HAM radio > 144 MHz antene

7-elementni QUAD za 2m

<< < (2/5) > >>

YU7EF:

--- Citat ---smatram ruznim tako zdusno ispljuvati neciji rad i to sasvim izvuceno iz konteksta
--- Kraj citata ---


Na osnovu koje moje izjave ti kazes da sam "zdusno ispljuvao" necji rad i iz kakvog konteksta je izvuceno ?

Sve sto sam uradio je da sam izneo CINJENICE o tom dizajnu - to sto mozda ti sumnjas u simulacije uradjene sa
NEC4 softverom, koje su se na hiljadama i hiljadama dizajna pokazale tacnim i verodostojnim, kojima veruju i
uzdaju se u njih ljudi od ogromnog integriteta na polju dizajna, ne znaci da sam ja pljuvao bilo ciji rad jer to nije
moj nacin rada ...

Postujem i cenim svaki rad ali to ne znaci da treba i precutati ociglednu netacnost prezentirane informacije ...

Naravno da se SWR doterivanjem i podesavanjem moze spustiti i na 1:1, to naravno ne sporim ali ovako kako je to
dato u tvom postu rezultat je sasvim drugaciji - sam si rekao da si se namucio sa njom, zar ne?

Poznata je izreka da SVAKA ANTENA RADI a samo je pitanje kako - odgovor se dobije direktnim uporedjivanjem sa
PROVERENOM i verifikovanom antenom slicnih specifikacija ... pri tome, pod verifikacijom sigurno ne podrazumevam
uhometar ocenu kako se cuje R1 ili R3 ili neki drugi repetitor vec ozbiljno MERENJE sa odgovarajucom opremom ...
za rad na FM naravno da bi takva antena bila dobra, cak i suvise dobra ali posto nije receno da je namenjena samo
za FM, neko ce pomisliti da je odlicna i za CW/SSB i biti razocaran rezultatom ....  to je razlog zasto sam rekao da
kod objavljivanja dizajna treba biti kritican i proveriti deklarisane podatke pre objavljivanja, pogotovo kad se radi
o ovakvim dizajnima starim vise od 30 godina ... stari casopisi i literatura su puni slicnih dizajna i lako je, nenamerno,
doci do pogresnih zakljucaka citanjem takvih tekstova - srecom danas to mozemo da proverimo ...

Ja nisam komentarisao vertikalnu polarizaciju jer je to stvar korisnika koju ce koristiti i to ne menja nista sto se tice
specifikacija same antene posto su one iste u obe polarizacije ... istine radi, kad se ta antena postavi u V polarizaciju
onda su prvi side lobovi u horizontalnoj ravni na -13dB (uoubicajeno je i pozeljno da su prvi side lobovi potisnuti bar
na -18dB ili vise) pa defakto antena ima tri snopa koji "rade" ali i skupljaju smetnje iz okruzenja ... ako neko smatra
da je to dobra antena neka mu bude, nemam nista protiv

A sto se tice pravljenja antena, kolega, ja sam ih za mojih >46 godina RA staza napravio toliko da ti verovatno nikad
neces ni zamisliti - slucajno ili ne, HILJADE mojih dizajna je napravljeno na svim kontinentima a kakve su i kako rade
mozes procitati na mnogim mestima na internetu a broj od prosecno 250 poseta DNEVNO mojim web stranama govori
sasvim dovoljno ....


YU1OXB:
Pozdrav 7EF i molim da oprostis ako te je moj odgovor uvredio, mada ja i dalje to upravo tako vidim. Nisam ja tip za proterivanja po forumima i za konflikte bilo koje vrste pa cu se i iz ovog moguceg konflikta evo povuci, svakako uz puno uvazavanje tvog lika i dela.

Ovu konstrukciju sam postavio iz zelje da drugarima dam jos jedno moguce resenje. Antena je sasvim dobra i obicna i lepo zavrsava posao za koji je namenjena. Treba je gledati u kontekstu vremena kada je nastala, mog nivoa znanja u tom momentu, tada raspolozivih pomagala i instrumenata koje samimao na raspolaganju (NISTA!) i namene za koju je pravljenja i upotrebljavana. Ako 35 godina kasnije sve to zanemaris i samo njene dimenzije ubacis u neki danasnji sofisticirani softver, verovatno je  da ce ta konstrukcija ispasti inferiorna u poredjenju sa onim koe se danas mogu uraditi. Uz to bila je to i prilika da se potvrdi tvoja neprikosnovenost u oblasti antena.
WEB sajt ti je vrlo lep i informativan i kako bude vremenom dobijao na tezini i popularnosti, bice jos poseceniji. 

YU2M:
Borivoje, ne bih se ja tako lako povlačio sa bojnog polja...
Bar bi mu izvadio jedan i izbušio dva zuba, pa nek se češe....

Mala šala, oprostite obojica.

YU1OXB:
Oni koji me poznaju znaju da cu se ja uvek prvenstveno potruditi da izbegnem konflikt ako je moguce, cak i po cenu da to izgleda kao slabost ili kukavicluk kako se inace u nasoj "maco kulturi" to obicno tumaci. Na osnovu stava i stila pisanja mog korespodenta je lako zakljuciti da je bas takav razvoj teme vrlo verovatan pa je mnogo bolje to preskociti.
Dakle, ako nekome treba solidna ali sasvim obicna antena, ovaj kvad je vrlo blizu toga. Kome treba nesto mnogo ozbiljnije, PROVERENO i naucno utemeljeno treba da se potrudi da uveca broj poseta na YU7EF sajtu.

S56A:
Dan mi je poceo citanjem http://www.eeweb.com/spotlight/interview-with-dr.-jim-breakall

YT1NT davno napisa: NEC works most accurately with straight thin wire antennas.
It leaves much to be desired with telescopic tube elements,
and it fails completely to predict effects of booms in case of VHF/UHF
antennas, etc.

I onda spominje EM WIPL-D nasih ljudi.  Ja uvek spomenem i mog pokojnog profesora sa ETF Branka Popovica koji je napisao jedan od prvih FORTRAN programa za projektovanje zicanih antena koriscen u Siemens-u.    Ja najcesce citaram Sinisu oko radioamaterskih mitova sa kvadovima koji zrace neke drugacije talase :-)  Od autoriteta respekt do ovdasnjeg profesora elektromagnetike nama poznatijeg kao S53MV.

Boro, tvoj otac je radio na najbolji nacin u datom vremenu sa 3D kvadom.  Yagi-Uda je mehanicki jednostavnija 2D ali tek Moxon napravi cudo od nje sa savijanjem krajeva dipola i reflektora.  To je moja trenutna igracka na 40 m kojom sam proslog vikenda pokupio svih 40 zona i 135 zemalja :-)

Proslog vikenda sam jos uocio, da nas dobro cuju u HS "zemlji smeska" kad je tamo K3ZO ili neki Ljubisa!

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju