Autor Tema: [HAB] M0XER-5  (Pročitano 62251 puta)

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #30 poslato: 20.07.2014 13:13:10 »
Leo ima naštancane pločice i samo ih kači na balone  8)

Šteta što nisam u Beogradu, verovatno bi uspeo da čujem STS-12.
Format telemetrije dosta podseća na ovaj koji planiram da koristim.

Frekvencija šeta verovatno zbog promena u naponu baterije, a verovatno i temperatura čini svoje.
Doduše na screenshot-u koji si postavio, gde se vidi pomeranje frekvencije, po telemetriji napon je mrdnuo od 1.35 do 1.38.

Da li ovaj projekat ima neki sajt sa detaljima o STS-12?

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #31 poslato: 20.07.2014 18:37:47 »
Aaarrrggghhh... Taman sam napisao solidan tekst na ovu temu, kliknem na dugme "pošalji"... i forum me vrati na najnovije poruke?!  :-[ Nema veze, napisao sam ponovo, malo zbrda-zdola, ali mrzi me da ponovo "peglam" tekst.

Leo je stvarno neverovatan. Za kratko vreme je lansirao toliko mnogo balona jedan za drugim, pa mu je često aktivno više balona istovremeno. Pri tom, baloni se penju na veće visine, na oko 12-13km, dugo lete i stabilno drže postignutu visinu. Emituje istovremeno na 144.800 APRS i na 434.500 raznim modovima, što je dobro za "lovce" na balone, koji ga prate direktno a ne preko APRS mreže. Emitovani signali su čisti i stabilni, pravo uživanje za slušanje. Onaj balon B-64 mu je stvarno neverovatan :)

Čini mi se da je korišćeni format poruke standard medju balondžijama (isti format koristi i Leo na svojm B-xx balonima). U objašnjenju formata zaboravio sam da kažem da je poslednji deo paketa (u mom primeru 42DE) čeksum, što je jako dobro jer RTTY 7N2 nema nikakvo zaštitno kodovanje, pa je potrebna neka provera podataka pre nego što se prihvate i objave. Ne znam koji je algoritam primenjen, ali bar to mora da postoji.

Da si bio u Beogradu, veoma lako bi pratio STS-12 jer je signal sve vreme bio veoma jak, osim kada je leteo iznad Zlatibora. Za kratko je signal oslabio toliko da sam mislio da više neću moći da ga pratim, ali sam dekodovao bez greške svih pet RTTY paketa. Posle Zlatibora signal se ponovo pojačao i sve vreme je bio jak. Pratio sam ga od ulaska u naš VaP iz Madjarske, do izlaska ka Crnoj Gori. Posle sam isključio uredjaj (oko 3.45h) jer nije bilo svrhe da ostavim automatsko praćenje, s obzirom na nestabilnu frekvenciju. Pored brojnih skrišotova, snimio sam i nekoliko wav fajlova, za arhivu :)

Ne verujem da je napon baterije kriv za nestabilnu frekvenciju. Mislim da je u pitanju temperaturna nestabilnost. Najveću nestabilnost sam registrovao odmah posle zalaska sunca. Frekvencija se menjala za oko 3kHz, a bilo je i čudnih kratkotrajnih skokova. Kada je balon zašao u senku, napon je bio niži, ali se frekvencija skoro staiblizovala. Nije bilo onih skokova, nije bilo velikih promena, ali je ostalo klizanje naviše svaki put kada počne emitovanje RTTY paketa. Ipak, klizanje je bilo neuporedivo manje nego u sumrak, kada je promena temperature bila najveća. Negde na Internetu sam, takodje, pročitao njihovu najavu leta STS-12 u kojoj su rekli da će emitovati na 437.680 a da će se frekvencija verovatno menjati u zavisnosti od temperature, tako da mislim da je to glavni krivac. Trekere su lepo napravili, ali moraće još da se pozabave ovim problemom. Takodje mislim da bi morali da obezbede emitovanje i na 144.800, jer je APRS mreža mnogo gušća i lakše je pratiti poziciju balona. Naravno, za prave "lovce" treba da ostane emitovanje na 0.7m nekim drugim modom. U prilogu je slika tri trekera korišćenih na STS-10, STS-11 i STS-12.

Što se tiče STS-12, našao sam sajt projekta STS, ali nisu baš mnogo ažurni:

http://stsproject.net/

Ne znam da li si bio na ovom sajtu:

http://predict.habhub.org/

ali pošto ozbiljno radiš na projektu ne bi smeo da ga preskočiš. Sajt omogućava predikciju putanje balona u zavisnosti od lokacija sa koje se lansira, datuma i vremena lansiranja, maksimalne visine koju balon dostiže, kao i trenutnih meteoroloških prilika. U prilogu je slika predvidjene putanje balona koji bi bio lansiran iz Pančeva prekosutra, a koji bi mogao da dostigne visinu 12500m. Zanimljiva predikcija :)

Inače, za praćenje emisija sa balona nezaobilazan je program dl-fldigi:

http://ukhas.org.uk/projects:dl-fldigi

Radi se o modifikaciji poznatog programa fldigi, prilagodjenog potrebama praćenja balona. Kao i originalni program, dl-fldigi je kompajliran za razne platforme: Windows, Ubuntu Linux i Mac OS, a dostupan je i izvorni kod. Program na radnu površinu računara dodaje dve ikonice: "običnu" i HAB verziju. Sa obe se može pratiti balon, ali ako se želi samo praćenje (bez emitovanja) pogodnija je verzija HAB. Program omogućava automatsko ažuriranje spiska aktivnih balona, automatsko podešavanje moda za izabrani balon, dekodovanje, logovanje, automatsko slanje raporta na http://spacenear.us/tracker/ i drugo.

73! Brana, YT7TU

Van mreže YU1EF

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 4
  • Pozivni znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #32 poslato: 20.07.2014 19:00:51 »
Pozdrav Brano,
možeš li mi reći koliko je težak paket koji nosi balon?
Čime je punjen balon i koliki prečnik zauzme na visinama 7 do 12 km?

YU1EF,Milorad.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #33 poslato: 21.07.2014 00:01:29 »
Veoma se razlikuju veličine balona i tereta koji nose. Nisam se ozbiljnije bavio tom problematikom, ali na osnovu onoga što sam do sada video, težina tereta se kreće od oko 10gr (minijaturni treker) do oko 2kg. Ako nose samo minijaturni treker, onda je teret mali, ali na balone se često postavljaju kamere koje emituju sliku sa balona. To najčešće rade Ameri. U skladu sa izabranim teretom bira se i balon. Baloni mogu biti folijski, plastični, ali su najčešće od lateksa. Evo podataka o balonima koje je lansirala grupa UKHAS (UK High Altitude Society):

http://wiki.ukhas.org.uk/general:flight_data

Vredi pogledati ove Amere:

http://www.ncnearspace.org/missions

Oni na balon kače kamere, pa je njihov teret veći. Lete visoko, a mislim da je njihov rekord 69.000 fita. Priložene slike se odnose na njihove misije. Na jednoj slici se vidi crtež balona sa misije NSL-20, koj nosi dve kamere. Na drugoj slici se vidi punjenje balona sa misije NSL-25, a na trećoj je snimak napravljen kamerom na balonu NSL-27, sa visine od 69.000 fita.

Bio sam siguran da se baloni sada pune samo helijumom, ali sam se silno iznenadio kada sam video da se mnogi i dalje pune vodonikom! Uzimajući u obzir visine na kojima baloni lete, trajanje letova, prepune koridore kojima se kreću, nisam očekivao punjenje vodonikom. Neke zanimljive podatke o balonima i teretu možeš videti na:

http://arhab.org/hab_launch_list.php

73! Brana, YT7TU

Van mreže YU1EF

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 4
  • Pozivni znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #34 poslato: 21.07.2014 09:48:18 »
Svaka čast Brano,
ovo se zove puna informacija.
Ko kaže da se svaki dan ne može naučiti nešto novo!
S poštovanjem,

YU1EF,Milorad.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #35 poslato: 21.07.2014 20:06:37 »
Naravno! predict.habhub.org pomaže dosta oko biranja lokacije, datuma i vremena :) Odlična simulacija.
Isprobao sam je više puta i mogu da kažem da je uglavnom pogađala putanju :)
Možda omaši koji kilometar, ali oblik je uglavnom bio pogođen.

Pune ih vodonikom itekako! On je ne samo jeftiniji nego i lakši od helijuma, ali je zato izuzetno problematičan i eksplozivan :( pa u radu sa njim je potrebno da se bude VEOMA oprezan.
Za sada ću se ipak držati helijuma.

Trenutno se radi na izradi VHF predajnika, pa ako je neko voljan da pomogne neka mi se javi preko pp  ;)
Nabavili smo i minijaturnu kameru, testiranje sledi u narednim danima.


73
« Poslednja izmena: 21.07.2014 20:11:30 od strane YU1TTN »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #36 poslato: 23.07.2014 17:53:55 »
Upravo zbog zapaljivosti vodonika se i čudim što ga još uvek koriste. Džabe što je jeftiniji i što čak i sam možeš da ga napraviš, kada je zapaljiv a u smeši sa kiseonikom iz vazduha i eksplozivan (čuveni praskavi gas). Kada su baloni u pitanju, ja bih ga zaobišao u širokom luku.

Bio sam prijatno iznenadjen letom balona B-64 (uopšte, Leovi baloni su stvarno majstorski odradjeni, u svakom pogledu). Balon je lansiran 12. jula, preleteo je Evropu i Aziju i poslednji put je registrovan 20. jula, posle preleta Hokaida, kada je zašao na područje Severnog Pacifika.

Medjutim, još prijatnije me je iznenadio balon B-63! Lansiran je 8. jula, preleteo Evropu i uputio se preko Rusije na sever. Poslednji put je registrovan severno od Novosibirska, 13. jula i nije ga bilo nekoliko dana. Pretpostavio sam (a i predikcija je na  to ukazivala) da je balon završio radni vek. Medjutim, 20. jula ga je registrovala APRS stanica na Aljasci! Balon je tokom nekoliko dana leta, kada je bio izgubljen, uredno logovao podatke i čim ga je stanica na Aljasci "ulovila" uredno je "istresao" memorisane podatke unazad, do 16. jula. Nedostaje samo deo od 13. do 16. jula. Preleteo je preko Beringovog mora, dela Aljaske i krenuo ka obali Oregona. Izgledalo je kao da će da leti ka Kaliforniji, ali se tada promenilo strujanje i okrenulo balon na sever, ka Kanadi. Preleteo je, dakle, tri kontinenta: Evropu, Aziju i Severnu Ameriku! Trenutno se nalazi iznad kanadskih Severozapadnih teritorija, blizu ušća reke Makenzi u Veliko ropsko jezero i ide ka glavnog gradu Jelounajfu. Kao da mu se baš "svidjaju" ekstremne teritorije :) Stvarno, uredjaji su se odlično pokazali jer je balon već 15 dana u vazduhu, solarni panel uredno dopunjuje bateriju, signali su mu bili stabilni, GPS funkcioniše... Malo sam posmatrao temperature koje je registrovao: od -60 st. C do 11-12 st. C i sve vreme radi bez problema. Svaka čast.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #37 poslato: 28.07.2014 22:00:39 »
Fenomenalni Leovi baloni B-63 i B-64 su još u vazduhu! B-64 je posle Hokaida uspeo da preleti Severni Pacifik i dodje do Severne Amerike, koju su oba balona preletela preko kanadske teritorije. Izgledalo je da će preleteti preko Montreala, ali su ih vazdušne struje okrenule ka severoistoku, pa oba balona lete ka Njufaunlendu. Rekoh ja da izgleda vole ekstremne teritorije :) Šalu na stranu, B-63 je već pune tri nedelje u vazduhu, a B-64 je 17 dana. Mada nailaze na teritoriju preko koje verovatno neće imati ko da ih prati, bilo bi sjajno ako uspeju da nastave let i preko Grenlanda i Islanda dokopaju se Evrope. Na taj način bi uspeli da oblete celu Zemlju! Navijam da se to desi.

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #38 poslato: 31.07.2014 10:29:00 »
Desilo se! Signal sa balona B-64 se pojavio i registrovan je južno od Irske. Trenutno leti iznad Keltskog mora pravo ka Lamanšu. Posle Njufaundlenda registrovan je samo jednom kod Grenlanda. Uspeo je neverovatnu stvar: za 20 dana obišao je Zemlju! Prešao je preko tri kontinenta (Evropa, Azija, Severna Amerika) i preko dva okeana (Severni Pacifik i Severni Atlantik), vratio se na "mesto zločina" i zatvorio krug! Sve vreme leti na visini oko 12.5km, trpi temperature od -60 stepeni do +16 stepeni a uredjaji su i dalje u dobroj kondiciji. GPS radi, procesor i predajnici rade, baterija je ispravna a solarni panel je redovno dopunjuje. Još jednom: svaka čast Leu na odlično projektovanom balonu i uredjajima.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #39 poslato: 31.07.2014 11:30:51 »
Dobra izolacija nema šta  8)
Svaka čast i samom balonu, kako je uspeo da izdrži atmosferske uslove i da se pri tome ne ishaba.
Ovo je stvarno jako jako dug let i svaka čast :)

M0XER-3 je pratio M0XER-4 dobrim delom, ali se izgubio iznad severne Kanade, možda će se pojaviti u narednim danima, kada dođe ‚‚u domet civilizacije‚‚ :)

Van mreže YT2RA

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 16
  • Pozivni znak:
  • Operator: ROLE
  • QTH: BEOGRAD
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #40 poslato: 31.07.2014 12:36:54 »
 Brano  mi juce na druzenju pricali o balonima  i spomenuli  B-64  gde smo navijali da obidje krug oko zemlje i to se desilo   hi hi hi

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #41 poslato: 31.07.2014 19:43:31 »
Što bi se reklo "Lesi se vraća kući" :) Leov balon B-64 je upravo presekao svoju putanju (deo kada je lansiran) severno od Brajtona, čime je i formalno zatvorio jedan obilazak oko Zemlje. Idemo dalje, navijamo za drugi krug ;)

@YU1TTN: Uh, bilo bi sjajno kada bi se odnekuda, iz neke nedodjije pojavio B-63! Za onaj B-66 je malo verovatno da je preživeo, ali ko zna...

Inače, čak i kada je B-64 već ušao u kanal Lamanš, malo ga je stanica pratilo. Tek kada je zašao dublje, odjednom se pojavila masa stanica koja ga prati: gomila engleskih, francuske, nemačke... Pri tom, pored APRS mreže, prate ga i na UHF-u, direktno. Verovatno ih je neko uzbunio, a poseban izazov je što je balon obišao Zemlju.

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #42 poslato: 31.07.2014 21:25:23 »
Od pre par dana se na socialnim mrezama i forumima vrte informacije da ko moze prosledi podatke balona. Pa verovatno je to razlog pojacane aktivnosti.

http://amsat-uk.org/2014/07/31/434-mhz-balloon-b-64-completes-epic-journey/

73s
« Poslednja izmena: 31.07.2014 21:42:36 od strane YT2CQ »

Van mreže YT7TU

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #43 poslato: 02.08.2014 02:13:55 »
Da, sasvim sigurno je to uticalo na pojačano praćenje. Ipak je balon B-64 napravio pravu senzaciju obilaskom oko Zemlje. I to mu nije dovoljno: nastavio je svoje putovanje. Posle zatvaranja kruga u Engleskoj, nastavio je preko Severnog mora, Holandije, Danske, Švedske, Finske i Rusije prema Barencovom moru! Držim mu palčeve da što duže izdrži, preleti "nedodjiju" i doleti do urbanijih krajeva u kojima ima amatera koji mogu da ga prate.

Malo sam listao Leov sajt sa podacima o lansiranim balonima.

http://www.leobodnar.com/balloons/

Eksperimentisao je sa raznim balonima - lateks, folijskim, plastičnim. Interesantni su mi bili folijski baloni punjeni helijumom, koji se koriste za žurke. Čak i oni su solidno leteli. U početku je elektroniku toplotno izolovao pravljenjem kutijice od stiropora, a sada toga nema. Pločicu trekera štiti jedino nekim termobužirom! Stabilnost frekvencije je rešio tako što frekvenciju kontroliše GPS uredjajem, pa mu je klizanje veoma malo, svega nekoliko herca! Menjao je izvore napajanja, trekere, vrste emisija, frekvencije (čak je probao da emituje i na kratkim talasima). U poslednje vreme je ustalio LiPo bateriju koja se dopunjuje minijaturnim solarnim panelom, dva predajnika od oko 10-15mW od kojih jedan emituje na 144.800 APRS a drugi na 434.500 kontestijom 64/1000.

Vredi pogledati na njegovom sajtu slike, podatke o balonima, trekerima, vrstama emisije, pa čak i kompletne emitovane podatke prikazane grafički i numerički.

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: [HAB] M0XER-5
« Odgovor #44 poslato: 02.08.2014 10:37:44 »
Ako nije platio vinjetu, skinuće ga Rumuni k'o zeca....  ;D
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...