HAM radio > KT

Opseg 40m smeta televizoru?

(1/3) > >>

YT1JB:
Koristim multiband dipol antene, za 5 osnovnih opsega i imam problem samo na 7 MHz (40m). Dešava se da mi TV poludi, tj. kao da primi gomilu kodova sa daljinskog i sam okreće kanale, ređe pojačava ili smanjuje ton i tako napuni bafer da moram da čekam da to sve odradi pa ga isključim daljinskim. Čak i kada je isključen, ponekad dobije kod, uključi se i opet isto. :o
Na svim ostalim opsezima, pod istim uslovima, radi noramalno bez smetnji. Ima li kakvog objašnjenja, leka...?

RoRa:
Lažne komande do kontrolera u televizoru mogu doći duž jednog od tri puta:
- IC , ili nešto drugo, veza od daljinca do televizora ( lažna pobuda tastature daljinca)
- konduktivne smetnje od primopredajnika do televizora putem vodova mreže od 220V.
- bežičnim putem od primopredajnika do televizora ( obično za frekvencije iznad 30 MHz)
Nalaženje puta ili puteva ometanja rada televizora je malo teže.
Daljinac možete eliminisati tako što ćete pri pojavi smetnje ( i njenom prolasku) ne menjajući ništa u uslovima eksperimenta izvršiti blokadu IC diode u daljincu, lepljenjem neke nalepnice preko prozora diode.
Konduktivne smetnje preko mreže moguće je eliminisati napajanjem i primopredajnika i televizora preko zasebnih komercijalno raspoloživih mrežnih filtera. Pomaže i ako se napajanje ovih uređaja vrši sa dve različite faze mreže 220V.
Bežični put za prenos smetnji maguće je eliminisati, za početak, suzbijanjem pojave smetnji u napojnom vodu antene. U tu svrhu pomaže  ugradnja niskopropusnog filtra između izlaza primopredajnika i napojnog voda antene.
Poseban slučaj je ponašanje izlaznog stepena primopredajnika u uslovima veće neprilagođenosti antene ( antenskog voda ) na izlaz predviđen da "gleda" u impedansu od 50 oma. 

YT1JB:
Hvala za detaljan opis. Neke faktore sam eliminisao, a ostali su još preko napojnog voda 220V i bežičnim putem.

YU1NNN:
Imam multi band inverted v za 80, 40 i 20m bandove. Sve ostale bandove radim preko Dentron Jr Monitor antenske kutije.
Do sada nisam imao problema ni na jednom TV-u u kuci. Sad se odjednom pojavila smetnja na TV u kuci pored mene. Samo ugasi sliku, tj pocrveni ekran, pa posivi i sta ti ja znam, keo neki izmesani signali. Kod mene u kuci tek sto  za nijansu se pogorsa slika, jedva primetno.
Nista nisam menjao na antenama, nista se nije promenilo, sve radi extra ali se pojavise te smetnje. Da ne zaboravim, samo na 7MHz se javlja problem.

YU2M:
Nemam pojma i najpre bih izbacio TV iz kuće. S komšijama bi to već bilo teže....

Ranije sam načuo da u TV postoje neki oscilatori, koji rade tu negde oko 7MHz i da je to u stvari problem.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju