Autor Tema: Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja  (Pročitano 25457 puta)

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja
« poslato: 03.10.2012 21:32:27 »
Ovo je originalno napajanje koje imamo u radio-klubu uz ICOM IC-745 uredjaj. Medjutim, počelo je da pravi veliki brum na uredjaju, a zanimljivo je da se to desi tek posle prvog tastovanja. Odmah po uključenju, dok je uredjaj na prijemu, sve je normalno. Osciloskopom sam pogledao oblike na izlazu, kao i na velikom elektrolitu iza greca i sve je normalno.

Čim uredjaj tastujem na predaju, on povuče potrebnu struju, ali po povratku na prijem nastaje brum. Kada sad pogledam osciloskopom na oba mesta vidim 100 Hz, amplitude oko 4 V i to ne prestaje do isključenja napajanja iz struje :o

Izgleda kao da nešto zaosciluje i ostane tako i posle prestanka opterećenja. Čudno mi je da brum postoji i na elektrolitu gde bi trebalo da postoji samo pod ogromnim opterećenjem. Gledao sam šemu ovog napajanja i ona je manje-više klasična. Da li neko ima ideju šta može biti uzrok? :-\

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja
« Odgovor #1 poslato: 16.08.2014 09:13:45 »
Glavni neprijatelj moderne poluprovodnicka elektronike je povisena temperatura koja pospesuje hemijske procese.  U PS15 treba zameniti elko i proveriti sve 4 diode u Graetz-u.  Lako je njemu kod ukljucenja na prijemu sa potrosnjom od 2 A ali TX povuce 20 A pa ulazni napon pada pod +14 V.  To se osciloskopom tesko vidi ukoliko se ne otkloni VF u slici.

73 de Mario, S56A, N1YU

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja
« Odgovor #2 poslato: 16.08.2014 21:28:16 »
Valjda su za dve godine uspeli da rese problem...!
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja
« Odgovor #3 poslato: 17.08.2014 20:17:55 »
Elektrolitski kondenzator je garantovano suvlji nego sto je bio pre 2 godine!

Van mreže YU3MA

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 7
    • Site about Software Defined Radio – SDR
  • Pozivni znak:
  • QTH: Kragujevac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Popravka ICOM IC-PS15 izvora napajanja
« Odgovor #4 poslato: 03.09.2014 13:20:21 »
Da, tu elektroliti najpre stradaju a ako se dobro secam to je prekidacko (SMPS) napajanje, ne linearno (sa velikim trafo-om)?
Ako je prekidacko proveriti i one vece blok kondenzatore, najbolje sa ESR metrom ili C-metrom.

I da, kada se zameni elektrolit, dole ispod plocice na njegove nozice dodaj 0.1uf + 10nF keramicki kondenzator. To ce ovim low-cost elektrolitima koji se inace prodaju kod nas produziti malo radni vek. Naravno uvek je bolji izbor ako se ima neki Nichicon, Pasonic ili slicno. Ja preporucujem elektrolite firme Nichicon iz HE serije (10.000 radnih sati @ 105C).

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/