Autor Tema: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio  (Pročitano 27499 puta)

Van mreže YU1EW

  • Izvršni odbor
  • aktivan korisnik
  • *****
  • Poruke: 40
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Zoran, YU1EW
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« poslato: 01.01.2015 23:35:08 »
Sve je više situacija u kojima radio-amateri razmišljaju o povezivanju na svoje radio stanice daljinskim putem. Razlozi su najčešće velike smetnje u gradovima ili teškoće oko postavljanja antena. Remote radio postaje popularan u svetu ali i kod nas. Ovo uputstvo  nastalo je kao pomoć u ideji da omogućimo licenciranim radio-amaterima operatorima, članovima kluba, pristup klupskoj stanici u Borči. Prvu remote vezu sa sopstvene remote stanice održao sam pre više od deset godina, još u vreme dial up modema, pa sam se kao "iskusan" prihvatio obaveze da  napišem uputstvo za ovu klupsku akciju.
Za HRD smo se odlučili zato što je besplatan do svoje verzije 5.24 i sasvim funkcionalan.
Pretpostavljam da ima i drugih zainteresovanih. Možda će vam ovo uputstvo olakšati postavljanje i podešavanje "remote setup-a".
Podrazumeva se da na ruterima i računarima u vašoj mreži svi portovi koje koristite moraju biti otvoreni!

Uputstvo je na sledećem linku:

https://www.dropbox.com/s/0turdjqvaz0iev1/Remote%20setup%20V1_1.pdf?dl=0

73&GL
Zoran, YU1EW

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #1 poslato: 02.01.2015 10:05:56 »
jedean isto tako dobar vid remote kontrola na daljinu je kenwoodov standard SKY Comand , inace poseduje ga mali broj mobilnih i rucnih i baznih kenwood radisotanica , vidite moju prezentaciju o tome na YouTube http://youtu.be/EigEFGNpNdQ

ili druge prezentacije o pomentutom sistemu http://youtu.be/unAIIX3tYrE

interesantna je i opcija CAT cntrola pa konbinacija interneta teamwifera, skaype i drugih ip prenosa medija zvuka , ima interesantnih i dosta popularnih zello aplikacija za povezivanje stanice i interneta a HamRadioDelux je dosta pogodan ima vec ucitana podesavanja za mnoge uredjaje sa cat kontrolom pa mogucnost pracenja satelita , i rada digitalnih modom , pa qso log , pa pracenej dx klastera ...

Van mreže YU1EW

  • Izvršni odbor
  • aktivan korisnik
  • *****
  • Poruke: 40
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Zoran, YU1EW
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #2 poslato: 02.01.2015 13:12:57 »
Kenwood-ov Sky command takodje koristi CAT protokol za kontrolu izdvojene stanice preko paketa i standardnog AX25 protokola. To je interesantno ali ipak relativno sporo i ograničenih mogućnosti. Sa HRD remote softverom, ili namenskim hardverom (poput www.remoterig.com) dobija se mnogo veći komfor i funkcionalnost. Uz dobar IP link skoro kao da sedite za stanicom.
Drugi, veći problem kod nas je što postojeći Pravilnik o ARS dozvoljava amaterskim primopredajnim stanicama samo simpleksni rad (član 7. Ostale napomene, stav 3.). U slučaju Sky command softvera audio sa i ka  KT stanici ide po UHF kanalu, a to više nije simplex.
Team viewer je odličan program za remote pristup PC, ali je komercijalan. Osim toga tada sa sa remote PC nepotrebno prenosi  Windows desktop grafika koju je bolje generisati na lokalnoj PC mašini, a prenositi samo relativno malu kolicinu podataka za vezanih za CAT i ostala upravljanja.
Skype je OK, izgleda da je njihov codec odličan, ali su isto tako odlični i RemAud ili IPsound, sa optimizovanim bandwith-om za za nama potreban govorni audio. Takodje kad pokreneš Team viewer, Skype, pa Logging program itd. zauzimaš resurse računara. Korišćenje HRD servera na remote mašini  i HRD klijenta na lokalnoj je naprednije rešenje. A zatim sve posle povezeš sa ostalim korisničkim programima lokalno.

Van mreže YU6MM

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 11
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milos
  • QTH: Aranđelovac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #3 poslato: 02.01.2015 23:27:11 »
1EW de 6MM

Koristio sam HRD Remote jako dugo, imao staticku IP adresu i odradio gomilu veza na HF + 6m. Deljao sam karibe na 6m SSB Remote, Afrika isto i sve je to super izgledalo dok se nisam zaseleo CW-a. Na kraju sam presao na TW i direktno tastovao iz logging programa. Za audio sam koristio Skype Automatic call answer, ali mi se nikako ne dopada njihova audio regulacija jacine, koja neki put shum prepozna kao smetnju u vezi i potisne je.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #4 poslato: 03.01.2015 09:52:12 »
I ovako smo imali "veselje" u kontestima....
Neki su optuzivani da su koristili remote RX, posle silnih uspeha u takmicenjima, cak napustili contesting.
Mogu da zamislim sta nas sve u buducnosti ceka....
Ja postavim remote stanicu u Evropi, a za uzvrat "obezbedim" sebi po jednu u Japanu, USA i Brazilu...

Nekako smo se "uklopili" u assisted kategoriju, a ovo ce obesmisliti svako dalje ucesce u takmicenjima.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YU1EW

  • Izvršni odbor
  • aktivan korisnik
  • *****
  • Poruke: 40
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Zoran, YU1EW
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #5 poslato: 03.01.2015 15:17:22 »

Ja postavim remote stanicu u Evropi, a za uzvrat "obezbedim" sebi po jednu u Japanu, USA i Brazilu...



To nije dozvoljeno. CEPT licenca obavezuje operatora da bude uz stanicu na ako radi sa teritorije druge drzave. Remote sa stanicom u npr. DL možeš da radiš samo ako imaš DL licencu. Korisćenje web remote prijemnika u kontestima je dno dna, najgora vrsta nemorala. Medjutim pristupanje sopstvenoj stanici remote izmesta samog operatora ali ne i stanicu. Ona prima i emituje tamo gde se nalazi. I dalje vaze sva pravila kao npr. da sve stanice moraju biti u krugu od 500m a sve antene moraju kablom da budu povezane sa stanicama kada je CQ WW u pitanju.
Konferencija IARU R1 u Varni usvojila je preporuku VA14_C4_REC_04 kojom se to jasno definiše.

73
Zoran, YU1EW

Recommendation VA14_C4_REC_04:
That the following text be published in the VHF and HF Managers Handbook:
Remote Controlled Operation
Remote controlled operation is defined to mean operation where a licensed operator controls an amateur radio station from a remote control terminal. Where a station is operated remotely, the following conditions shall apply:
1. Remote operation must be permitted, or not objected to, by the Regulatory Authority of the country where the station is located.
2. The call sign to be used should be the call sign issued by the Regulatory Authority of the country in which the station is located. This applies irrespective of the location of the operator.
3. It should be noted that Recommendation SC11_C4_07 states that member societies bring to their members attention that the T/R 61-01 agreement only applies to people using their own call sign, with the appropriate country prefix, when the operator is actually visiting that country, not for remote operation.
4. Any further requirements regarding the participation of remotely controlled stations in contests or award programmes are a matter or the various contest or award programme organisers.
Proposed by:
CRC
Seconded by:
HRS
The motion was carried with one vote against and two abstentions

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Ham Radio De Luxe i REMOTE radio
« Odgovor #6 poslato: 03.01.2015 23:42:17 »
Ma znam Zoki.
Ne pišem ja ni o tebi ni o sebi...
Ali siguran sam da će neki napretkom ovih tehnologija malo i da se zanesu...

Pljuštali su žuti i crveni kartoni i zbog drugih stvari.
Biće i zbog ovoga  ;)
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...