Autor Tema: Povezivanje uređaja i računara  (Pročitano 56204 puta)

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Povezivanje uređaja i računara
« poslato: 30.08.2012 16:18:24 »
Šta od interfejsa (CAT) i softvera se koristi za povezivanje uređaja i PC računara, a da je aktuelno? Kupuje li se ili pravi? Koji je uređaj pogodan iz neke srednje klase za ovakvu primenu?

Imam ideju da postavim uredjaj na istaknutu lokaciju, a da se wireless linkom povežem i upravljam njime. Na ovaj način moguće je koristiti uređaj u svakodnevnom radu, a moguće je napraviti i npr. WebSDR server.

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #1 poslato: 25.02.2013 15:46:44 »
Prilično sam siguran da naši propisi NE DOZVOLJVAJU puštanje u rad ovako opsluživanih radiostanica.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #2 poslato: 27.02.2013 10:54:18 »
ajd RoRa ako si poprilicno siguran i dokumentuj to isto  ;)

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #3 poslato: 27.02.2013 13:45:40 »
Čudan zahtev ... ".... dokumentuj to isto".

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #4 poslato: 27.02.2013 22:12:37 »
Pre neki mesec napravljen ovaj Yesu CAT/Digital Interface i odlično radi! Preporučujem 8)

YT2CQ

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #5 poslato: 27.02.2013 22:49:20 »
Joco jel si audio trafoe skidao sa modema ili kupi???

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #6 poslato: 03.05.2013 21:46:36 »
Nisam Joca, ali sam trafoe skidao sa računarskih DialUp modema.

P.S. Joca Bandin je YT1JBB

YT2CQ

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #7 poslato: 19.05.2013 13:53:57 »
ups, moje izvinjenje Bobane.

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #8 poslato: 21.05.2013 11:53:22 »
P.S. Joca Bandin je YT1JBB

Jovan-Joca Bandin je YU1JB/YU1B

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #9 poslato: 07.06.2013 22:42:25 »
Da pokušam da "dokumentujem".
Upotrebio sam izraz radiostanica a ne prijemnik ili uređaj. Pouzdano znam da na milom nam Zapadu ( SAD ) postoje dosta restriktivni propisi koji REGULIŠU postavljanje i rad ovakvih radiostanica, ne prijemnika odnosno uređaja. Razlozi za ovu restriktivnost su razumljivi jer šta raditi ako radiostanica "podivlja" a vlasnik nije u mogućnosti da brzo reaguje.
U našem važećem Pravilniku o korišćenju amaterskih radio stanica nema ni jednog jedinog slova kojim je regulisano postavljanje i rad radiostanica upravljanih sa daljine.
Dakle, takve radiostanice NISU dozvoljene.
Naravno, kada je reč o prijemnicima takve restrikcije, koliko je meni poznato, ne postoje. Upotrebio sam izraz "koliko je meni poznato" jer pamtim vreme kada je posedovanje tzv WORLD RECEIVER-a bilo zabranjeno odnosno takvi prijemnici nisu bili dostupni na našem tržištu.

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #10 poslato: 07.06.2013 23:17:57 »
To je samo neko razmišljanje. Realna situacija je direktno povezivanje kablom preko interfejsa radio-stanice i računara. Što se tiče zakona, nigde nije definisano mnogo toga, pa nije zabranjeno. Npr. elektronski taster, povezivanje sa računarom, rad sa otvorenim poklopcem i sl.

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #11 poslato: 08.06.2013 22:02:15 »
Neverovatna je lakoća kojom naši ljudi sagovorniku pripisuju ono što nikada nije napisano. Pisao sam o odredbama pravilnika o korišćenju amaterskih radiostanica a ne o nekakvom zakonu. Kada je o zakonima reč valja imati na umu da u civilizovanom svetu važi pravilo da samo Krivični zakonik propisuje šta je krivično delo (zabranjeno) sve ostalo nije krivično delo. Pravilnici po prirodi svoga naziva definišu šta jeste dozvoljeno sve ostalo NIJE dozvoljeno.
Uostalom, zatražite od Ratela, preko SRS-a, dozvolu za radiostanicu sa daljinskim pa još bežičnim upravljanjem. Iskreno ću biti obradovan ako takvu dozvolu dobijete. Ponekada, nadležne uprave daju pojedinim radioamaterima posebne dozvole za različite eksperimente. Naprimer, svojevremeno su neki amateri ( naravno ne naši) dobili privremenu dozvolu za eksperimente sa emisijama sa proširenim spektrom odnosno prigušenim ( ne potisnutim, SSB) nosećim talasom. Naš pravilnik takve emisije eksplicitno zabranjuje. Razlog ove zabrane je vrlo prost, ovu vrstu emisije gotovo da nije moguće ni detektovati a kamoli pratiti (prisluškivati).

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #12 poslato: 13.06.2013 15:45:15 »
yu1rrs , znaci sve sto je za eksperemintisanje kod nas je zabranjeno ( ssve sto ne moze da se prisluskuje -prati od strane drugih )

RoRa

  • Gost
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #13 poslato: 14.06.2013 09:07:47 »
@yt1prm
Bojim se da ovo postaje razgovor gluvih. Na pristojan i obziran način pokušavam da kolege amatere podsetim da sarađuju sa Savezom i RATEL-om. Takođe, na isti način pokušavam da podsetim da propisi postoje da bi se poštovali, na dobro svih nas. Divljanje po radio spektru nazovi "amatera" plaćaju pravi amateri kroz sumnjčavo i restriktivno ponašanje nadležnih za raspodelu i nadzor nad korišćenjem tog istog spektra.
Na planeti Zemlja ne postoji mogućnost da radioamateri, na regularnoj osnovi ( po pravilniku), koriste emisije sa prigušenim talasom. Ta vrsta rada je rezervisana za vojsku, policiju (javnu ili tajnu svejedno), GPS i druge profesionalne službe. Uzgred, ako  je poznat princip rada pomenutih uređaja, šira primena istih za amatere je nepraktična zbog potrebe poznavanja algoritma po kome se vrši ekspanzija spektra.
Eksperimentisanje je drugo ime radioamaterizma, u SARADNJI sa Savezom i RATEL.om

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Povezivanje uređaja i računara
« Odgovor #14 poslato: 14.06.2013 22:09:15 »
Ja ne vidim da ovde neko pominje "prigušeni talas", a posebno da želi da ga koristi. Pročitajte još jednom naslov teme, a prvu rečenicu kojom je početa tema ću ponoviti:

"Šta od interfejsa (CAT) i softvera se koristi za povezivanje uređaja i PC računara, a da je aktuelno?"

Raspravu na temu slobodno nastavite. Za prigušeni talas, otvorite novu temu. Hvala.