Autor Tema: [HAB] M0XER-5  (Pročitano 61993 puta)

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
[HAB] M0XER-5
« poslato: 09.06.2014 16:40:06 »
Kolege iz Velike Britanije su 07.06.2014 u 18:00 UTC (IO92LC) pustile amaterski balon.
Balon je napunjen helijumom tako da ‚‚pluta‚‚ kroz atmosferu što mu omogućava da se poprilično udalji od mesta poletanja.
Balon svoju poziciju i podatke šalje preko APRS-a na frekvenciji 144.800 MHz

Danas je preletevši preko Rumunije i Bugarske stigao i do naše zemlje, i uputio se prema Albaniji.






Kolega Miško YU1TTA ga je slušao iz Bora, i po njegovim rečima signal je prilično jak i upotrebljiv.
U par navrata je prošao i kroz naša čvorišta YU0XPI i YU0XNI.


M0XER-5 info na aprs.fi
M0XER-5 prikaz na aprs.fi



73,
Filip YU1TTN
« Poslednja izmena: 09.06.2014 16:45:56 od strane YU1TTN »

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #1 poslato: 09.06.2014 20:08:26 »
Mog'o ga je neko usput i drpiti, kuda je sve leteo....
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže E73DMB

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 17
  • Pozivni znak:
  • QTH: BIjeljina
  • Klasa: -
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #2 poslato: 09.06.2014 21:47:00 »
Nece on ziv da preleti bivsu Jugu..ima da sve pohapaju sa njega  :)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #3 poslato: 10.06.2014 02:01:18 »
Upravo iz ovih razloga kada su ovakvi projekti u pitanju nije lose da se ima vise cvorista u nasoj zemlji. Potvrdjujem ovo sto je kolega YU1TTN rekao i samo bih se nadovezao bar za ono koliko sam ja uspeo da ga ispratim je to da je u vecini prolaza i kroz nasu zemlju mahom prolazio kroz Bugarska cvorista, svega 2 puta kroz Niski YU0XNI mislim da je isto tako i kroz Pirotski YU0XPI imao 2 prolaza, jedan je imao i kroz moj YU1TTA-3 koji sam pustio specijalno za tu priliku da proverim da li ce i kod mene proci. I ako je imao svega 1 prolaz kroz cvoriste koje sam ja pustio, uvek ga je ocitavalo. Signal je bio dosta jak i isao je cak i do S8 na Yaesu ft 7900 cak i da udaljenostima preko 150 km.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #4 poslato: 10.06.2014 08:06:42 »
Što bi rekao vladika Njegoš:
Ko na brdu ak i malo stoji,
više vidi no onaj podbrdom...

Šta bi na kraju s njim? Jel još "na brdu", ili se spuvao?
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #5 poslato: 10.06.2014 09:17:14 »
bas ide nekako kruzno I kao da se vraca ka Engleskoj , trenutno je u blizini Monako , neznam dali kad I ako stigne ili se priblizi V.britaniji dali imaju mehanizam da ga prizeme spuste

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #6 poslato: 10.06.2014 12:10:20 »
Ima baš zanimljivu putanju. Trenutno je iznad Italije i približava se tromeđi Italije, Francuske i Švajcarske. Još je zanimljivije gledati predvidjanje ostatka putanje, u skladu sa trenutnim meteorološkim prilikama. U jednom trenutku predvidjaju da će napraviti petlju preko Nemačke i Poljske pa nazad preko Nemačke, Belgije i Francuske, da bi (prema predviđanju) svoj vek završio u Keltskom moru. U drugom trenutku putanja je ista, osim što nema petlje, nego u oštrom zaokretu kod Strazbura kreće ka Keltskom moru. Videćemo.

Ovih dana je baš živa "balonska" aktivnost. Preključe je preko naše teritorije prošao balon SP9UOB, na oko 8.5km visine. Poslednji put se čuo iznad Mediteranskog mora, južno od Malte. Iznad Velike Britanije leti/letelo je nekoliko balona. Sve registrovane letove balona možete pratiti na:

http://spacenear.us/tracker/

Mene jako zanima koja im je sve papirologija potrebna i kako dobijaju saglasnosti nadležnih za kontrolu vazdušnog prostora, uzimajući u obzir da se baloni u vazduhu nalaze nekoliko dana, da preleću teritoriju ispresecanu vazdušnim koridorima i da lete na visinama interesantnim za vazdušni saobraćaj. Kako njih prate kontrole leta i kako njihovo ipak nepredvidivo kretanje usaglašavaju sa redovnim letovima?

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #7 poslato: 10.06.2014 13:12:14 »
@YT7TU pošto radim na sličnom projektu čuo sam se sa ljudima iz SMATSA i napisaću ono što su mi preneli nakon kraćeg razgovora.
Let je potrebno da se najavi dan-dva unapred sa tačnim opisom balona, paketa, koordinatama lokacije odakle će balon biti pušten, kao i predviđanjima koliko će let trajati. Ovo im je potrebno kako bi oni izdali odgovarajući NOTAM (Notice to Airmen), i eventualno korigovali saobraćaj na pojedinim koridorima.

Obaveza je da na balon bude prikačen i reflektor radarskog zračenja, kako bi ga na primarnom radaru koliko toliko videli. Takođe preporuka je da se bude na telefonskoj vezi sa kontrolom i da im se periodično javlja stanje.


Primer reflektora:


Pozicija reflektora na balonu:



Za slučaj kada balon odlazi/prolazi kroz VaP neke druge zemlje nisam siguran kakva je procedura.

M0XER-5 je daleko manji balon od ovog sa slike. U pitanju je folijski balon koji je napunjen tako da pluta. Kod njega verovatno sama folija balona služi kao reflektor.
Samo još da napomenem da M0XER-5 radi i na UHF opsegu, tačnije na 434.500 MHz gde emituje digitalni mod Contestia, varijanta 8/250. Inače oba predajnika su mu od po 15mW  8)



PS: Branislave, prilikom pisanja određenih delova programa prelistavao sam tvoju skriptu o digitalnim modovima! :)



73,
Filip YU1TTN
« Poslednja izmena: 10.06.2014 13:20:25 od strane YU1TTN »

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #8 poslato: 10.06.2014 14:55:23 »
sad ćemo mi da vidimo odakle vetar duva.....
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #9 poslato: 10.06.2014 15:05:12 »
Ako je tezina "paketa" do 2.5Kg nije potrebna nikakva dozvola, ostalo je rekao YT1TTN kako ide procedura.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #10 poslato: 11.06.2014 02:09:08 »
@YT7TU pošto radim na sličnom projektu čuo sam se sa ljudima iz SMATSA i napisaću ono što su mi preneli nakon kraćeg razgovora...

Da, ovaj deo sa SMATSA je jasan, mada je nekada davno procedura bila strožija. Tada si morao da dobiješ odobrenje, a ne samo da prijaviš. Svakako da su (u ovom delu priče) folijski baloni u prednosti jer i sami predstavljaju bolji reflektor, ali su jako korisni posebni reflektori radarskih signala jer daju bolji odraz.

Citat
Za slučaj kada balon odlazi/prolazi kroz VaP neke druge zemlje nisam siguran kakva je procedura.

To je upravo ono na šta sam najviše mislio u vezi procedure. Ovi baloni su ipak ozbiljniji objekti jer su u vazduhu više dana, lete iznad teritorije više država, na visinama predvidjenim za vazdušni saobraćaj i presecaju brojne koridore. Po nekoj logici stvari, domaća kontrola leta bi trebala da prosledjuje informacije drugim kontrolama, kao što prosledjuje i druge podatke. Medjutim, kada balon napusti naš vazdušni prostor, naša kontrola tu nema više šta da traži. Logično bi bilo da ga prati nadležna kontrola. Emitovanje telemetrijskih podataka i pozicije balona nisu nešto na šta se bezuslovno treba osloniti. Iz mnogih razloga emitovanje ne mora biti registrovano (a može i da prestane pre pada balona). Primer je balon SP9UOB čije emitovanje nije registrovano od Malte do Alžira. Sada ga ponovo niko ne čuje, a prognozirana putanja mu je Izrael, Liban, Sirija, Irak, Iran pa nazad ka Turskoj... Tu prolaze razni koridori i ima mnogo letova, ali nema APRS stanica. To praktično znači da je praćenje balona moguće samo pomoću primarnih radara, pa je odraz od balona i reflektora jako važan za bezbednost vazdušnog saobraćaja.

Citat
Samo još da napomenem da M0XER-5 radi i na UHF opsegu, tačnije na 434.500 MHz gde emituje digitalni mod Contestia, varijanta 8/250. Inače oba predajnika su mu od po 15mW  8)

Video sam da eksperimentišu sa drugim digitalnim modovima i da su više puta koristili kontestiju.

Citat
PS: Branislave, prilikom pisanja određenih delova programa prelistavao sam tvoju skriptu o digitalnim modovima! :)

Drago mi je ako može da pomogne na bilo koji način, mada je to već prilično staro, a i skromno po sadržaju (u skladu sa namenom). Pripremio sam mnogo obimniju verziju. Da bi se priručnik laše koristio (mimo kurseva), u uvodnom delu sam dodao poglavlje o modulacijama  analognim i digitalnim, kao i tehnike proširenog spektra (frekvencijsko skakanje, direktna sekvenca, vremensko skakanje, čirp). Dodao sam i deo o kodovanju sa posebnim naglaskom na zaštitna kodovanja. Sve je objašnjeno na jednostavnim primerima da se lako shvate principi. Naravno, tu su brojni novi modovi i još mnogo toga. Ta verzija priručnika je skoro gotova, a iz nekih razloga sam zastao i skoro dve godine nikako da sednem i dovršim to  :(

73, Brana
« Poslednja izmena: 11.06.2014 02:11:18 od strane YT7TU »

Van mreže E73DMB

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 17
  • Pozivni znak:
  • QTH: BIjeljina
  • Klasa: -
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #11 poslato: 11.06.2014 13:58:28 »
Ko zna sta ima jos na tom balonu kume,ja bi da to oborimo za svaki slucaj  ;D

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #12 poslato: 11.06.2014 14:46:45 »
Upravo tako, oni plutaju na visinama gde se odvija civilni i vojni saobraćaj, pa je neophodno da ih kontrola prati. Zapravo sve što leti do FL660 tj ~20km interesantno je (civilnoj) kontroli :)
Kontrole sarađuju između sebe, pa verujem da susedna kontrola dobija najavu o ulasku ovakvih balona u svoj VaP od kontrole koja ga već prati.

@YT7TU drago mi je da radiš na novoj verziji! Možda je ova koju imam pomalo skromna, ali mislim da je i to dovoljno da podstakne ljude da istražuju digitalne modove.
Zamolio bih te, ukoliko ti nije neki poseban problem, da mi tu radnu verziju dostaviš na mail (filiphr@gmail.com).



73,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #13 poslato: 10.07.2014 12:33:16 »
Evo još jednog balona od istog kolege:





Pre par minuta je prošao iznad Trebinja i sada je iznad Crne Gore:





Ako ovako nastavi trebalo bi da prođe i kroz naše čvorište YU0XUE.

Koga interesuje neka proba da ga posluša na 144.800 MHz i 434.500 MHz

M0XER-3 na aprs.fi
« Poslednja izmena: 10.07.2014 12:36:24 od strane YU1TTN »

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #14 poslato: 10.07.2014 16:13:33 »
Na 144.800 MHz se čuo jako lepo.
Signal na 434.500 MHz je znatno slabiji, ali upotrebljiv.
Neophodno je da se sluša na SSB prijemniku, a u pauzi na svakih par sekundi je išao po jedan bip.

Ovako je izgledao prelet preko naše zemlje:

« Poslednja izmena: 10.07.2014 16:28:33 od strane YU1TTN »