Autor Tema: [HAB] M0XER-5  (Pročitano 62095 puta)

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #15 poslato: 10.07.2014 17:11:11 »
Hvala Filipu koji mi je javio da pratim ovaj balon. Od 4 cvorista kojih trenutno ima u Srbiji, kroz 2 je prosao ovaj balon i to kroz YU0XPI i YU1TTA-3 (sto se i na osnovu slike koju je YU1TTN okacio) koji sam specijalno ukjlucio za ovaj let. Niski YU0XNI trenutno ne radi. Samo je steta sto nije prosao kroz YU0XUE posto je bas iznad Uzica prosao.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #16 poslato: 10.07.2014 17:31:00 »
Balon je imao lep prelet preko naše teritorije. Kod mene se još uvek veoma jako čuje, kako na paketu 144.800 MHz (FM), tako još i bolje na 434.500 MHz (USB) gde radi modom contestia 64/1000. Slušao sam na FT-897D sa omnidirekcionom antenom, pomoću programa MixW 2.20f. Interesantno je da je biper mnogo slabiji od contestia signala. Napravio sam nekoliko zvučnih snimaka, kao i nekoliko skrinšotova za arhivu. Evo kako je to malopre izgledalo na 434.500 MHz.

73! Brana, YT7TU

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #17 poslato: 10.07.2014 17:43:33 »
Čim je ušao u naš VaP javio sam i preko RU mreže, i ispostavilo se da je bilo dosta ljudi koje je zanimalo da isprate (pre)let :)
Možda ga je YU0XUE čuo, ali on to nije objavio na netu. Sačekaćemo da YT9TP baci pogled u log.

Branislave drago mi je da si ga i ti ispratio! :) Prozivao sam te više puta na 2m simplexima. Kasnije sam čuo YU7ODB na 144.800, pa sam ga zamolio da ti javi.
Upravu si, biper je bio dosta tiši od digitalije. Za moj ukus bipovi su mogli da budu malo duži da bi se lakše ‚‚uočili‚‚.

Signal na UHF sam čuo solidno, dok nije prošao Rešicu, potom se izgubio.
Signal na VHF čujem i dalje, ali je dosta slab i MixW ne uspeva da ga dekodira.

Slušao sam ga na ručnoj stanici Kenwood TH-F7E i teleskop antenom od ~90cm.

« Poslednja izmena: 10.07.2014 17:45:30 od strane YU1TTN »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #18 poslato: 10.07.2014 18:16:25 »
Čim je ušao u naš VaP javio sam i preko RU mreže, i ispostavilo se da je bilo dosta ljudi koje je zanimalo da isprate (pre)let :)
Bravo Filipe! Ja sam ga video na http://spacenear.us/tracker/ kada je ušao u nekadašnje naše teritorijalne vode. Prema putanji se videlo da će preleteti preko Srbije i veoma blizu moje lokacije, pa sam rešio da ga malo propratim i napravim poneki snimak :)

Citat
Branislave drago mi je da si ga i ti ispratio! :) Prozivao sam te više puta na 2m simplexima. Kasnije sam čuo YU7ODB na 144.800, pa sam ga zamolio da ti javi.
E, imao sam goste pa nisam bio na prijemu. Hvala ti na trudu, a dobro je što su mi gosti otišli taman kada je balon preletao našu teritoriju (da ne kažem da mi je bio "na vrh glave", hi), pa sam ga dobrim delom ispratio.

Citat
Upravu si, biper je bio dosta tiši od digitalije. Za moj ukus bipovi su mogli da budu malo duži da bi se lakše ‚‚uočili‚‚.
Ne moraju da budu duži, dovoljno su česti da se lako uoče. Mnogo bolje bi bilo da su jači. Prijatno me je iznenadila jačina contestia signala, nisam očekivao da će biti toliko jak. Iznenadio me je i izbor podmoda 64/1000, mada bi uobičajeno bilo da su izabrali 32/1000. Medjutim, dobro je što se svi podaci mogu videti na http://arhab.org/hab_launch_list.php pa sam rešio da malo poslušam.

Citat
Slušao sam ga na ručnoj stanici Kenwood TH-F7E i teleskop antenom od ~90cm.
U, pa odličan rezultat s obzirom na opremu :) Doduše, ni moja antena nije neka, ali služi za ove stvari (GP-9).

73! Brana, YT7TU

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #19 poslato: 11.07.2014 01:09:29 »
Sto se tice mene ja sam signal poceo da lovim vec u severnim delovima Crne Gore, nisam ga pratio bas sve vreme ali veci deo kroz nasu zemlju sam uspevao da ga dekodiram bez problema i ako mi je fiksirana antena otprilike na Rtnju. Pricam za Paket na 144.800 MHz. Sto se tice UHF-a trenutno nemam antenu pa nisam mogao da proverim.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #20 poslato: 11.07.2014 01:14:29 »
Izgleda da YU0XUE ima problema sa prijemom.

Prijemnik otvori skvelč ali modem uopšte ne konstatuje prijemni signal.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #21 poslato: 11.07.2014 13:04:01 »
@YT9TP nema nikakvog traga o M0XER-3 u logovima? :/

@YU1TTA ako ne grešim krenuo si da ga dekodiraš dok je bio iznad Pljevlja, što je oko 240km od Bora.
Nije loše za Yagi usmerenu na drugu stranu i 1200bd :)

@YT7TU slažem se, bipovi su mogli da budu i češći.


Javio mi se kolega koji je pustio ovaj balon, snaga je oko 10-15mW na oba opsega, a antena je ‚‚zajednička‚‚ i to λ/4 za 2m.

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #22 poslato: 11.07.2014 20:28:03 »
Nema. Modem ne prima ništa. Uopšte ne reaguje na prijemu.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #23 poslato: 12.07.2014 12:13:41 »
Pedja jeste li vi uopste testirali vas aprs gejt pre nego sto ste ga pustili i dali je testiran kada je pusten? ,

cemu sluzi ako ne radi?

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #24 poslato: 13.07.2014 00:20:12 »
To je primećeno posle jedne jače grmljavine.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #25 poslato: 13.07.2014 19:07:16 »
Trenutno je M0XER-4 iznad Jadranskog mora, mozda ce proci i preko nase teritorije.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #26 poslato: 13.07.2014 21:23:57 »
Spisak digipitera kroz koji je M0XER-4 prosao do sada na Balkanu.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #27 poslato: 18.07.2014 15:36:22 »
Leo Bodnar, M0XER, stvarno je neumoran! "Štancuje" balone i stalno ih lansira. Označava ih slovom B i rednim brojem. Trenutno su mu aktivni B-64 i B-66, dok je B-63 (koji je preleteo preko Srbije) poslednji put registrovan pre 5 dana, iznad Sibira, severno od Novosibirska.

Balon B-64 lansiran je 12.7.2014. u jutarnjim časovima, preleteo je preko Engleske, Francuske, Italije, Albanije, Makedonije, Bugarske, Rumunije, Ukrajine, Rusije, Kazahstana, Mongolije, Kine i Severme Koreje. Sada je u Japanskom moru i polako se kreće ka Japanu (Hokaido).

U početku je izgledalo da će balon B-66 preleteti pre Srbije, ali nas je zaobišao sa južne strane i sada se nalazi iznad rumunske obale Crnog mora.

Svi ovi baloni rade na 144.800 APRS i na 434.500 modom contestia 64/1000.

Medjutim, jutros oko 10h sam na 434.525 registrovao neku emisiju digitalom. Verovatno je bila sa nekog balona jer je signal bio jako promenljiv. U jednom trenutku izuzetno jak, a posle par sekundi se izgubi, baš kao da je sa balona koji ima turbulentni let. Zbog toga nisam mogao ni da ga analiziram, ali mi je ličio na digitalno emitovanje slike ili neku telemetriju.
« Poslednja izmena: 18.07.2014 15:38:15 od strane YT7TU »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #28 poslato: 19.07.2014 18:49:52 »
Neverovatno, ali B-64 je još u vazduhu i funkcioniše normalno. Prošao je Japan, trenutno se kreće obodom Ohotskom mora ka Severnom Pacifiku.

Koga interesuju baloni, neka obrati pažnju na balon STS-12. Jutros ga je lansirala grupa OM i HA amatera (na čelu sa OM2AMR), iz bivše raketne baze u blizini Budimpešte. Upravo je ušao na našu teritoriju i trenutno se nalazi blizu Sombora. Leti na visini nešto manjoj od 7km.

Mali predajnik pored pozicije koju prijavljuje APRS mreži na 144.800, emituje i na 437.680, RTTY, brzina 50Bd, šift 400Hz, 7N2. Emituje na svakih 5 minuta. Počinje CW (DE OM2AMR), zatim sledi 5 RTTY paketa. Posle toga svakih 15 sekundi emituje bip.

Napaja se litijumskom baterijom za koju predvidjaju da će izdržati oko 48 sati.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #29 poslato: 20.07.2014 01:48:47 »
Balon STS-12 (OM2AMR) preleće našu teritoriju, a upravo je prošao Užice. Pratim ga od kako je ušao na našu teritoriju. U početku smo ga pratili jedna HA stanica, jedna OM i ja. Od pozicije južno od Sombora, pratim ga jedino ja.

Signal je sve vreme prilično jak, ali je veoma nestabilan! Predveče, kad je počinjao emitovanje, signal se menjao skokovito, pa je ton bio čas viši, čas niži. Istovremeno, kako je sunce zalazilo, postepeno se menjala radna frekvencija, pa je predajnik "otklizao" oko 3kHz, a onda se vratio na približno tačnu vrednost. Sada, kada počne da emituje, ima drift ka višim frekvencijama, koji se brzo stabilizuje, pa od pet paketa RTTY poruka, dva-tri emituje sa stabilnom frekvencijom. Umesto najavljenog bipa na 15 sekundi, emituje neku dvotonsku identifikaciju.

Primer poruke iz jednog paketa:

$$$$$STS-12,985,23:02:18,44.00294,19.63889,6399,7,0,1.36,0.0*42DE

Pri čemu je:

$$$$$ - sinhronizacija
STS-12 - oznaka balona
985 - redni broj poruke
23:02:18 - vreme po UTC
44.00294 - pozicija balona - geografska širina po WGS84, u obliku decimalni stepen
19.63889 - pozicija balona - geografska dužina po WGS94, u obliku decimalni stepen
6399 - visina balona u metrima
7 - broj satelita koje "vidi" GPS uredjaj
0 - greške u kodu
1.36 - napon baterije
0.0 - temperatura (mada mislim da to ne očitava, jer sve vreme šalje nulu)

Radna frekvencija je nestabilna (mada su to i sami najavili) pa to onemogućava automatsko praćenje. Da je stabilna, dovoljno bi bilo jednom podesiti prijemnik na frekvenciju i sve bi se dalje odvijalo automatski. Ovako, malo-malo pa treba ručno podesiti frekvenciju i postaviti kursor na signal. Mislio sam da ostavim uključenu stanicu (FT-817ND i antena GP-9) da prate balon automatski, ali to nema svrhe zbog nestabilne frekvencije. Šteta.