HAM radio > Digitalne komunikacije

APRS ISS Packet

<< < (2/3) > >>

YU1TTN:
Zaboravio sam da napomenem da je bitna i polarizacija antene.


73,
Filip YU1TTN

YU1TTA:
Ukoliko ste ljubitelji digitalnih komunikacija ili bi zeleli da budete evo u par primera sta sve trebate imati i podesiti kako bi prosli kroz medjunarnodnu svemirsku stanicu ISS preko packet radija.

Potrebno je da imate interfejs koji vrsi tastovanje preko RTS-a.

potrebno je da instalirate MixW ja licno koristim verziju 2.20 koja zavrsava potrebe za sve digitalne komunikacije.

Sto se tice samih podesavanja kada instalirate MixW potrebno je da ubacite svoju lokaciju primer(KN13CV) i pozivni znak koliko se secam.

da bi mogli da koristite packet radio u opciji Mode izaberite Packet, kada vam je to cekirano onda ulazite isto u Mode i izaberite Mode Settings gde izaberete karticu Modem gde imate padajuci meni u kome trebate da izaberete VHF 1200 baud (Standard 1200/2200Hz)

Zatim u kartici Parameters u TXDelay stavite izmedju 300 i 1000ms(ja sam stavio na 1000ms) mislim da je taj raspon od 300 do 1000ms najbolji sve preko 1000 i ispod 300 ne pije vodu bas toliko.

U karitici Beacon/Unproto koja se isto nalazi u istoj opiciji Source Call upisite vas znak velikim slovima u opciji Dest Call ja sam upisao CQ, mada video sam da su neki upisivali i APRS ili WIDE(ne stavljajte WIDE1-1 ili WIDE2-2, dakle samo WIDE), dakle jednu od te tri opcije. u opciji Digis stavite RS0ISS

Ukoliko zelite da vam sam MixW salje Beacon cekirajte opciju Enable Beacon gde vam se otvara mogucnost da obacite svoje koordinate u opciji Beacon Text u formi =44XX.XXN/022XX.XXE-/ovde ide bilo koji tekst. zatim u opciji interval izaberite vremenski interval na koliko da salje te podatke, predlazem na 5s ili 10s kada je ISS u pitanju.

Udjite u Configure -> Secondary PTT port -> Port settings -> gde u port izaberite port koji ste predviteli za to(kod mene je COM1), zatim BAud Rate tu stavite 9600, u Data bits stavite 8, u Parity None, u Stop bits 1, u RTS PTT, u DTR Always On. od opcija za cekiranje nista nemojte cekirate.

Uh nadam se da nesto nisam promasio :)

Evo jedna od prvih prolaza naseg kolege YU1TTN preko ISS-a preko Packet Radija.



Kao i mog prolaza od pre par sati.


YU6MM:
Hvala za info. Ja sam jednom isto kontaktirao YU7RD vezano za tu temu, ali nikada nisam dobio odgovor od njega. Vidim da se na APRS pojavljuje Cor, PD0RKC, inače veliki ljubitelj APRS i komunikacije sa ISS.  Naime, prošle godine sam tri puta pokušavao sa Diamond antenom i 100W da odradim italijanskog astronauta Luca Parmitano, ali ni jednom nisam imao sreće. Ili je bio loš signal, ili mene nije čuo. Računam vertikalna polarizacija pa će ići bolje nego usmereno. PD0RKC reče, samo uzmi usmerenu u ruke, okreni ka ISS i ništa se ne brini. Poslušam ja njega i sledeće veče ga odradim bez grama šuma i veza je trajala nekih par minuta. Postavio sam mu pitanje, vezano za problem sa kacigom koji je imao, prilikom izlazka u svemirsku šetnju i bio je prilično duhovit na svoj račun :D . A da, u ruci sam držao 7el u horizontali i 40W

YU1TTN:
Pozdrav Miloše! Drago mi je da se još neko interesuje za rad preko ISS-a!
Da, kolega YU7RD jako često prolazi kroz ISS.

Prošlog leta sam u više navrata pokušavao da prođem kroz ISS korišćenjem paketa, međutim bezuspešno. Ispostavilo se da je neophodno da se za Digis postavi RS0ISS, u protivnom paketi će biti ignorisani.

Letos sam u više navrata prolazio kroz ISS pa čak i sa 5W, a antena je 5 el yagi koja je fiksno okrenuta ka zapadu. Bitno je da uletiš kada niko ne emituje :)

YU6MM:
Da, u pravu si. Jednom, ali samo jednom sam uspeo da uletim kada sam upisao RS0ISS i to sa vertikalkom i 20W i stari FT-225RD. Morao sam sam da pritiskam predaju da bih emitovao. Inace ja sam samo zbog ISS komunikacije kupio Icom 2100 i kada mi je poslo za rukom, zadovoljio se i prodao je. Sad vidim da sam se zeznuo, jer ipak ima i dalje aktivnosti u vidu SSTV, APRS i ostalih cudesa sa neba, tako da cu opet morati da pronadjem neki uredjaj za 2m.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju