Autor Tema: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz  (Pročitano 49552 puta)

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #30 poslato: 15.10.2014 18:10:33 »
Evo i fotografije PA stepena

Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #31 poslato: 15.10.2014 18:32:47 »
YU1OXB napisa: na 21MHz dobijem punih 200W ali mi se ne svidja iskoriscenje jer pri tom vuce skoro 15A (napajanje je 26V DC)

Cestitke za brzo izgradjen SSPA!  Ovo iskoriscenje od 50% je OK za sirokopojasne pojacavace.  Radio od 100 W potegne do 20 A na 13,8 V.  Feriti imaju premalen permabilitet pa pada snaga na nizim frekvencijama.  Sumnjiv je drastican pad na 28 MHz.  Koliko povuce iz ispravljaca?

Zanimljivi high-tech dogadjaji u fudbalu :-)  Sutra ce sa vojskom valjda biti zanimljivije nego u Uzicama...

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #32 poslato: 15.10.2014 21:14:02 »
Kad bolje razmislim, da vidis kad nisi daleko od istine! 50% je sasvim OK iskoriscenje pogotovo kad se ima u vidu da proizvodjac za BLW77 daje nominalni stepen iskoriscenja od 37,5% pri 130W PEP. Losije iskoriscenje na nizim frekvencama je delom od nepovoljnih  osobina ferita a veceras sam shvatio da je delom i moja greska u proracunu. Ja sam se neki djavo vezao za prenosni odnos impedansi od 16:1 (odnos navoja 4:1) na izlaznom trafou, a veceras probah sa zavojem manje tj. odnos impedansi 9:1 i dobih 120W na 3,5MHz, 140W na 14MHz i 190W na 21MHz ali jos uvek samo 35W na 30MHz (tada vuce 6,5A pri 26V DC).  I meni je nejasan taj pad snage na visim frekv. ali valjda cu se izboriti...... mozda je neki glupi previd u koji mozda i gledam ali ga ne vidim kao problem?!
Ipak mi najvecu nesigurnost unosi saznanje da nisam siguran u ferite pa mozda uludo mozgam i gubim dane rada sa feritima sa kojima to i ne moze bolje.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #33 poslato: 16.10.2014 12:09:39 »
Pobuda ti pada iznad 21 MHz (6,5 A) pa nema ni izlazne snage!  Tu feriti nemaju ulogu nego pravilno bifilarno namotavanje pobudnih xfmr.  Nadam se, da svugde imas povretnu spregu za izjednacavanje pobude mada razlika izmedju 120/190 W u frekventnom rasponu 1 : 7 iliti 3 oktave.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #34 poslato: 16.10.2014 13:18:52 »
Za sada nema nikakve globalne povratne sprege stila ALC da ujednaci pobudu. To ce biti dodato na kraju kad bude sve povezano sa ostatkom Home Made-a i nastelano da svuda daje oko 120W na izlaz. Na svim stepenima postoji shunt feedback (pogledaj semu) da se ujednaci power gain svakog stepena jer su svi tranzistori skloni da im sa opadanjem radne frekvence raste pojacanje. Moram veceras da istrazim nedostatak pobude iznad 22-24MHz jer izvor signala ima savrseno konstantan izlaz sve do 150MHz.
Resio sam problem smanjene snage na 3,5MHz i bilo je zbog prevelike povr. sprege u izlaznom stepenu. Sada imam 175W na 3,5MHz, 210W na 7MHz, 150W na 14MHz, 225W na 21MHz, 75W na 28MHz i 45W na 30MHz. To je sve cista snaga u vestackom opterecenju. Na zalost ne mogu dugo da merim jer nemam "vestaka" preko 50W pa se brzo usija!
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #35 poslato: 16.10.2014 21:42:04 »
Otkaci 100 pF sa kolektora drugog tranzistora u pobudi!  "Cista snaga" je puna harmonika pa ce posle LPF biti manja.  Moj 50 W SSPA je 1972 godine napravio Siemens profi DL7AV.  Ja njemu taster sa memorijom.  Laksa je digitalna tehnika sa 0/1 od analogne sa puno kuharskih recepata.  Pazi da ne spalis vestacko opterecenje  :)

Lepa BGD parada sa dugom ali nazalost i kissom!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #36 poslato: 17.10.2014 10:34:08 »
"Cista snaga" je puna harmonika pa ce posle LPF biti manja.

U pravu si - pogresan izraz. Mislio sam izlazna RF snaga, a da ima i harmonika i da ce biti manja kad prodje kroz filtere to se podrazumeva.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!