Autor Tema: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC  (Pročitano 62948 puta)

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #15 poslato: 08.09.2014 23:10:41 »
CMC (common mode currents) se javlja KOD SVIH dipola a posebno OCF tipa ali se relativno lako i prakticno u potpunosti resava Choke Balun-om tj."izolatorom" kako to nekada zovu.  To inace ni malo ne utice na ostale osobine antene ako se eliminise. Balun  moze biti i od samog napojnog koaksa kao sto je kod mene dato. Ako je tako resen, treba da se nalazi najvise do 1/2m od tacke napajanja, da precnik namotavanja bude od 20 do 25cm i da ima barem 5 navoja a jos bolje 8-10 navoja.  Moze se izvesti i sa vecim feritnim torusom kao i sa obicnim feritnim stapom sto su mnogi izgleda zaboravili. Bar se ti feritni antenski stapovi iz starih tranzistora kod nas mogu naci. Bitno je da je precnika barem oko 10mm ili vise i da je duzine barem 10-tak santimetara. Takav 1:1 trafo nece nista losije raditi od bilo kog sa torusnim jezgrom. Kako se to mota (a jednostavno je) naci cete kod Metzgera i Rothamela ali i svuda na NET-u.





« Poslednja izmena: 09.09.2014 00:24:36 od strane YU1OXB »
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #16 poslato: 09.09.2014 11:17:50 »
Ukoliko imas ogranicen prostor, onda ti preporucujem resenje sa 8,2 + 12,3 m.  Nema smisla da pocinjes sa losim antenama pa izgubis entuzijazam.  Moja prva antena u YU1BCD 1962 godine je bila VS1AA od 41 m sa zicom od 2,5 mm2 napajana sa drugom zicom od 1,5 mm2 prikljucenom na 1/3.  Iz toga su razvijene sve ostale OCF antene za modernu radiostanicu sa 50 Oma izlazom.

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #17 poslato: 09.09.2014 22:35:25 »
Ne mogu da kažem da je "ograničen"... samo je bio uslov da koristim kabl koji imam (20m dužine) a i položaj stanice mora da bude na jednom od krajeva antene - pa je logično da bude na kraćoj strani. Dvorište mi je usko a dugačko (širine nekih 15m a dužine preko 50m). Za par dana probe, uvideo sam da nešto sa dimenzijama nije u redu jer imam solidan swr na 15m (1:1.2) a lošiji na 40m - 1:3 ... probaću da je "ispravim" jer sad je u nekoj kosini, nije horizontalna... kraći kraj je vezan za vrh krova (u čijem potkrovlju mi je "radni kutak") a duži na krovu pomoćne kuće i još niži za nekih 3-4 metara.

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #18 poslato: 10.09.2014 00:10:38 »
http://www.karinya.net/g3txq/chokes/ je dobar tekst oko VF prigusnica.

Zorane, ukoliko je antena OK na 21 MHz, onda je predugacka za 7 MHz  >:(  To se jednostavno resava dodavanjem kondenzatora u seriji sa duzim krakom antene.  Dr. Military iz Uzica prodaje 500 pF/5 kV.

U tvom dvoristu mozes postaviti 41 m OCF napajan na 14 m od PPS koja ce raditi na 80 m, ali nece na 21 MHz.  To se najjednostavnije resava dodavanjem 7 m zice na oko 5 cm razdaljine centrirane oko tacke napajanja.  Provereno u Jagodinu  ;D

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #19 poslato: 18.09.2014 13:36:04 »
Citat
Trap za 600-800W
Na PVC cevi spoljnjeg precnika 50mm namotati navoj do navoja 14 navoja bakarnog licnastog PVC kabla preseka 1,5 kvadrata. I ovde se paralelno dodaje isti blok a zavojnica takodje treba da meri 8,2uH i da sa tim blokom rezonuje negde izmedju 7,050 do 7,080MHz.

Boro, jedini problem je naći 60pf 6kV. Zasad sam našao 60pF 2kV. Radi se o keramičkom C.
Kod silver mica je još gore, obzirom da ih je malo "izdržljivih" preko 500V.

Tražim nešto i za paralelne kombinacije... Redno mi povezivanje izgleda ružno  :) , ali će to na kraju biti najverovatnije rešenje.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #20 poslato: 18.09.2014 14:11:14 »
Ma ni to nije problem ako ces samo malo da zasuces rukave. Prvo, mogu se naci po dva komada od 120pF pa se vezu u seriju i to oni stari za predajnike koje su zvali "door knob". Jos lakse i moze svako da izvede je da ih napravis od jednostranog vitroplasta debljine 1,5mm. Za svaki kond iseces dve plocice dimenzija 40mm x 110mm i spojis (zalepis super-lepkom uz jak pritisak) onim stranama gde nema bakra. Tada dobijas debljinu izolacije od 3mm i sa tim dimenzijama je kapacitet tacno 60 pF a probojni napon vise desetina kV.Plocicu sam namerno racunao da je 40mm sirine jer ce tada lepo da upadne u vodovodnu cev Fi=50mm na koju ces motati zavojnicu. Moze li tako? (ja cu sebi tako da odradim)
« Poslednja izmena: 18.09.2014 14:37:57 od strane YU1OXB »
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #21 poslato: 18.09.2014 14:53:05 »
ja zamalo da počnem da sečem koaks-kabl... negde sam video da je nekih 100cm RG58 nešto manje od 100 pf (82 Oma/metar)... ovo tvoje, Boro, sa vitroplastom je mnogo elegantnije... hvala na savetu, još jednom...

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #22 poslato: 18.09.2014 18:19:20 »
Good idea.
Tražim vitroplast....
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #23 poslato: 18.09.2014 21:30:04 »
YU1OXB napisa: Plocicu sam namerno racunao da je 40mm sirine jer ce tada lepo da upadne u vodovodnu cev Fi=50mm na koju ces motati zavojnicu. Moze li tako? (ja cu sebi tako da odradim)

Plocicu preba napraviti bar 2 mm sire sa svih strana da ne bi doslo do preskoka VN na ivicama bakarne folije.  YU1AW je upotrebljavao slicne VN kondenzatore za UKT blokadu dok je za provodne koristio kvalitetniji teflon.

U Jagodinu se dogadja - otvaranje novog shopping centra sa nastupom Zeljka Joksimovica!  A i jagnjetina kod Gileta je kao pre rata  :D

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #24 poslato: 19.09.2014 17:57:44 »
Da li se preporučuje dužina koaksijalnog kabla od 25_27 metara za ovu i slične antene? Koliki uticaj ima ta promena dužine? Imam tačno 20m kabla, mogu li da ga nastavim ili je bolje da kupim novi kabl?

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #25 poslato: 19.09.2014 23:11:40 »
Ja jos nisam napravio tu antenu pa ne smem nista 100% da tvrdim. Ja bih prvo probao sa time sto imam a ako se bas pokaze da je svuda problem i los rezultat, prvo bih pomislio da je zbog nepostovanja navedene duzine kabla.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #26 poslato: 21.09.2014 16:30:04 »
Da li se preporučuje dužina koaksijalnog kabla od 25_27 metara za ovu i slične antene? Koliki uticaj ima ta promena dužine? Imam tačno 20m kabla, mogu li da ga nastavim ili je bolje da kupim novi kabl?

http://www.arrl.org/files/file/Technology/tis/info/pdf/q1106037.pdf

Predpostavljam, da imas coax od 50 Oma jer je danas 75 Oma cesci!  Ukoliko je tvoj kabl bar 10 mm "debeo", imace gubitke snage manje od 1 dB do 30 MHz (do 25%) pri pravilnom opterecenju sa SWR 1:1.  Mozes tolerisati SWR do 1:7 za dodatnih 1 dB gubitaka.  Antene cesto nemaju bas 50 Oma koje zeli videti radiostanica pa se onda radioamateri igraju sa duzinama kabla da bi "potrefili" sto bolji "SWR" koji je samo razlika impedansi od 50 Oma na TX prikljucku.

Ovo pisem na pescanoj plazi Draca okruzen uglavnom gostima sa Kosova.  Odradio sam 6 sati SAC CW kao ZA/S56A sa mojom 10-40m OCF od 8,2/12,3m i 1:4 xfmr.  TS-480 to lepo "ustimuje" ali na 80m nece.  Morao bi se popeti na krov i jedan kraj 20,5m dugacke antene sto bolje uzemljiti jer se ionako spusta sa 7 sprata na 3.  Pored stoji tribander ali je coax izgleda nastradao od kapljica slane vode...

Kasno procitah KT Kup SRS propozicije jer sam se mogao zaustaviti u Gracanici pa davati PR pod Z6/S56A na veliku radost citalaca :-)

73 de Mario, S56A, N1YU

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #27 poslato: 25.09.2014 07:56:45 »
Antena je sastavljena ali u potkrovlju :-). Prvi slobodan dan, nadam se sad u subotu, ide van. Nadam se dobrom rezultatu - lepim vezama :-) - jer sam strogo ispoštovao dimenzije antene.

Čujemo se na kt.

Sent from my LG-E400 using Tapatalk 2


Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #28 poslato: 25.09.2014 11:37:39 »
Cekamo impresije! Iskreno se nadam da ces biti zadovoljan.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Savrsena modifikacija W3DZZ by OH2EC
« Odgovor #29 poslato: 26.09.2014 22:29:11 »
Ja sam izgubio dosta vremena ovde u Dracu sa DL1VU OCF sa 17,5/24,6 m zicama i 1:4 xfmr.  Srecom sam otkrio u komsiluku elektro prodavnicu pa kupio 10 m zice za zvucnike.  Sada imam dva iskosena dipola za 7. na 3. sprat za 80 i 40 m, a more je samo 20-tak metara daleko ka Zapadu.  Sve antene rade bez tunera.  Jedino trebam kissu za OH trbander kopiju C3S.  Oksidacija alu sa morskom prasinom je gadna stvar.  Vreme spavanju, a kroz 3 sata pocinje veliki CQ WW RTTY cirkus!

UE DE ZA/S56A, N1YU