Savez radio-amatera Srbije > Radio klubovi

Коментар на јавни конкурс МО

(1/13) > >>

YU1RA:
Предпостављам да је до радио-клубова дошла информација о расписаном конкурсу за доделу средстава од стране МО: http://www.mod.gov.rs/sadrzaj.php?id_sadrzaja=7360
Обзиром да је мој радио-клуб припремао пријаву за овај конкурс били смо суочени са многим недоумицама који се првенствено односе на текст конкурса. 
Читајући уредбу (http://yu1srs.org.rs/forum/index.php?action=dlattach;topic=176.0;attach=134) закључили смо да је "неко" преписао 50% текста уредбе и то ставио у конкурс. Изгледа да је у питању била брзина, па није било времена да се конкурс састави "сопственим речима".
Конкурс се за 2014.г. расписује у октобру/новембру 2014.г. Шта то значи: реализација може да буде тек у 2015.г. са буџетским новцем планираним за 2014.г.
Ако обратите пажњу, у тексту конкурса се наводи да су средства обезбеђена у буџету Р.Србије "конто 4810 – Дотације невладиним организацијама", и то увредљивих 3.600.000 динара.
Зашто увредљивих: ако набројане групације удружења грађана која су од интереса за државу држави вреде по 30.000 динара годишње, онда је то увредљиво под претпоставком да у Србији постоји најмање 100 таквих клубова-удружења.
Ви, који сте конкурисали и утрошили неколико хиљада динара за оверу тражених докумената, не треба да се надате "просперитету" уколико прођете на конкурсу. Уз то, предност имају удружења која могу да суфинансирају пројекте.
Имајући у виду да се, на пр. радио-клубови, 99,9% финансирају из сопствене чланарине и/или донација сопствених чланова, онда произилази да ти исти радио-клубови (да би били у некој "предности" у односу на остале) треба идиректно да суфинансирају буџет Р.Србије.
Знајући да је овај конкурс први овакве врсте у ближој историји, онда се треба замислити чему он служи или какав ће реалан ефекат имати?
Бићу злурад: у медијима ће се држава похвалити како помаже "цивилном сектору" који им је од значаја, али ће прескочити најбитнију чињеницу: са колико новаца их помаже.

YU1TA:

--- Citat: YU1RA  06.11.2014 22:16:09 ---
Ако обратите пажњу, у тексту конкурса се наводи да су средства обезбеђена у буџету Р.Србије "конто 4810 – Дотације невладиним организацијама", и то увредљивих 3.600.000 динара.
Зашто увредљивих: ако набројане групације удружења грађана која су од интереса за државу држави вреде по 30.000 динара годишње, онда је то увредљиво под претпоставком да у Србији постоји најмање 100 таквих клубова-удружења.

--- Kraj citata ---

Цифра је више смешна него увредљива али бар ће одзив на конкурс да им покаже колике су потребе радио-аматера. Вероватно би већи ефекат имали да су нам пренели део радио опреме коју су или уништили или продали разним мешетарима да нам извлаче паре које ионако једва прикупимо.


--- Citat: YU1RA  06.11.2014 22:16:09 ---
Имајући у виду да се, на пр. радио-клубови, 99,9% финансирају из сопствене чланарине и/или донација сопствених чланова, онда произилази да ти исти радио-клубови (да би били у некој "предности" у односу на остале) треба идиректно да суфинансирају буџет Р.Србије.


--- Kraj citata ---

Ипак се не бих сложио са констатацијом обзиром да суфинансирамо свој пројекат а не буџет Р. Србије.

Узгред предао сам пријаву на конкурс у име РК Космос YU1GUV (баш ми је било жао пара за овере фотокопија), па видећемо. Не очекујем много али док се не покуша ....

YU2M:
Slažem se sa oba prethodna komentara.
Čak sam u našoj prijavi i napisao da je grehota da se tolika oprema, koja bi bila i vitalna za radio klubove, našla na otpadima, dostupna nekolicini preprodavaca, koji su od nje napravili profit.

Ali i ja imam jedan zluradi komentar:

Načuo sam da je i Savez konkurisao. Ako je to tačno moj komentar važi, ako nije - eto informacije da neko širi dezinformacije...

Dakle, ako je to tačno, pitam se kad će Savez od naših klubova, svojih članova zatražiti krv i unutrašnje organe.
Zar nije dovoljno što nam godinama uzima članstvo ( direktni članovi ), pa sad hoće da uzima i novac ( koliki god da je ) na konkursima, ne bi li nas i tu okrajcovao.
Nije dosta para od članarine? Hvalimo se sa 6000 radioamatera u Srbiji. Meni je ovo više nego sramotno, a pogotovu zato što nas Savez nije obavestio o ovom konkursu (ćutali k'o ....). Valjda da bi više prostora ostavio sebi.

Gospodo, ako je namera da se klubovi unište i pravi SRRL, sačekajte da se srpski RA bar malo po ličnim prihodima primaknu USA amaterima....

YU1TA:

--- Citat: YU2M  09.11.2014 22:20:36 ---
Načuo sam da je i Savez konkurisao. Ako je to tačno moj komentar važi, ako nije - eto informacije da neko širi dezinformacije...


--- Kraj citata ---


Ако се добро сећам чини ми се да је на скеду СРС односно радио билтену било речи да Савез конкурише за набавку опреме за репетиторску мрежу. У праву си да то свима нама који смо конкурисали на неки начин затвара врата МО, мада никад се не зна како је ко то срочио!

YU1RA:
У конкурсу, поред осталог, пише следеће:

- Посебни критеријуми:
1) да свој годишњи програма рада заснива на делатностима: ронилаштва, радио аматерства, спелеолога, алпинистичких и планинарских друштава, извиђача, као и делатностима из области друштвених наука, а посебно из области реформе система одбране, безбедносне политике;
2) да се пројекти и активности односе на једну од следећих области:
- прописане мере заштите и спасавања људи, материјалних добара и животне средине и да су везане за област трагања и спасавања људи на рекама, језерима и неприступачним теренима уз проналашење и извлачење материјалних добара из истих;
- оспособљавање и учешће радио клубова у делатностима радио аматерства у активностима од значаја за одбрану или ....

Можда ми је у "литерарном саставу" текста конкурса нешто промакло, али Савези удружења се не помињу.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju