HAM radio > KT antene

Multiband FD4 antena

<< < (5/6) > >>

YU1OXB:
Ja amaterizam dozivljavam kao uzivanje i ni malo nemam tendenciju da nazirem signale ispod suma jer je to mozda 387-ma zemlja koja mi fali za DXCC itd. itd. Ja sam prvenstveno konstruktor i elektronicar i operatorstvo mi nije prioritet. Zato sam i stavio sve one "ograde" jer ovde ima mnogo stvarno rasnih operatera i kontestmena i oni ce sigurno imati drugaciji pogled na sve ovo i drugaciji izbor antena koji ce zadovoljiti njihov pristup amaterizmu.
----------------------------------------------------------------------

Bitno je da pokusamo da razumemo onog drugog coveka, da ga ne vidimo kao neprijatelja ako ne misli kao mi ili ne podrzava nase stavove. Ovo je mnogo lep forum i NAS forum a sve sto treba da bi uvek bio takav je da ulozimo napor i savladamo problem prihvatanja drugih takvi kakvi su. Mozda cu nekome biti i dosadan ali samo molim da razmisli o tri lepe izreke:

Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

If you are arguing with an idiot, first make sure he is not doing the same thing!

S56A:
Ja se drzim dva aksioma oko antena:

1. K3EST - Najbolja je antena koja najvise zraci.  Prijemne antene su svakako korisne ali treba sto vise emitovati, da bi uspostavio obostranu radiovezu.

2. Cinicni Englezi:  Najbolja je NOVA antena!  Kad postavis novu antenu, onda se i aktiviras pa uradis veze koje bi i sa starom, ali te mrzi.

Radioamateri imamo frekvencije za ispitivanje propagacija i antena je tu vazan element.  Potrebno je puno rada sa vise antena za sticanje nekog objektivnijeg misljenja.

Trenutno sam fasciniran sa 2L Moxon za 40 m.  To je preradjena Hygain 402BA Yagi sa linear loading skracenjem.  Nesretna istorija sa tom antenom je pocela u Pancevu 1970-ih kada sam radio sa dve na stubovima od 20 m razmaknutim 20 m.  Sa solidnim pojacalom sam imao ujutro manje Amerikanaca nego komsija iz Smedereva sa dipolom!  Kasnije sam i sam nabavio 402BA pa brzo probio izolator kod napajanja jer su bili losi, oksidirani spojevi Alu cevi i Alu zice.  Sa tom antenom sam se uvek osecao hendikepiranim na 40 m.  Prosle godine prilikom generalke antena na krovu 4-spratnice sam produzio boom za 1 m i elemente za oko 2 m, a alu zicu iskoristio za kompletiranje zraceceg elementa i reflektora.  E sad sam CAR na bandu pa koga pipnem, odmah meni prvom odgovara!  Moxon je idealno resenje skracenja elemenata sa priblizavanjem krajeva antene radi boljih performansi.  Jos mi samo nedostaje YU1CF tribander za gornje bandove umesto mog TH6DXX starog 40-tak godina.  Nazalost sa trap dipolom za 80/160 m nisam konkurentan zbog premale visine za te opsege.  Sve to iz centra Ljubljane sa puno ssuma svakojakih elektronskih uredjaja.  Vec dugo nemam NOVIH antena za povecanu aktivnost izvan vikend takmicenja :-)
DXCC ne ganjam jer placanje QSL smatram neamaterskim.  Na S56A imam samo DXCC RTTY preko LoTW.

YU1OXB:

--- Citat: S56A  05.09.2014 20:27:03 --- K3EST - Najbolja je antena koja najvise zraci.

--- Kraj citata ---
Koja je to antena? Pokusao sam ali na NET-u nisam nasao reference za nju.

S56A:
K3EST je bivsi dugogodisnji direktor CQ WW takmicennja i moj domacin u Washingtonu 1976 godine.  Tad sam obilazio velike USA radioamaterske stanice sa puno aluminija mada je bilo i cuvara tradicija sa zicama.  Danas su ta KT znanja na raspolaganju kod YU1CF ili YT3M.  Radioamateri i dalje "izmisljaju" cudne antene koje valjda zrace neke drugacije radiotalase (copyright@YT1NT oko kvadova).  A u mojim godinama je lakse sve to simulirati sa MMANA.

YU1OXB:
Mario, nema ovde "izmisljanja" pogotovo ne sa moje strane jer je antenu konstruisao drugi covek - K1POO. Ja je pravio dva puta i uverio se da je izvrsna. Pravio ju  je i testirao i Zack Lau iz ARRL Headquaters-a i takodje misli da je dobra samo je napomenuo da joj treba dodati choke balun u tacki napajanja i sve bude kako treba. To je potvrdilo jos nekoliko ljudi. Svakako, svaka antena je nakakav kompromis i na to se mora racunati. Ova ne moze na 3,5 u punom sjaju, ali za ostale bandove je stvarno dobra.

Imas li taj nacrt K3EST antene... voleo bih da vidim sta je radio covek.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju