HAM radio > Digitalne komunikacije

APRS čvorišta uopštena diskusija

<< < (4/9) > >>

YT9TP:

--- Citat: YU1TTA  20.06.2014 22:25:28 ---Posto je 8 juna pokrenuta akcija vezana za APRS, imam jedan predlog koje je vezan za eventualne lokacije na kojima bi se postavila cvorista. Danas sam pratio SP5LBS-9 koji je prolazio kroz nasu zemlju. Moj predlog je da se trebaju prvo postaviti cvorista oko autoputa i to na sledecim lokacijama. Fruska Gora, Crni Vrh(Jagodina) i da se ovaj Niski prabaci na Jastrebac. Nisam naveo Avalu zato sto sam video da dobar deo puta od Beograda do Velike Plane pokrivaju Rumuska cvorista, sto opet ne znaci da nisam i da se na Avali postavi cvoriste. Evo i linka gde je SP5LBS-9 prosao kroz nasu zemlju.

--- Kraj citata ---

APRS je u svetu nekako vise stvar lokalne incijative i APRS cvorovi se postavljaju tamo gde lokalno ljudi za njima imaju potrebu ili prosto zele da to urade.

Kod nas ce, pretpostavljam, to ici na slican nacin, pogotovo sto nas Savez verovatno ne moze da finansijski mnogo doprinese. Ono sto svakako treba da se uradi, toje da se napravi neki plan kojim bi se sagledalo kakve su potrebe (kao recimo ovo sto si ti naveo) i da se celoj toj stvari pristupi organizovano.

APRS nije problem raditi ovako samoincijativno kako mi sada radimo, jer je premalo cvorova, medjutim, ako to krene malo ozbiljnije bice potrebna itekako dobra koordinacija, jer svi APRS cvorovi rade na istoj frekvenciji i lako moze da dodje do problema.

Pored pokrivanja glavnih putnih pravaca, sto je sasvim ocigledna potreba, treba raditi na predispozicijama da se APRS mreza lako razvija i da se omoguci pokrivanje gde god je to potrebno, jer nije APRS samo GPS pracenje vozila.

U tom smislu trebalo bi isplanirati magistralnu mrezu APRS cvorova kojima bi primarna funcija bila da predstavljaju kicmu za medjusobnu komunikaciju APRS cvorova na celoj teritoriji Srbije a ne nuzno i za povezivanje krajnjih korisnika. Kako stvari stoje APRS cvorovi su prilicno robusni i ako se psotave na dobre loakcije, mogu da ostvare i znacajan domet tako da j eveovatno moguce napaviti tu primarnu mrezu sa relativno malim brojem cvorova.

Na primer, mi smo na Zlatiboru poceli sa pripremamo lokaciju gde je planirano da se postavi APRS cvor. Velika je nadmorska visina, vrlo je eksponirano i tu smo zapoceli gradnju antenskog stupa od jedno 15-20 metara. Sa te lokacije se vec sada hvataju APRS cvorovi iz Rumunije. Ujedno ima dobru poziciju i za veze prema BiH i Crnoj Gori.

Medjutim on tesko da ce moci ujedno i da zadovoji lokalne potrebe jer je kod nas reljef takav da je precise "rupa" gde signal ne dopire i neophodno je da postavimo nekoliko lokalnih APRS cvorova koji ce ciljano da pokrivaju manje prostore.

Nekoliko (uveren sam ne mnogo) takvh primarnih cvorova u Srbiji, koji se medjusobno cuju bi, cini mi se, predstavljali dobru osnovu, a ostalo bi trebalo pokrivati cvorovima za lokalne potrebe.

Sto se tice lokacija, psotojece lokacije repetitora se u prvi mah namecu, mada bi trebalo dobro proceniti da li bi to bilo kontraproduktivno, s obzirom da se tu vec nalazi emisiona oprema i da moze biti medjusobnih problema. Mozda ne bi bilo lose koristiti odvojene lokacije koje su cistije od smetnji.

Takodje, treba raditi na tome da se sviam koji su zainteresovani olaksa da nabave opremu i pokrenu svoj cvor. Treba da se osmisle resenja za APRS cvorove koja su jednostavna, praktivna i jeftina, tako da komplikovanost i cena ne budu faktori koji odbijaju ljude od ideje da postave lokalni APRS cvor.

Ne treba zaboraviti ni propise, koji su kod nas malo zastareli i ne prate bas ovu tematiku, i treba i na njima da se poradi.

YU1TTA:
Moj predlog je da bi moglo da se dozvoli onima koji se zanimaju za aprs recimo u lokalu da se dozvoli postavljanje RX cvorova koje bi samo kacile na internetu, e sada da li bi i za RX stanice trebala dozvola to bi videli, mada u sustini 1000 dinara (ako se dobro secam) je dozvola sto nije mnogo.

YU2M:

--- Citat ---Ne treba zaboraviti ni propise, koji su kod nas malo zastareli i ne prate bas ovu tematiku, i treba i na njima da se poradi.
--- Kraj citata ---

Ne treba zaboraviti ni nas, koji smo malo zastareli....  :)

Pratim ovu temu, trudim se, ali avaj, nikako da ukapiram šta je APRS i čemu služi...
Video sam da sada neke moderne ( pa čak i kineske) staničice imaju APRS kao funkciju, al' džaba - ništa ne kontam.

YT2CQ:
U suštini to je paket radio (ax.25 protokol). Napravljena je za trenutni prenos lokacije, poruka, telemetrije ...

YU1RA:

--- Citat: YT1PRM  03.02.2015 17:24:34 ---

--- Kraj citata ---
Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.
[/quote]

yu1ra dali nesto smeta sto nema dozvolu zvanicno i dali se pitate sto je nema i ko je trebao da je obezbedi ?

predhodni saziv saveza na celu kad je bio kod nas U Pirotu je dogovoreno da mi pustimo taj APRS gejt -nod da mi Pirocanci ulozimo tehnicke stvari a da ce administraciju zavrsiti savez na celu sa Vemicem
nas projekat je s nase strane odradjen -sto je savez ili neko sabotirao dalji tok neznam ali znam da smo prvi posatavili taj projekat kao pilot test za dalju buducnost  u Srbiji i znam da radi i vrsi svoju funkciju sa dozvolom ili bez neznam sto nije stigla do danas ali je sto se nas tice sve odradjeno ko je u savezu tada zatajio i zasto necu dalje da komentarisem i da ponavljam

ali vidim da pojedince boli sto mi u Pirotu radimo i sto se borimo a sto drugi ne rade

borimo se sa ometacima kao sto su kod nas HIT radijo i RTS radio na emisionim objektima gde nam se nalazi i repetitor R4 a neki godinama trpe svoj nerad i ne angazovanje kao sto je primer sto ne radi R3 na tupiznici
[/quote]---------------------------------------------------------------------
ma , bre, kake dozvole, kome one trebaju, to je najobicnija glupost na papiru koja prave radiJo amatere sputava u njiovim inovativnim papagaskim projektima.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju