Autor Tema: VHF r3 Tupižnica 145.675Mhz Repetitor  (Pročitano 24314 puta)

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
VHF r3 Tupižnica 145.675Mhz Repetitor
« poslato: 05.10.2015 10:24:14 »
Na Mikijev poziv iz Zajecara yt3e sam bio juce na tupiznici sa njim i Dejanom iz Nisa da mojim instrumentom netvork analizatorom izmerimo antene i smetnje na lokaciji koje guse rad VHF pa i uhf repetitora na Tupiznici

za vhf sad postoje tri anteen dve na stubu jedna iznad krova zgrade  , na zgradi je Mikijeva home made lonac antena i na prvoj trecini stuba isto tako lonac antena i na drugoj trecini naj vislja antena je fabricka inmakova koje je savez kupio  na svim antenama su koaksijalni kabal cdf400 bakarni sirm bakarna folija  sace kao izolator i pun bakarni ili pobakreni provodnik srednji

homem made antene ce da izdrze godinu ili dve najvise jer ce da udje voda od prve kise i jaceg vetra i snega i leda cim popusti izolacija izmedju od sunca koja ispuca  i njih treba zameniti fabrickim antenama

sta se ispostavilo merenjem da kad se upale led svetla osvetlenje na stubu u celom opsegu od 100Mhz do 200Mhz gde je bilo prvo merenje na skoro svim antenama je suma smetnji od cak 15-20db ! zavisno od anteen i od frekvencije na opsegu ali je 20db smetnja prisutna kad se upale led diode  a kad se ugase te smetnje nestanu 

i drugi izvor smetnji je radio beograd 2 koji emituje na 96,1Mhz sa 3Kw ili vise snage a antene su uparene usmerene visespratne anteen u blizini tih nasih antena koje su u tom jakom polju pa se kod slabih signala na repetitoru  cuje modulacija od tog radija kroz signal repetitora a repetitor je motorolin i radi sa snagomm od 15w

sta se pokazalo eksperementiusanjem kombinacijom antena  na repetitoru dosli smo do zakljucka da gornja koja je na drugoj trecini stuba a najvisa antena to jest Bugarska inmak nije sad u funkciji jer je losa i za prijem i za predaju sto ne neznam ali predpostavljam da je razlog sto se nalazi tik do tih radiskih jakih antena i jakog polja  ili zbog duzine kabla koja je veca od 75m  ako kabal ima na 100m gubitke oko 8db  antena pojacanje 2db a smetnje imaju polje koje podignu za 20db sve je jasno !

mada cak juce kad smo sisli sa brda posle 14-15h se je opet repetitor ugusio nekim smetnjama a da svetla nisu bila upaljenan  pa opet iz Zajecara nisu mogli ni sa 50w snage da ga otvore te je definitivno da gore ima necega sto proosciluje posizi i pravi ometanje smetnje , ili je problem u samom repetitoru u prijemu pa i njega probati zameniti i testirati drugi !

sad repetitor radi sa srednjom antenom lonac kao prijemnom i sa predajnom antenom lonac na krovu zgrade iznad jedno 4m  ta konbinacija se pokazala kao naj osetljiva za prijem sad neki Zajecarci prolaze iz ruke sa gumenim antenama sa 1w sange  i mnogo bolje se cuje repetitor i u Kladovu Petrovcu Pirotu Paracinu Zajecaru konkretno u Pirotu se cuje sa 7do 9 s jedinica

MOJ PREDLOG JE SLEDECI :

postoje dva tri resenja samo ako se grupa slozi i moze se Tupiznica napraviti i boljom nego sto je bila ranije kao prvi i stari repetitor

1.da emisiona tehnika ciji su vlasnici i postavili i odrzavaju led osvetlenje promene i napajanje i to osvetlenej sto je vrlo mala verovatnoca jer je previse para i tehnike ulozeno u to osvetlenej koje pravi smetnej ne samo nama vec i policiji i distribuciji i svima u celom vhf opsegu alio se ti drugi korisnici ne zale jer i slabo koriste njihove stare vec analogne radio veze
2. da se sklonimo sa tog stuba jer i onako nemozemo da biramo na kojoj tacno mikro lokaciji zelimo da postavimo antene na stubu jer tu i tu zahteva emisiona tehnika da se stave nase antene a ti polozaji su jako rf polje smetnje  nepovoljna mikro lokacija  tako da je moj predlog da se predje na manje opterecen stub kod drugog vlasnika gde bi ga zamolili a siguran sam da bi nam dao jer sam privatno dobar snjim a vlasnik je Belami radija ima svoju Kucicu vecu , stub i manje su smetnje na samoj lokaciji imali bi pristupacnost ,  i nebi imali smetnje od led dioda i jakih rf prdajnika , makar samo prebacili VHF repetitoir

i 3. varianta je da se napravi zastitni ormar  u koji bi se smetio sam repetitor a taj ormar sa repetitorom da se montira na sredini stuba u stubu i da iz ormara idu sto krace deonice kablova do antena  jer koliko kod su koaksijalni kablovi zbog jakih 10kw i jacih emitera iz njihovih kablova kad nasi idu sa njihovim paralelno uvek se indukuje smtenja i stetni paraziti i nikad taj repetitor nece proraditi na toj lokaciji kako treba

dajte vas predlog misljenje pisite ucestvujte javno u diskusiji iznesite predlog ...?