Autor Tema: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API  (Pročitano 74358 puta)

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #45 poslato: 17.04.2014 00:54:28 »
Blazo sta pokrece YU0XNI???

Razmisljajte da treba da se dogovorimo oko APRS paradigme koju cemo da koristimo na svim APRS digipiterima.
Inace ce biti haos sa paketima...

73

YT1GTI

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #46 poslato: 17.04.2014 01:48:12 »
Pored verzije za PC (Windows) završio sam 1.0 (beta) verziju aplikacije za Symbian telefone.

TangoAPRS:



Trenutno dosta skromnih mogućnosti: ručno ‚‚ispaljivanje‚‚ (single shot) pozicije i odašiljanje (slanje pozicije na svaka 2 min).

U planu su opcije slične kao i na APRSdroid-u, ali kada vreme dozvoli..

Filipe , gde moze da se nadje tj skine ova verziaj software-a ?

Pozdrav  ,  yt1gti

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #47 poslato: 17.04.2014 02:13:24 »
     Trenutno YU0XNI radi sa IBM ThinkPad P4 na 1.8 GHz, modem je software UZ7HO i APRS software je AGWUIdigi. Ta se kombinacija pokazalo vrlo stabilna i jednostavna za kontrolu.  RF deo je Motorola M110 i antene su 2 zatvorena dipola. Sto se tice  podesavanja svakako da treba prilagodjavati svaki novoinstalirani digi u odnosu na okruzenje i ono sto cuje, mada neke opste smernice postoje od strane amatera gde je ta aktivnost mnogo veca i duze traje. Za sada je ovde omoguceno najvise 5 hoop-a ali mislim da bi trebalo smanjiti na 3. Dozvoljeno je wide 1-1, wide2-2 kao zamena, moze se pratiti sa trace i tracen i beacon ide sa wide1-1 na 5 minuta.

YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #48 poslato: 17.04.2014 09:21:44 »
Primetio sam da YU0XNI ima propusni opseg od 1200 Hz do 2400 Hz, dok YU0XPI ima od 1200Hz do 2200Hz na spektru u MixW. E sada ja bez ozbira da li stavim 1200/2200 ili 1200/2400 meni ocitava zato sto su signali koje primam dosta jaki. E sada ne znam za ostale u okolnim zemljama, posto ne mogu jasno na spektru da vidim za Bugarske i Rumuske da li koriste 1200/2200 ili 1200/2400.

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #49 poslato: 17.04.2014 12:04:54 »
 Ovakva zapazanja su vrlo korisna, provericu. Tnx YU1TTA !

73 de YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #50 poslato: 17.04.2014 12:44:09 »
@Vladan, program je pisan isključivo za Nokia Symbian telefone S60v5. Trenutno nije dostupan za download jer nije dovršen :/


73,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #51 poslato: 22.04.2014 12:42:01 »
Pokrenuo sam i ja APRS digipiter samo u test fazi YU1TTA-3. Sve je isto kao i na YU0XNI dakle AGWUIdigi, za modem je sm2ch44 sa ovog linka gde se nalaze jos neke serije modema.

Reci mi YT1BN sta si ubacio u opciji server da li je isto kao i kod mene ili nesto drugo treba da izbacivalo na internetu tj da bi bilo kao IGate, i sta si ubacio u ovoj dole opciji Filter. Sve ostalo sam podesio.


Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #52 poslato: 24.04.2014 03:12:00 »
Dok se Blaza ne pojavi evo kako na prakticnom primeru izgleda razmena izmedju digipitera. YU0XNI salje podatke o koordinatama, YU1TTA-3 prima taj paket i "reemituje ga", prvi IGate koji ga prepoznaje je YU0XPI koji i objavljuje podatke i prikazuje na mapi YU0XNI

« Poslednja izmena: 24.04.2014 03:15:08 od strane YU1TTA »

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #53 poslato: 25.04.2014 10:51:15 »
 Izvini YU1TTA bio sam na putu pa nisam se javljao. Ovako ja sam internet propustio preko servera rotate.aprs.net, polje za automatsko konektovanje nije cekirano jer mi zauzima previse CPU i ne mogu da ga kontrolisem preko TeamViewera, na ovaj nacin  kada resetujem sve imam priliku da promenim nesto,  reconect je cekirano i naravno dole je upisan znak i password kod za znak koji koristis. To su moja podesavanja.

73 de YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #54 poslato: 25.04.2014 10:56:02 »
  Zaboravio sam da ti cestitam na trudu da postavis APRS digi. Ja sam isao do Beograda ovih dana i od Raznja na gore je APRS mrak. Bilo bi lepo da se kolege amateri organizuju i postave nesto uz autoput. Ako mogu da pomognem cak i ovim skromnim iskustvima neka se slobodno obrate.


YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #55 poslato: 25.04.2014 11:26:18 »
HVala na odgovoru YT1BN. Videcu i ja da stavim taj link pa cu videti mada meni je stari lap top pa nesto i nije brz videcu da li ce to izdrzati. Mislim da bi u opciji Port1-digi trebao da bar za jedan broj veci trebao da stavis od ovog koji sada koristis. Ne znam koji si tu broj stavio ali bar za jedan stavi veci da se ne bi bespotrebno YU0XNI aktivirao QRT. Ja sam imao problema posto mi je bila 2 stavljena, i onda sam non stop te pakete "reemitovao" bespotrebno posto je u vecini slucajeva to sto stigne do tebe QRT vec aktivirano. pogledaj sliku na sta mislim.

Video sam da si bio do Raznja. Bio mi je tada digipiter aktiviran ali nazalost planina Rtanj mi baca senku na taj deo. Znam da sam dosta otvoren ka jugu, zapadu takodje ali ne i Paracin, vec od Cuprije, Jagodine pa jos malo Severo-Zapadnije to govorim zato sto odatle imam u direktu veze sa jakim signalom, mada opet sve zavisi od usmerenja antene, takodje sam i ka istoku i jugoistoku isto otvoren.

Reci mi kako si pass dobio?

Naravno i ja svima koji su raspolozeni spreman sam do detalja da objasnim sta treba i kako da podese. Mada u sustini nista nije komplikovano.

YU1TTA


Van mreže YT1BN

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 10
  • Pozivni znak:
  • Operator: Blaza
  • QTH: Niš
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #56 poslato: 25.04.2014 12:01:27 »
 Ok, ja sam na tom mestu stavio 5 ali to samo znaci da bez obzira koji je wide on nece da digipitira paket ako je vec dosao do 5 hoop-a znaci wide 7-2 ovaj digi nece da prosledi. Zaboravio sam da ti kazem da nikakav filter nisam setovao, znaci ostaje prazno. Password dobijes na internetu potrazi samo APRS passcode i dobijes password po tvom znaku ili znaku digipitera. Prozivao sam te na R0 u Nisu jer sam cuo da prolazis ali verovatno ja nisam uspeo da prodjem. Jutros je neki rumun iz Bukuresta pustio neku telemetriju sa previse gustim paketima pa sam hteo da proverim da li se cuje i kod tebe.

   73 de YT1BN
FREETOAIR

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #57 poslato: 25.04.2014 12:08:28 »
Prolazim ja kroz R0 Nis ali ga retko kada cujem, Da da neki Rumun je pustio balon i vidim da je isao bas na velikoj visini tipa 30km iznad zemlje. Cuo se lepo kod mene cak ja par puta i reemitovao njegov signal, ali ostali digipiteri i Gate-veji su bili brzi i objavili. Video sam da je i YU0XPI par puta objavio na internetu taj Rumuski balon YO4SJI. Signal je bio dosta jak kod mene i kazem ti bas ga je ocitavalo cesto, vec posle kada je poceo da pada nije se cuo toliko

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #58 poslato: 26.04.2014 18:58:24 »
Blazo pustio sam i GATE ali ne ide mi direktno preko qAR, nego preko servera qAS. Ne znam to gde treba da se podesi. Posto sve ovo sto objavi ispada da je preko servera, a ne direktno qAR.

Vise o tome na http://www.aprs-is.net/q.aspx

P.S. mada ja pretpostavljam da je to zato sto sam ubacio za sifru onu sto se koristi za android telefone, tj sto ide preko servera i da je to razlog.

edit:inace mail na koji treba da se posalje zahtev za lozinku je sv2agw[et]sv2agw.com
« Poslednja izmena: 26.04.2014 20:43:30 od strane YU1TTA »

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #59 poslato: 15.05.2014 22:02:13 »
zna li se mozda ko je postavio delimicno repetitore na APRS