HAM radio > Digitalne komunikacije

WEB SDR Server prijem signala

<< < (2/3) > >>

YT9TP:
Moglo bi i jače ali može da posluži ;)

YT1BN:
Sta je potrebno od software ? Ima li nesto namenski napisano za audio multicast ali niske ucestanosti uzorkovanja ipak nam ne treba HiFi (barem ja tako mislim!)?

YT1BN

YU3MA:
Pozdrav drustvo,

speed test koji je postavio YT1BN je odlican, to je sasvim dovoljan protok za pocetak.

Sto se tice programa, za to treba da se kontaktiraja ekipa iz NL koja drzi WebSDR. U sustini software nije javan ali su raspolozeni da ustupe svakom ko obezbedi adekvatne tehnicke uslove.

U sustini postvaka je relativno prosta, treba antena (jedna ili vise ili neka aktivna sirokopojasna), sam prijemnik SoftRock bazirani ili npr ZMSDR,  zvucna kartica sa sto vecim sampling rate (to odredjuje BW), server koji vrti software za procesiranje i naravno internet link.

Dakle moze da se postavi i vise bandova, za svaki band ide po jedan prijemnik i zvucna kartica.
Zvucne kartice od 192ksps su dovoljne da pokriju ceo jedan RA band.
Brzina servera (i naravno internet link) odreduje konacan broj korisnika koji moze da se prikljuci u jednom trenutku posto se za svakog slusaoca (klienta) radi nezavisno DSP procesiranje a to zna da bude prilicno procesorski zahtevno.

Ja u sustini imam potpuno zaokruzenu pricu za HF SDR prijemnik, sa VHF/UHF se nisam igrao do sad, verovatno moze to preko down-convertera da se odradi.

YT1BN:
Koliko sam ja razumeo YU3MA ovde je racunar i audio kartice jaci deo price o web prijemniku. Ako bi se ogranicili na  otprilike 5 korisnika u istom trenutku, to bi znacilo 5 prijemnika i 5 zvucnih kartica da svaki konektovani korisnik moze da odabere prijemnu ucestanost na bilo kom  opsegu. To i nisu tako beznacajni hardverski zahtevi obzirom da 5 audio kartica treba da kontrolise i propusta prema internetu jedan racunar. Uz to predpostavljam da vazni deo DSP obrade rade same audio kartice. Da li postoji neki drugi nacin kontrole opsega bez tolikih hardverskih ulaganja, nesto kao time & frequency sharing, pa da se u nekom vremenu mogu slusati odredjeni opsezi na odredjenoj ucestanosti i na taj nacin stekne uvid o stanju na opsegu?

YT1BN

YU3MA:
Ne ne, ne radi to tako ...

Recimo da imamo samo jedan band, 80m, za to treba samo jedan prijemnik, jedan server i jedna zvucna kartica.
Na taj server u jednom trenutku moze da se prikaci X korisnika i tu raspodelu upravo server radi.

Vise prijemnika/kartica je potrebno ako hocemo da napravimo WebSDR za istovremeno pracenje 80m, 40m, 20m, itd.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju