Posebno je pitanje, da li uopste pravilno zavrsis izbor RF SQ u meniju!

Dr. Boro, zna se kako se radi sa SSB signalima bez nosioca jos iz dana zicane telefonije.  Svaki radio ssum ima puno komponenti sa visokim frekvencijama dok je energija ritma muskog govora ispod 200 Hz.  Za potrebe squelch se napravi diplekser NF i VF audio filtera pa se komparira energija.  Naravno kod AM i FM je to jednostavnije detekcijom samog nosioca.

Ovo ce pesnicima opet izgledati kao trol ali ja vas pokusavam nesto nauciti iz VF nauke bez obzira na odredjeni uredjaj Japanskog, Kineskog ili Americkog porekla.  A ja nazalost dosada nisam nesto pametno uocio na ovom forumu.  Lepo je sto lete engleski baloni oko sveta i sto ima struje u Majdanpeku...

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #13 poslato: 05.12.2014 19:45:38 »
Dobio sam na info da treba manuelni skvelč da se okrene skroz desno da bi podešavanja skvelča iz menija radila.

Probao sam i - radi.

Ali, radi samo na levom prijemniku, na desnom ne radi, a ja sam sve vreme probavao na desnom.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: FT-8900 RF SQL
« Odgovor #14 poslato: 05.12.2014 19:57:31 »
Izvini, procitao sam ali sam propustio da ti i to napisem da treba dugme da okrenes na maksimum - MOJA greska. Ne znam za "levi i desni" prijemnik je ne poznajem tu stanicu ali proizvodjac govori o glavnom (main) prijemniku i o pomocnom (receive only) prijemniku i to deluje samo na taj pomocni kako kazu.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!