HAM radio > 144 MHz antene

7-elementni QUAD za 2m

(1/5) > >>

YU1OXB:
Evo i jedne dobre usmerene antene za 2m u malko neuobicajenom formatu. Navikli smo da vidjamo i gotovo uvek razmisljamo o KVAD-u kao o KT anteni. To uopste ne mora da bude tako, jer se on isto tako lepo ponasa i na bilo kojoj drugoj frekvenci. Jedan od dokaza moze biti i ova antena.
 
                         Nastala je (ako se jos dobro secam) negde oko '79-'80 i "pojela" mi dosta vremena i truda. Radila je godinama u antenskom sistemu moga oca Milana YZ1MVJ  ( sada SK) za koga sam je bio i pravio, zajedno sa "Elradovom 1011" i uvek je davala dosta bolje rezultate od te, tada vrlo popularne Jagi-ce.
 
                         Elementi su od aluminijumskih elektroda i dimenzije petlji-kvadrata date na crtezu su od sredine do sredine elektrode. Da bi izbegli neuspeh, savetujem da se drzite svih dimenzija sto je vise moguce. Mozda ce vam se razmaci izmedju elemenata uciniti cudni, ali je to najbolji kompromis izmedju pojacanja i direktivnosti antene, i impedanse zraceceg elementa. Koaks se, zahvaljujuci tome, prikljucuje direktno.
 
                         Sve sto je potrebno za gradnju, dato je na crtezu.

YU7EF:

--- Citat ---"pojela" mi dosta vremena i truda
--- Kraj citata ---

Naravno da ti je pojela dosta truda i vremena - sa ovakvim dimenzijama antena ima impedansu 87.1 +j43.4 Oma
pa je SWR kad se napaja 50 Oma koaksom preko 2:1 ... bez dodatnog podesavanja i korekcija tesko da ce raditi
Skracivanjem strane zraceceg na 540mm (umesto 555) impedansa pada na oko 80 -j0.5 pa se dobije SWR oko
1.6:1 koji je koliko toliko prihvatljiv i moze se raditi ali je to jos uvek daleko od dobro prlagodjene antene

Pojacanje je oko 12.7dBi i F/B oko 23dB - sasvim u skladu sa tom duzinom antene a poredjenje sa TV1011 nije
neka referenca ... jeste ta yagica bila popularna u to vreme ali su njene karakteristike daleko ispod deklarisanih
od strane Elrad-a, sto naravno ljudi nisu mogli znati i proveriti u to vreme ....

Umesto petljanja sa quad antenom koja je i mehanicki daleko nestabilnija i sklona deformacijama (pogotovo ako
su elementi od 5mm) napravi 7 el yagi duzine 2.8m koja ce imati isto pojacanje, bolji F/B i stabilne performanse
u celom opsegu 144-146 ...  kolega YT1AR je napravio sistem od 16 takvih antena i trenutno je u top 5 signala
na 2m EME sto sigurno govori o kvalitetu i specifikacijama

Mislim da objavljivanje ovakvih dizajna bez ozbiljne provere deklarisanog nije dobro i sigurno nece pomoci ljudima
da naprave kvalitetne antene - bar danas je moguce sa velikom sigurnoscu verifikovati svaki dizajn



YU2M:
A usput je i vertikalno polarisan....

Pope kako je bilo? Jel vi bejaste ono E2?

YU1OXB:
Ne bih ja nista komentarisao posebno ali smatram ruznim tako zdusno ispljuvati neciji rad i to sasvim izvuceno iz konteksta. Uz to, nisi nikada napravio tu antenu, nisi je merio niti poredio u radu, a ako ti je kompjuterska simulacija alfa i omega svega, ne znam kako bi je 1979-te odradio. Moj otac je radio iskljucivo na FM simpleksima i repetitorima, nije ga zanimalo niti je ikada radio na SSB a jos manje CW  - dakle, samo mu je vertikalna polarizacija bila interesantna i potrebna. Inace, prakticno napravljena antena nije nigde imala SWR veci od 1,3 u zeljenom opsegu, ali ostavljam mogucnost da je simulacija u pravu i da ne treba da verujem ni sebi ni svojim ocima.

YU2M:
Boro, moj komentar o polarizaciji je bio samo manifestacija moći zapažanja...
Bar se kod quad-a polarizacija da promeniti začas...

A i Popa nije zlonameran. Samo nije sentimentalan.  :)

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju