Autor Tema: DX3B vertikalna antena za 14, 21 i 28 MHz  (Pročitano 25070 puta)

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
DX3B vertikalna antena za 14, 21 i 28 MHz
« poslato: 16.10.2018 00:52:26 »
Postavio sam na vrh krova kuće antenu DX3B. To je broj vertikalna antena sa trapovima za 3 KT opsega. Radijali su za sad samo za 14 MHz i standardne dužine 510 cm, postavljeni pod 45° u odnosu na osu. Međutim, rezonira na 15,300 MHz.

Šta je najbolje uraditi? Menjati ugao radijala ili njihovu dužinu ili produžiti samo antenu za koju me znam da li je u originalnom stanju ili je preživela neko skraćivanje?

Van mreže YU1SS

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 77
  • Pozivni znak:
  • Operator: Sole
  • QTH: Kruševac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: DX3B vertikalna antena za 14, 21 i 28 MHz
« Odgovor #1 poslato: 26.10.2018 12:52:14 »
Bobane u mom matičnom klubu YU1ADO decenijama smo radili sa tom antenom na gornjim opsezima, drugu i nismo imali.Koliko se ja sećam SWR smo podešavali sa dužinom radijala, ugao i nismo mogli jer je krov diktirao ugao.U tvom slučaju mislim da se neko igrao sa vrhom antene, moja preporuka, demontiraj gornju cev od zavojnice naviše i ubaci novu, dužu ili još jednostavnije u postojećuubaci novi komad cevi, kao teleskop štap.Neznam tačnu dužinu gornje cevi ali mislim da će jedno 20 do 25 cm biti dovoljno.

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: DX3B vertikalna antena za 14, 21 i 28 MHz
« Odgovor #2 poslato: 26.10.2018 21:59:12 »
Rešeno izdizanjem iznad krova, ali sam uspeo da radijale ostavim ispod krova što značajno olakšava postavljanje i podešavanje.

Prvo sam sumnjao na taj gornji deo, ali čim sam dodao radijale za 21MHz vidim da i tu beži u plus, kao i na 14MHz. Tada je bilo jasno da je okraćena odozdo, upravo za onaj deo koji je ispod krova.

Inače, antena je odlična. Sa svojih 100W imam na 14MHz urađenu severnu Ameriku, Rodrigues ostrvo i sl., sve preko 8000 km.