Autor Tema: Home made RF Speech Processor  (Pročitano 21665 puta)

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Home made RF Speech Processor
« Odgovor #15 poslato: 25.07.2014 18:39:25 »
Ukratko o MK3:
Mali kompresor (vise AGC) u prvom stepenu, sa njega ide doziran nivo na sledeci stepen koji je u stvari kliper ali bez dioda vec odseca zakucavanjem u granice napajanja - "rail to rail" kliper. Tako bude malo mekse a isto nista ne moze da utekne a da je viseg nivoa. To se lepo isfiltrira na oko 3,5KHz pre nego udje u prvi mesac. Iza njega SSB 6-polni Lader filter pa onda IF limiter iza koga je siri keramicki filter tek da malo dodatno ocisti signal i drzi ga u grubim granicama. Iza toga je jos jedan limiter pa isti SSB Lader filter kao na ulazu. E sad signal prolazi kroz takozvani Noise Gate tako da se na izlazu (koji je opet LC filtriran) dobija prakticno samo glas a Noise Gate osisa sve sto je pozadinski sum ili bilo sta prisutno a da je ispod nivoa glasa.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Home made RF Speech Processor
« Odgovor #16 poslato: 18.08.2014 01:55:07 »
Opet me podseti na rane radove pre 50 godina!  Ja sam imao par Collins SSB mehanickih filtera za 250 kHz pa sam lako generisao nosilac deljenjem 1 MHz kvarca.  Malo problema je bilo sa 50 Hz brumom jer nisam dobro odvojio grane i nivoje za modulator/detektor.  Ovu zadnju shemu si nepotrebno iskomplikovao gomilom kristala.  Izlazni AF AGC je nepotreban jer je nivo signala vec odredjen kompresijom.  Elegantno je resenje sa IC ogranicevacem od FM RX.  Jos elegantnije sa DSP na basebandu.  Cuje se kao Glas Amerike...

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Home made RF Speech Processor
« Odgovor #17 poslato: 18.08.2014 10:42:42 »
Opet me ubijas sa DSP i slicnim bezobrazlucima... Pa zar nisi shvatio da sam ja zaostali primerak koga je evolucija elektronike surovo zaobisla. SAMO ANALOGNO... ostalim stvarima ne vladamo!

MK3 je samo "nabacena ideja" i uopste ne znaci da ce na kraju sve to i bas tako ostati. Ovde je prilicno veliki problem naci kvalitetne kristalne filtere i to jos dva ista komada! Jes da izgleda kao gomila kristala, ali komad kosta 30 dinara i svako moze sebi da napravi neki slican Lader filter bez mnogo finansija... ovde je zadnjih godina to glavni kamen spoticanja.
« Poslednja izmena: 18.08.2014 10:45:33 od strane YU1OXB »
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Home made RF Speech Processor
« Odgovor #18 poslato: 18.08.2014 19:29:24 »
Volim i ja analognu elektroniku ali mnoga resenja su JEFTINIJA u digitalnoj tehnici, posebno danas u vreme SDR.  Ja sam jeftine sklopove USB i LSB filtera kupio kod Dr. Military.  Cini mi se da su bili za 500 kHz.  Ima i 9 MHz SSB flitera iz JNA furde pa to vise ne bi trebalo biti problem.  GL AF - HF!