Autor Tema: APRS čvorišta uopštena diskusija  (Pročitano 51710 puta)

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #15 poslato: 04.02.2015 11:04:23 »
Posto je 8 juna pokrenuta akcija vezana za APRS, imam jedan predlog koje je vezan za eventualne lokacije na kojima bi se postavila cvorista. Danas sam pratio SP5LBS-9 koji je prolazio kroz nasu zemlju. Moj predlog je da se trebaju prvo postaviti cvorista oko autoputa i to na sledecim lokacijama. Fruska Gora, Crni Vrh(Jagodina) i da se ovaj Niski prabaci na Jastrebac. Nisam naveo Avalu zato sto sam video da dobar deo puta od Beograda do Velike Plane pokrivaju Rumuska cvorista, sto opet ne znaci da nisam i da se na Avali postavi cvoriste. Evo i linka gde je SP5LBS-9 prosao kroz nasu zemlju.

APRS je u svetu nekako vise stvar lokalne incijative i APRS cvorovi se postavljaju tamo gde lokalno ljudi za njima imaju potrebu ili prosto zele da to urade.

Kod nas ce, pretpostavljam, to ici na slican nacin, pogotovo sto nas Savez verovatno ne moze da finansijski mnogo doprinese. Ono sto svakako treba da se uradi, toje da se napravi neki plan kojim bi se sagledalo kakve su potrebe (kao recimo ovo sto si ti naveo) i da se celoj toj stvari pristupi organizovano.

APRS nije problem raditi ovako samoincijativno kako mi sada radimo, jer je premalo cvorova, medjutim, ako to krene malo ozbiljnije bice potrebna itekako dobra koordinacija, jer svi APRS cvorovi rade na istoj frekvenciji i lako moze da dodje do problema.

Pored pokrivanja glavnih putnih pravaca, sto je sasvim ocigledna potreba, treba raditi na predispozicijama da se APRS mreza lako razvija i da se omoguci pokrivanje gde god je to potrebno, jer nije APRS samo GPS pracenje vozila.

U tom smislu trebalo bi isplanirati magistralnu mrezu APRS cvorova kojima bi primarna funcija bila da predstavljaju kicmu za medjusobnu komunikaciju APRS cvorova na celoj teritoriji Srbije a ne nuzno i za povezivanje krajnjih korisnika. Kako stvari stoje APRS cvorovi su prilicno robusni i ako se psotave na dobre loakcije, mogu da ostvare i znacajan domet tako da j eveovatno moguce napaviti tu primarnu mrezu sa relativno malim brojem cvorova.

Na primer, mi smo na Zlatiboru poceli sa pripremamo lokaciju gde je planirano da se postavi APRS cvor. Velika je nadmorska visina, vrlo je eksponirano i tu smo zapoceli gradnju antenskog stupa od jedno 15-20 metara. Sa te lokacije se vec sada hvataju APRS cvorovi iz Rumunije. Ujedno ima dobru poziciju i za veze prema BiH i Crnoj Gori.

Medjutim on tesko da ce moci ujedno i da zadovoji lokalne potrebe jer je kod nas reljef takav da je precise "rupa" gde signal ne dopire i neophodno je da postavimo nekoliko lokalnih APRS cvorova koji ce ciljano da pokrivaju manje prostore.

Nekoliko (uveren sam ne mnogo) takvh primarnih cvorova u Srbiji, koji se medjusobno cuju bi, cini mi se, predstavljali dobru osnovu, a ostalo bi trebalo pokrivati cvorovima za lokalne potrebe.

Sto se tice lokacija, psotojece lokacije repetitora se u prvi mah namecu, mada bi trebalo dobro proceniti da li bi to bilo kontraproduktivno, s obzirom da se tu vec nalazi emisiona oprema i da moze biti medjusobnih problema. Mozda ne bi bilo lose koristiti odvojene lokacije koje su cistije od smetnji.

Takodje, treba raditi na tome da se sviam koji su zainteresovani olaksa da nabave opremu i pokrenu svoj cvor. Treba da se osmisle resenja za APRS cvorove koja su jednostavna, praktivna i jeftina, tako da komplikovanost i cena ne budu faktori koji odbijaju ljude od ideje da postave lokalni APRS cvor.

Ne treba zaboraviti ni propise, koji su kod nas malo zastareli i ne prate bas ovu tematiku, i treba i na njima da se poradi.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #16 poslato: 04.02.2015 11:41:13 »
Moj predlog je da bi moglo da se dozvoli onima koji se zanimaju za aprs recimo u lokalu da se dozvoli postavljanje RX cvorova koje bi samo kacile na internetu, e sada da li bi i za RX stanice trebala dozvola to bi videli, mada u sustini 1000 dinara (ako se dobro secam) je dozvola sto nije mnogo.
« Poslednja izmena: 04.02.2015 11:43:48 od strane YU1TTA »

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #17 poslato: 04.02.2015 17:47:54 »
Citat
Ne treba zaboraviti ni propise, koji su kod nas malo zastareli i ne prate bas ovu tematiku, i treba i na njima da se poradi.

Ne treba zaboraviti ni nas, koji smo malo zastareli....  :)

Pratim ovu temu, trudim se, ali avaj, nikako da ukapiram šta je APRS i čemu služi...
Video sam da sada neke moderne ( pa čak i kineske) staničice imaju APRS kao funkciju, al' džaba - ništa ne kontam.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #18 poslato: 04.02.2015 20:30:00 »
U suštini to je paket radio (ax.25 protokol). Napravljena je za trenutni prenos lokacije, poruka, telemetrije ...

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #19 poslato: 05.02.2015 12:59:35 »

Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.
[/quote]

yu1ra dali nesto smeta sto nema dozvolu zvanicno i dali se pitate sto je nema i ko je trebao da je obezbedi ?

predhodni saziv saveza na celu kad je bio kod nas U Pirotu je dogovoreno da mi pustimo taj APRS gejt -nod da mi Pirocanci ulozimo tehnicke stvari a da ce administraciju zavrsiti savez na celu sa Vemicem
nas projekat je s nase strane odradjen -sto je savez ili neko sabotirao dalji tok neznam ali znam da smo prvi posatavili taj projekat kao pilot test za dalju buducnost  u Srbiji i znam da radi i vrsi svoju funkciju sa dozvolom ili bez neznam sto nije stigla do danas ali je sto se nas tice sve odradjeno ko je u savezu tada zatajio i zasto necu dalje da komentarisem i da ponavljam

ali vidim da pojedince boli sto mi u Pirotu radimo i sto se borimo a sto drugi ne rade

borimo se sa ometacima kao sto su kod nas HIT radijo i RTS radio na emisionim objektima gde nam se nalazi i repetitor R4 a neki godinama trpe svoj nerad i ne angazovanje kao sto je primer sto ne radi R3 na tupiznici
[/quote]---------------------------------------------------------------------
ma , bre, kake dozvole, kome one trebaju, to je najobicnija glupost na papiru koja prave radiJo amatere sputava u njiovim inovativnim papagaskim projektima.
« Poslednja izmena: 05.02.2015 13:03:00 od strane YU1RA »

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #20 poslato: 06.02.2015 18:34:44 »
Moj predlog je da bi moglo da se dozvoli onima koji se zanimaju za aprs recimo u lokalu da se dozvoli postavljanje RX cvorova koje bi samo kacile na internetu, e sada da li bi i za RX stanice trebala dozvola to bi videli, mada u sustini 1000 dinara (ako se dobro secam) je dozvola sto nije mnogo.

Milsim da za prijem nije potrebna nikakva dozvola.

Naravno to bi bilo korisno ali ipak bi valjalo da APRS mreza bude nezavisa i dovoljno robusna da moze da radi posao i u posebnim uslovima, kada na primer stane Internet.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #21 poslato: 06.02.2015 21:54:55 »
Apsolutno se slazem da se treba postaviti robusna i dobra mreza i nadam se da ce se to i ostavariti uskoro.

Van mreže YU1TTA

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 135
  • Pozivni znak:
  • QTH: BOR
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #22 poslato: 11.03.2015 17:20:20 »
Pre 11 dana sam dobio mail SARTrack-a pa svi koji ga koristite a ako ga niste procitali evo prenosim ga u celosti
Citat
Hi all,

SARtrack DATABASE users please read!
-------------------------------------
The DATABASE Server now has its OWN Update system, instead of using the Update of the SARTrack program itself. The reason is that this would only work in situations where the Database Server would be installed on a computer on which the SARTrack Client was also installed.
How does it work now:

- FIRST: Download and install the complete SArTrackServer installation package from the SARTrack Webserver at http://www.sartrack.co.nz/News.html
Close the SARTrack Server from the Monitor program. Make sure both the Monitor and Server are shut down before installing.
- After installation, start the Server by clicking on the "Monitor SARTrack" Icon, with the "M" for Monitor in it. The Monitor will then select the right OS (32 or 64 bit) and start the right Server (and will monitor for any Server failure).
- By DEFAULT: The Monitor program will check for Updates every day at 03:00 (AM) Local time and REBOOTS the Server if the executable has changed (only then).  If the Server is running itself on UTC time (for example if it is a Microsoft Azure Server), you can change the Hour at which the Update takes place in the Server Setup window. This way you can set the best time for the timezome you are working in.
If you DISABLE the AUTOMATIC Updates (in the Server Setup window), the Monitor program will show a message box when an Update is available. This message box will stay on the screen until you take action.
Having the Server reboot automatically can be tricky, however, in most cases this is preferable to NOT having a critical update done.

Please be aware that while SARTrack is still in Beta, both the Server and (SARTrack) Clients are required to be within a certain 'Version range', and you MUST make sure the Server and ALL Clients are updated every time.

In cases where the SARTrack PC's do not have Internet access, make sure to take a USB stick with you with the latest SARTrack Install package on it, and install the latest version on arrival at the scene. (This will not affect any settings).

----------------

SARTrack:
- Fix: Messages to EMAIL are now sent to "EMAIL-2". Also, Email messages will now be transmitted over a Radio link. Fixed some issues with ACK packets being send to all ports instead of incoming port. Blocked forwarding of Message packets which are addressed to own station.
- Fix: Decoding Spot satellite tracker with Forward to Internet enabled would cause a crash.
- Fix: TNC decoding: Added extra protection against corrupted KISS/AX25 data.
- Fix: People window; Delete button did not delete on Server.
- New: Updated Dutch translation file.

SARTrackServer:
- Changed internal timer which saves data to disk to another type. Did not trust previous timer system.

ServerMonitor:
- Monitor now does the Database Server Updates. "Check Update" added in Monitor window.  By default, the Monitor will check for Updates every 24 hours, on the Update Hour set in the Server Setup window. By default, the Monitor will REBOOT the Database Server at that time!

****** I am aware of many requests for features, and existing issues, but I am currently limited to only a few hours of programming time per day, and the Database Update work has taken most of my time. I will try to work my way through all other requests.
And don't forget, I have been working for the last 8 years on SARTrack without pay! :)

Bart.

Van mreže YT2CQ

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 107
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mili
  • QTH: Novi Sad
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #23 poslato: 20.05.2015 17:35:25 »
Evo vec par dana radi YU0XFG-1 sa Iriskog Venca.
Ako neko ima vremena i mogucnosti nek proba.
U prilogu je mapa pokrivanja digipitera.

Van mreže YU1AS

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 7
  • Pozivni znak:
  • QTH: Leskovac
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #24 poslato: 17.08.2015 11:39:26 »
Pozdrav svima,
na kratko pregledah pisanje na ovom delu foruma. Raspolozan sa da svoju opremu postavim u LE kao cvoriste, posedujem stari modem za paket radio od pok. Radeta 4N1RM ili poznatijeg kao REZ, kao i modem MFJ1258. Isti bi bio postavljen na visini od oko 55m i na nekih 3-4km od auto puta koji prolazi pored Leskovca. Predlozi i ostalo moze ovde ili na yu1as@yahoo.com

Srdacan pozdrav,
Dejan, YU1AS

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #25 poslato: 19.08.2015 08:41:43 »

Zvanicno postoji samo YU0XUE, sa propisanom dozvolom.

yu1ra dali nesto smeta sto nema dozvolu zvanicno i dali se pitate sto je nema i ko je trebao da je obezbedi ?

predhodni saziv saveza na celu kad je bio kod nas U Pirotu je dogovoreno da mi pustimo taj APRS gejt -nod da mi Pirocanci ulozimo tehnicke stvari a da ce administraciju zavrsiti savez na celu sa Vemicem
nas projekat je s nase strane odradjen -sto je savez ili neko sabotirao dalji tok neznam ali znam da smo prvi posatavili taj projekat kao pilot test za dalju buducnost  u Srbiji i znam da radi i vrsi svoju funkciju sa dozvolom ili bez neznam sto nije stigla do danas ali je sto se nas tice sve odradjeno ko je u savezu tada zatajio i zasto necu dalje da komentarisem i da ponavljam

ali vidim da pojedince boli sto mi u Pirotu radimo i sto se borimo a sto drugi ne rade

borimo se sa ometacima kao sto su kod nas HIT radijo i RTS radio na emisionim objektima gde nam se nalazi i repetitor R4 a neki godinama trpe svoj nerad i ne angazovanje kao sto je primer sto ne radi R3 na tupiznici
[/quote]---------------------------------------------------------------------
ma , bre, kake dozvole, kome one trebaju, to je najobicnija glupost na papiru koja prave radiJo amatere sputava u njiovim inovativnim papagaskim projektima.
[/quote]


SAMO DA PODSEDIM , DA SMO ZVANICNO POSLALI SVA DOKUMENTA ZA DOZVOLU ZA aprs CVOR YU0XPI I ZA UHF REPETITOR  RU4 Pirot U APRILU MESECU I JOS UVEK POSLE 5 MESECI NISTA NEMA, PA POSLE MI NABADAJTE DOKUMENTACIJU I VAS RAD AZURNOST U SAVEZU 

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #26 poslato: 19.08.2015 10:03:16 »
FM digital radna grupa nije dobila informacije o tim zahtevima. Pošto si i ti član grupe pokreni u njoj to pitanje.

RoRa

  • Gost
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #27 poslato: 20.08.2015 17:58:18 »
Možda je malo mimo teme ali moram da kažem da je ovo ravno drugi put, koliko je meni poznato, da kolega Milan YT1PRM pokazuje i dokazuje da Savez ignoriše dopise radio-kluba Pirot. Usmena obećanja su jedno ali dopis, crno na belo, je nešto sasvim drugo. Lično, ne podržavam sve što radi  kolega Milan ali apsolutno nije prihvatljiv takav odnos Saveza prema jednom radio-klubu. Meni se nešto vrlo slično desilo kada sam svojevremeno podneo prijavu Disciplinskoj komisiji, zbog drske prevare,  protiv licenciranog radio-amatera iz okoline Zaječara.
Da stvar bude gora, kada se već ukaže na postojanje ozbiljnog problema kolegi se savetuje da taj problem pokrene pred nekim drugim organizacionim delom Saveza. 

Van mreže YT9TP

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 724
  • Portable, mobile, QRP
    • http://www.yt9tp.iz.rs
  • Pozivni znak:
  • Operator: Peđa
  • QTH: Užice
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #28 poslato: 22.08.2015 08:48:39 »
Rora, svi zahtevi za dozvole za repetitore se prosleđuju FM digital radnoj grupi (http://fm-digital.yu1srs.org.rs/) da bi ona dala svoje mišljenje i saglasnost.

Ja sam samo napomenuo da zahtevi iz pirotskog kluba nisu došli do radne grupe, a pošto je i on član te grupe može tamo to da pokrene pa da UKT menadžer proveri i obavesti grupu o tim zahtevima, gde se nalaze i zašto nisu obrađeni, odnosno dostavljeni ovoj radnoj grupi. To je normalna procedura.

RoRa

  • Gost
Odg: APRS čvorišta uopštena diskusija
« Odgovor #29 poslato: 22.08.2015 11:47:29 »
Пеђа, под другим околностима ово би разјаснили путем приватних порука.
Процедура није спорна, почетком марта формирана је радна група и дефинисана процедура. Радио-клуб Пирот је у априлу, можда и мимо процедуре, допис упутио Савезу. Није у реду, најблаже речено, да се такав један допис једноставно "загуби". По обавештењу да је настао описани проблем обавеза је, по моме мишљењу,  УКТ менаџера или координатора ФМ групе да са администрацијом Савеза реши проблем.