Autor Tema: Opseg 40m smeta televizoru?  (Pročitano 32527 puta)

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Opseg 40m smeta televizoru?
« poslato: 30.09.2013 01:23:38 »
Koristim multiband dipol antene, za 5 osnovnih opsega i imam problem samo na 7 MHz (40m). Dešava se da mi TV poludi, tj. kao da primi gomilu kodova sa daljinskog i sam okreće kanale, ređe pojačava ili smanjuje ton i tako napuni bafer da moram da čekam da to sve odradi pa ga isključim daljinskim. Čak i kada je isključen, ponekad dobije kod, uključi se i opet isto. :o
Na svim ostalim opsezima, pod istim uslovima, radi noramalno bez smetnji. Ima li kakvog objašnjenja, leka...?

RoRa

  • Gost
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #1 poslato: 06.10.2013 13:23:28 »
Lažne komande do kontrolera u televizoru mogu doći duž jednog od tri puta:
- IC , ili nešto drugo, veza od daljinca do televizora ( lažna pobuda tastature daljinca)
- konduktivne smetnje od primopredajnika do televizora putem vodova mreže od 220V.
- bežičnim putem od primopredajnika do televizora ( obično za frekvencije iznad 30 MHz)
Nalaženje puta ili puteva ometanja rada televizora je malo teže.
Daljinac možete eliminisati tako što ćete pri pojavi smetnje ( i njenom prolasku) ne menjajući ništa u uslovima eksperimenta izvršiti blokadu IC diode u daljincu, lepljenjem neke nalepnice preko prozora diode.
Konduktivne smetnje preko mreže moguće je eliminisati napajanjem i primopredajnika i televizora preko zasebnih komercijalno raspoloživih mrežnih filtera. Pomaže i ako se napajanje ovih uređaja vrši sa dve različite faze mreže 220V.
Bežični put za prenos smetnji maguće je eliminisati, za početak, suzbijanjem pojave smetnji u napojnom vodu antene. U tu svrhu pomaže  ugradnja niskopropusnog filtra između izlaza primopredajnika i napojnog voda antene.
Poseban slučaj je ponašanje izlaznog stepena primopredajnika u uslovima veće neprilagođenosti antene ( antenskog voda ) na izlaz predviđen da "gleda" u impedansu od 50 oma. 

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #2 poslato: 09.10.2013 01:56:19 »
Hvala za detaljan opis. Neke faktore sam eliminisao, a ostali su još preko napojnog voda 220V i bežičnim putem.

Van mreže YU1NNN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 43
  • Pozivni znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Šabac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #3 poslato: 21.11.2014 19:06:00 »
Imam multi band inverted v za 80, 40 i 20m bandove. Sve ostale bandove radim preko Dentron Jr Monitor antenske kutije.
Do sada nisam imao problema ni na jednom TV-u u kuci. Sad se odjednom pojavila smetnja na TV u kuci pored mene. Samo ugasi sliku, tj pocrveni ekran, pa posivi i sta ti ja znam, keo neki izmesani signali. Kod mene u kuci tek sto  za nijansu se pogorsa slika, jedva primetno.
Nista nisam menjao na antenama, nista se nije promenilo, sve radi extra ali se pojavise te smetnje. Da ne zaboravim, samo na 7MHz se javlja problem.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #4 poslato: 23.11.2014 20:47:36 »
Nemam pojma i najpre bih izbacio TV iz kuće. S komšijama bi to već bilo teže....

Ranije sam načuo da u TV postoje neki oscilatori, koji rade tu negde oko 7MHz i da je to u stvari problem.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #5 poslato: 23.11.2014 21:05:14 »
YU1NNN napisa: Samo ugasi sliku, tj pocrveni ekran, pa posivi i sta ti ja znam, keo neki izmesani signali.

Ovo su indikacije direktnog ulaza tvog signala u video lanac.  Da nije komsija mozda prikljucio nekakav video rekorder ili CD player sa losim kablovima?

Ja sam godinama ratovao sa komsinicom koja je stanovala iznad mene na 1. spratu te imala TV smetje, a svi ostali blizi antenama na krovu iznad 4. sprata se nisu zalili.  Filteri nisu pomagali sve dok nije TV mehanicar merenjem pronasao prekinutu kosuljicu dugackog koaksijalca od TV prijemnika do kablovskog prikljucka.  Ta kosuljica je radila kao KT antena i skupljala minimalno zracenje iz mog PPS :-( 

Van mreže YU1NNN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 43
  • Pozivni znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Šabac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #6 poslato: 23.11.2014 22:45:41 »
To su mi roditelji, nisu nista menjali, sve je kao sto je i bilo, tj isto zadnjih nekoliko godina. Do sada nije bilo problema i odjednom se pojavise. Primetio sam i kod mene da se na  TV-u koji je 1,5m udaljen od stanice, dakle blizi nego kod mojih, slika blago pomeri na gore, jedva nekih 5-6mm. Jedva primetno. Ni toga nije bilo pre. Nisam stigao da promenim fazu koja se koristi kod radio stanice (na istoj su TV i stanica) pa da vidim hoce li biti promene.
Gde se ovo montira, slaba rezolucija slike pa ne vidim kakvi su ono konektori.
http://www.dual.rs/interference-filter-smetnje-radio-stanica-station-HF-KT

Van mreže YU1NNN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 43
  • Pozivni znak:
  • Operator: Alex
  • QTH: Šabac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #7 poslato: 24.11.2014 17:09:01 »
Hm. Resio problem. Ali kako? Pa pomerio kraj antene od 7MHz na vecu udaljenost od kabla od kablovske TV. Bio je na neka 2m max a sada je na 7-8m udaljenosti. I eto nema problema. Ali sve je tako stajalo i prethodnih godinu dana pa nista nije smetalo, sta mu sad bi ko ce ga znati.

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #8 poslato: 24.11.2014 19:36:58 »
Jacina bliskog polja opada sa trecim stepenom udaljenosti pa je razlika izmedju 2 i 8 m cak 64 puta!  Pri jakim signalima dolazi do zasicenja pojedinih tranzistora pa su manifestacije smetnji razlicite.

Vazan je "happy end", a ja se i dalje bakcem sa vertikalnkom i uzemljenjem jer su trapovi OK :-(

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #9 poslato: 25.11.2014 01:33:39 »
Hm. Resio problem. Ali kako? Pa pomerio kraj antene od 7MHz na vecu udaljenost od kabla od kablovske TV. Bio je na neka 2m max a sada je na 7-8m udaljenosti. I eto nema problema. Ali sve je tako stajalo i prethodnih godinu dana pa nista nije smetalo, sta mu sad bi ko ce ga znati.

S godinama, neki kontakt se olabavi ili negde udje vlaga i onda pocinju da se javljaju struje kojih nije bilo e eto vanrednog zracenja

Van mreže YT1MK

  • posetilac
  • *
  • Poruke: 2
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Misko
  • QTH: Cacak
  • Klasa: B
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #10 poslato: 24.06.2015 15:42:58 »
Zdravo,

Verovatno sa prelaskom na digitalno emitovan TV program, barem deo ovih smetnji ce se resiti...?

No, ja imam drugi problem... kada pritisnem PTT na bilo kom KT bandu, popale mi se reflektori u dvoristu, oni automatski - dan noc, sa senzorom pokreta.

Pozdrav.



Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Opseg 40m smeta televizoru?
« Odgovor #11 poslato: 24.06.2015 17:19:42 »
Koja je antena?