Autor Tema: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz  (Pročitano 49588 puta)

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« poslato: 20.05.2014 00:20:54 »
Kao dokaz da ja jos nisam izumro....

Verovatno je neobicno u danasnje vreme kad svi samo kupuju gotove uredjaje da neko sebi pravi kompletnu radio stanicu, ali ja se zadnjih meseci time zanimam. Ovo je jos nezavrseno a radi se o klasicnom analognom HF transiveru za sve vrste rada i sa kontinualnim pokrivanjem i na prijemu i na predaji od 2,000MHz do 30,000MHz. Frekvenca se menja u bilo kojim skokovima po izboru od 1Hz/10Hz/100Hz/1kHz/10kHz/100kHz/1MHz i 10MHz, uz kontinualnu promenu ima i mogucnost 1000 memoriskih kanala, vrste rada SSB/CW/FM/AM na prijemu i SSB/CW na predaji. Uradjen je stvarno bez kompromisa: prva IF 75MHz sa 8-polnim kvarcnim roofing filterom, druga IF 5MHz sa jos boljim 14-polnim profi SSB kvarcnim filterom, skoro 110dB AGC opseg, po zelji ukljuciv RF preamp po Nortonovom principu Loosless Feedback-a, 4 Shotky balansna mesaca, SSB Squelch, prvi LO sa Mikroprocesorom(+LCD displej) i sa Si570 kolom (fazni sum je -123dB), drugi LO (za sada!) je PLL koji proizvodi dve fiksne frekvence na 70 i 80MHz sa MC145152P i dual modulus :40/:41 preskalerom i ta dva signala se pre dolaska na mesanje jos filtriraju kroz 4 zasebna  6-polna kvarcna filtera, i treci LO je na 5MHz izveden kao TCXO.
Skoro ceo prijemni lanac je zavrsen i testiran i radi stvarno savrseno. U prijemnom delu fali jos FM demodulator kao i Sinhroni AM demodulator i Noise Blanker.
Predaja je takodje u funkciji ali za sada do nivoa od 100mW. Posle ide pojacavacki lanac (to jos nije odradjeno) koji tih 100mW podize do 100-300W, videcu dokle ce biti izvodljivo a da je cisto i stabilno.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #1 poslato: 20.05.2014 01:03:31 »
Samograditeljima su seme uvek mnogo interesantnije od slika. Evo veceg dela sema jer nisam jos sve stigao da precrtam i na PC.

Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #2 poslato: 26.06.2014 12:03:10 »
jel gotov uređaj? kako radi?
a da ne budu samo pitanja, imam i da ukažem  na grešku u šemi (ovaj rele gore levo, ne koristi srednji kontakt?):
http://pokit.org/get/?b39e663435bf9d9a18921a0240455f29.jpg


Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #3 poslato: 26.06.2014 13:00:52 »
Hvala za uocenu gresku. To je propust pri crtanju i evo sad je ispravljeno.

Uredjaj je kao sto rekoh gotov i detaljno testiran na prijemu (kompletno) a na predaji do nivoa od 100mW jer jos nisam nasao sve sto mi treba da odradim izlazni stepen. Prijemnik izuzetno lepo i kvalitetno radi. Sve ovo do sada je bilo skoro u jednom dahu uradjeno za nekih 2-3 nedelje a onda sam zastao sa daljim radom i zbog porodicno-poslovnih obaveza a i zbog nekih manjih zavitlancija sa zdravljem. Bice nadam se relativno skoro privedeno kraju i svakako cete biti ovde obavesteni - koga to bude uopste zanimalo!
Paralelno radim i na jednom (ja mislim) veoma dobrom RF speech procesoru pa ce i ta gradnja biti na raspolaganju.

------------------------------------------------------------------------------------------
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #4 poslato: 26.06.2014 16:19:37 »
Nema zahvaljivanja, vidi se da je štamparska greška jer nema signala ni za šotki ni za vf pretpojačalo.
Ja lično teško da bih se usudio za samogradnju takvog projekta - sada :D ... možda kasnije. Trenutno razmišljam o nekom sdr projektu primopredajnika, nešto kao na primer od g. Tasića, YU1LM... uostalom videćemo... u svakom slučaju ovaj Vaš projekat mi se sviđa, makar ga samo i teoretski analizirao...

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #5 poslato: 26.06.2014 21:48:24 »
Pa dobro, ovo jeste malo zahtevniji poduhvat ali ako nista drugo, ima u njemu nekoliko sasvim lepih ideja koje nekome mogu da posluze.
Tasa 1LM je vrlo ozbiljan konstruktor i neces pogresiti ako krenes i tim pravcem. Ja sa tim imam mali problem a to je da volim da mi uredjaj bude sam za sebe dovoljan... ne svidja mi se povezanost sa kompjuterom da bi funkcionisao. Sa druge strane SDR ima nekih tako dobrih mogucnosti da je skoro nemoguce pribliziti se nekim od tih osobina koristeci samo analognu tehniku, ili bi to bilo strasno komplikovano i preskupo, a tu najobicniji PC sa zvucnom karticom to obavlja lagano.
Izbor je na tebi........
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YT1ZO

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 45
  • Pozivni znak:
  • Operator: Đuka
  • QTH: Paraćin
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #6 poslato: 05.08.2014 16:41:24 »
Gospodine Boro, srdačan pozdrav.
Ukratko, da ti ne smetam, postavio bih pitanje o ovom uređaju (primopredajnik za KT) koji si predstavio i ovde na srs-forumu a i videh ga na ES-forumu...
Interesuje me da li imaš sve te sheme na jednom mestu (bilo koji od ta dva foruma) ili možda kod sebe u kompjuteru pa da mi proslediš na mail. Kao što rekoh skoro, to je za mene velik zalogaj sada. Ali bih počeo sa "vizuelnom" analizom i izradom pojedinih sklopova koje razumem.

Hvala unapred... 73 by Djuka, YT1ZO.

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #7 poslato: 05.08.2014 23:35:19 »
73 Djuka!

Pa ovo sto sam ovde vec postavio su prakticno sve seme tog uredjaja osim glavnog oscilatora. Za to sam koristio jedan lep KIT modul sa Si570 i mikroprocesorom ali nije DDS vec nesto jos bolje. Taj VFO radi od 1 do 160MHz kontinualno, moze u bilo kom koraku od 1Hz, 10Hz, 100Hz itd. sve do 10MHz korak, hiper stabilan, ima mogucnost da mu upises IF ofset kakav hoces tako da na displeju pokazuje radnu frekvencu a u stvari generise frekv. za IF vecu ili manju od napisane, ima 1000 memoriskih kanala i fantasticno cist signal skoro bez faznog suma. To nisam ja konstruisao pa ne mogu dati ni semu, ali tu mozes raditi vise varijanti ukljucujuci i neki lep DDS sintetizator.
Sve ostalo sam vec objavio. Mislim da je nepotrebno da objavljujem plocice jer one specificno odgovaraju komponentama koje sam ja imao i koristio i ako neko nema iste te komponente ne znace mu plocice nista jer su neupotrebljive.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže YU2M

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 544
    • YU2M radioamateur page
  • Pozivni znak:
  • Operator: Nesa
  • QTH: Pančevo
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #8 poslato: 06.08.2014 09:03:43 »
Druže Boro,
kaki je to VFO i gde se može nabaviti?
To bi se moglo i za SDR, da prostiš, iskoristiti.
Neko vole boraniju,
neko vole grašak,
a ja siromašak,
volem paprikašak...

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #9 poslato: 06.08.2014 10:52:17 »
To je ovaj KIT:  http://www.qsl.net/k5bcq/Kits/Kits.html  i to je KIT#2. U zavisnosti sa kojim kolom porucis, taj KIT moze da ide i do 1,4GHz kontinualno. Moj koristi CMOS verziju Si570 i ide do 160MHz, ali ima verzija tog istog kola koja ide do 1,4GHz. Kad sve saberem i oduzmem, ta cena mi je vrlo prihvatljiva jer bi kostalo vise da se uradi nesto sto bi bilo te stabilnosti, te preciznosti i spektralne cistoce (ko zna da li bi se u tom parametru uopste priblizio ovom kolu?!).
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #10 poslato: 16.08.2014 09:07:11 »
Samograditeljima su seme uvek mnogo interesantnije od slika. Evo veceg dela sema jer nisam jos sve stigao da precrtam i na PC.

Prijatno sam iznenadjen, da se jos neko bavi ovako kompleksnim samogradnjama.  Velikim delom me podseca na moje rane radove pre 50 godina sa Plessey SL-600 serijom i DBM.  Analognoj tehnici na KT je odzvonilo sa pojavom 16-bitnih ADC koji skaniraju sve do 60 MHz, a posle samo vrte bitove.  Ipak mozemo pogledati K3 arhitekturu sa FET mesacima, DDS VFO, malim IF pojacanjem te kvalitetnim audio stereo IC.  Ja ne volim nizku IF jer uvek moze da prodje simetricna frekvencija no srecom je KT dosta razbremenjen od BC snagatora.  Nazalost i dalje kljuckaju OTHR.

I na kraju konkretna primedba - iznenadjuje me veliki broj sirokopojasnih transformatora!  Ja bi to resavao rezonantnim kolima radi manjeg ssuma u sistemu.

73 de Mario, S56A, N1YU

P.S.  Puno srece i uspeha novom UO SRS ukljucujuci forum!

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #11 poslato: 16.08.2014 16:26:34 »
Pa, izgleda Mario samo jos poneko od nas iz starije garde to tako radi. Iako moze izgledati zastrasujuce taj raspon od 50-tak godina, tvrdim ja su ta Plesijeva kola sveukupno gledano jos uvek najbolji kompromis izmedju pouzdanosti, stabilnosti, performansi i jednostavnosti... normalno, ako je sve tacno osmisljeno i uradjeno. Jedini problem im je nabavljivost. Samo poredjenja radi, moj komsija i visedeceniski prijatelj iz mog grada je pre neki dan doneo na moj sto svoj FT-940S i zajedno smo na istoj anteni slusali i poredili u paraleli taj stvarno lepi i dobri uredjaj i moj HomeMade prijemnik i on je sam rekao da cak bolje cuje i nekako prirodnije, lakse i jasnije razume sa mojim HM nego na 940-tici. Sve sto je cula 940-tica cula je i moja "masina".

Video sam mogucnosti SDR sistema i jeste mnogo lepo i u nekim stvarima apsolutno nedostizno za analognu tehniku (filteri 400-tog reda! recimo), ali ja nekako ne mogu da prihvatim da mi stanica bude vezana za PC ako hoces da funkcionise. Mnogima to verovatno ne smeta, ali za mene ce uvek ostati amaterski primopredajnik = nesto sto treba u potpunosti za je samodovoljno. Znam da i to moze i da se to vec radi, ali u samogradnji  - a to za mene znaci da ga sam i smislis i napravis - e to moze samo strasno mali broj ljudi jer treba da si maestro i za hardver i plocice ali i da napravis softver za te "stand alone" FPGA ili sta ti ja znam sta sve jos, da bi to bilo samostalno. Ja sam "analogni tip" PIC-eve i  taj deo tehnike gotovo uopste ne poznajem pa je to za mene nedostizno. Ali, ovako klasicno analogno jos uvek mogu makar da pokusam da "izadjem na crtu"...Hi...Hi...

Hvala sto ti se svidja - barem ja sam to tako razumeo (ili hteo da to tako vidim).
« Poslednja izmena: 16.08.2014 16:29:26 od strane YU1OXB »
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #12 poslato: 17.08.2014 20:16:40 »
Ja imam gomilu SL-600 u metalnom kucistu pa mogu doneti iduci put u YU.  Radio moze biti samostalan ali unutra ce se sakriti poneki mikroprocesor za kontrolu.  Valjda neko jos vodi papirne dnevnike veza.  Ja ovog oktobra slavim 30 godina od prvog CQ WW SSB online takmicenja sa PMP-11 16-bitnim mikroprocesorom kojeg sam napravio na Institutu J. Stefan, ovdasnjoj Vinci.

73 de Mario, S56A, N1YU

P.S.  Nadam se, da i ovo nece biti proglaseno reklamom  :D

Van mreže YU1OXB

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 131
    • Borina Amaterska Svastara
  • Pozivni znak:
  • Operator: Dr Bora, boraomega, Doca
  • QTH: Cacak
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #13 poslato: 17.08.2014 22:17:35 »
Mario, sram te bilo, ovo je cista reklama!  ;)
Vrlo me zanima SL600 serija, pa ako bude na raspolaganju, voleo bih da se dogovorimo ($) za koji komad.
Rodjen sam u Srbiji... od toga cu i da umrem.
----------------------------------------------------------------
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Van mreže S56A

  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 115
  • Pozivni znak:
  • Operator: Mario
  • QTH: Ljubljana
  • Klasa: A
  • Radio klub:
Odg: Analogni HF transiver za sve vrste rada 2 MHz do 30 MHz
« Odgovor #14 poslato: 18.08.2014 01:32:55 »
BTW SL-600 mozes naci u JNA modulima od Rudi Cajevca iz Banja Luke koje prodaje Dr. Military.  Moji su davno amortizovani pa je komplet vredan flasu piva.  Jaki ste sa Doktorima u Cacku  ;D