Autor Tema: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API  (Pročitano 74388 puta)

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« poslato: 11.06.2013 18:09:21 »
Danas je pusten u rad Prvi APRS gejt u Srbiji yu0api sa Sljivovickog visa 1350m nv zapadno od Pirota
Radi na 144,800Mhz gejt radi i kao digi kad nema interneta ,mozete pratiti kretanje radioamtera na karti na stranici www.aprs.fi ,mozete jednostavno povezati vas android telefon sa stanicom i iskoristiti ga kao tnc modem sa gps-om samo je potrebno da stanica ima vox ako ocete da emitujete ,mozete i sav digitalni saobracaj preko noda pratiti isto tako na nekoj od aprs aplikacija na telefonu kad povezete sa stanicom
za sve informacije stojim vam na raspolaganju

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #1 poslato: 11.06.2013 19:18:22 »
Čestitam na trudu!
Koji software i interface je u upotrebi???

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #2 poslato: 12.06.2013 21:34:44 »
U pitanju je mali mini racunar baziran na OS linux i stavljena je motorola mc micro sa 20w snage omni antena daymond x30 na slici se vidi mini racunar i interfejs koji je vezan na 9pin com port i iz njga ide ka stanici 

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #3 poslato: 13.06.2013 04:19:15 »
Ok, sad sam se malo dopisivao sa I-Gate-om :)
Koristis DIGI_NED: http://digined.pe1mew.nl/?Welcome
Software ima mnogo dobre funkcije.

Aj ako nije tajna shema interfejsa ili koji je integralac u njemu?
Nisam vidjao ovakav interfejs.

73

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #4 poslato: 13.06.2013 08:52:22 »
integralac je TCM3105 a sema na sledecem linku


Van mreže YT2RA

  • korisnik
  • posetilac
  • *
  • Poruke: 16
  • Pozivni znak:
  • Operator: ROLE
  • QTH: BEOGRAD
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #5 poslato: 13.06.2013 15:12:27 »
Od kad je aktivan pozivni znak YU0API. Nevidim ga u CallBook-u niti sam video u spiskovima izdatih pozivnih znakova na sajtu SRS.

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #6 poslato: 13.06.2013 15:39:55 »
ja sam ga izmislio , YU kao Jugoslavija 0 kao za repetitore A kao za  aprs PI kao Pirot
sto morate odmah da kritikujete ? sto se sami nesto ne zalozite pa sami nesto uvedete i ne pomognete  sto ne predlozite nesto sto vi nesto ne uradite vi kao savez sto mora da se ceka na angazovanje pojedinaca ?
VI samo znate da kritikujete !!!

ako je problem taj izmisljeni znak sto ga ne registrujete uz vasu pomoc , pa da kazemo savez pomogao u realizaciji PRVOG APRS gejta u Srbiji!

nije ni problem da ga stavim na moj licni znak ,
ali o ovome smo pricali sa Vemicem i Sekijem u Pirotu i o tome smo se dogovorili
73! Milan yt1prm

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #7 poslato: 13.06.2013 15:51:39 »
znaci li to da kad bi ja sutra zatrazi znak ili pomoc za pustanej prvog radio balona u Srbiji vi bi isto ovako reagovali rekli bi to je zabranjeno jer niko do sad nije pustao balon sa APRS i sa senzorima visine pritiska temperture ... sve u svrhu radio eksperementisanja i istrazivanja ; Vi ste ti koji spoticete sav podmladak u srbiji da radi nesto i da napreduje da eksperementise -jednostavno im nedate  umesto da pomognete
umesto da se angazujete da podignete te guzice iz fotelje i da trcite i trazite razne sponzore vi samo sedite i primate platu za DZ
evo toliko sam iznerviran na danasnju slavu posle ovoga da nemogu ni da se kontrolisem  >:(

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #8 poslato: 13.06.2013 16:17:49 »
Role ce dobiti jedan APRS tracker od mene, da mozemo da vidimo gde se smuca! ;)

@Tema
Uh TCM-ovi malo nedostupni ovde, gledao sam seme modema sa nekim PICovima... al ima jos vremena za experimentisanje.
Trenutno spremam jedan APRS Digipiter koji ce da radi sa TNC2 i UI-DIGI1.9 BETA 3 EPROMom u njemu.

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #9 poslato: 13.06.2013 19:24:13 »
Neće balon poleteti još, makar dok ne rešimo neke osnovne probleme.
Miško YT1BMC i ja nestrpljivo čekamo jul :)

Što se tiče znaka, svakako nije loše da se vidi sa SRSom i pravilnikom, a nadam se da kolega YT2RA nije mislio ništa loše, već da je bio čisto radoznao od kada je taj znak aktivan.
Sve je ovo proba i nadam se da će da zaživi kako treba.

Ja trenutno izrađujem APRS aplikaciju, pre svega za Symbian telefone, i ukoliko bude ‚‚kako valja‚‚ biće dostupna za javnu upotrebu.


Još jednom pohvale za društvo iz Pirota i njihovu želju za eksperimentisanjem!
Pohvale i za YT2CQ koji je bio prilično aktivan noćas na APRS ;)




73,
Filip YU1TTN
« Poslednja izmena: 13.06.2013 19:34:31 od strane YU1TTN »

YT2CQ

  • Gost
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #10 poslato: 14.06.2013 01:03:27 »
Tu se ja motam jos od 2000 i neke po APRSu/PR, drzao sam I-GATE al osim turista na auto-putu E-75 ili Dunavom sto plove retko ko se javio.
Onda je u Kuli krenula aktivnost pa i to stalo...

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #11 poslato: 15.06.2013 16:11:30 »
ja sam ga izmislio , YU kao Jugoslavija 0 kao za repetitore A kao za  aprs PI kao Pirot
sto morate odmah da kritikujete ? sto se sami nesto ne zalozite pa sami nesto uvedete i ne pomognete  sto ne predlozite nesto sto vi nesto ne uradite vi kao savez sto mora da se ceka na angazovanje pojedinaca ?
VI samo znate da kritikujete !!!

ako je problem taj izmisljeni znak sto ga ne registrujete uz vasu pomoc , pa da kazemo savez pomogao u realizaciji PRVOG APRS gejta u Srbiji!

nije ni problem da ga stavim na moj licni znak ,
ali o ovome smo pricali sa Vemicem i Sekijem u Pirotu i o tome smo se dogovorili
73! Milan yt1prm

Role je u pravu, a znakove identifikacije ne treba "izmisljati" jer vec odavno postoje pravila koja to regulisu i ko je za sta nadlezan.
Mozda ste i pricali sa Vemicem i Sekijem, ali ste ipak sve ilegalno uradili.
Niko, ponavljam niko, nema nameru za bilo kakvom opstrukcijom, ali postoje propisi koji regulisu sta i ko sta moze da postavlja i pusta u rad.
I pored svih objasnjenja i ucenja propisima koje ste dobili, opet necete da saradjujete sa Savezom.

73 Sinisa YU1RA

Van mreže YU1TTN

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 185
  • Pozivni znak:
  • Operator: Filip
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #12 poslato: 15.06.2013 17:39:35 »
Znam da je ‚‚offtopic‚‚ ali ovo je jače od mene:

Citat
Role je u pravu, a znakove identifikacije ne treba "izmisljati" jer vec odavno postoje pravila koja to regulisu i ko je za sta nadlezan.
Mozda ste i pricali sa Vemicem i Sekijem, ali ste ipak sve ilegalno uradili.
Niko, ponavljam niko, nema nameru za bilo kakvom opstrukcijom, ali postoje propisi koji regulisu sta i ko sta moze da postavlja i pusta u rad.
I pored svih objasnjenja i ucenja propisima koje ste dobili, opet necete da saradjujete sa Savezom.

Da li pravila postoje i u slučajevima kada neko namerno ometa?
Zbog čega se ništa ne preduzima oko ometanja na R5 i RU1?
Da li to znači da su takvi slučajevi manje važni od puštanja nekog repetitora u experimentalni rad?


73,
Filip YU1TTN

Van mreže YU1RA

  • član SRS
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 225
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #13 poslato: 15.06.2013 19:04:14 »
Znam da je ‚‚offtopic‚‚ ali ovo je jače od mene:

Da li pravila postoje i u slučajevima kada neko namerno ometa?
Zbog čega se ništa ne preduzima oko ometanja na R5 i RU1?
Da li to znači da su takvi slučajevi manje važni od puštanja nekog repetitora u experimentalni rad?


73,
Filip YU1TTN

Ako je ovo pokusaj da se skrene sa YU0API teme, onda otvorite novu temu o smetnjama i ometanjima po repetitorima.

Sta vam je sa onim "amaterskim" RU716; nesto "ne vidim" ni onaj RU692 pominjan na ovom forumu ?

73 Sinisa YU1RA
« Poslednja izmena: 15.06.2013 19:07:17 od strane YU1RA »

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
Odg: Prvi APRS gejt u Srbiji YU0API
« Odgovor #14 poslato: 15.06.2013 20:27:29 »
Sinisa onda tebe definitivno tvoje kolege ne obavestavaju sta smo se dogovorili u Pirotu na radnom sastanku 

ili nisi citao a napisano je sta smo se dogovoriuli u temi vezanoj za to a koju sam ja postavio a to je zakoni problemi linkovanje reptetita i ....
a i vas administrator na forumu se nasao pametnim da pobrise  prepisku o zakonima i prepirku na forumu koja je bila na tri stranice i samo ostavio ono sto vama odgovara, tako da je moguce da je i to obrisao ,bez upozorenja i pardona

da se vratim na temu dogovorili smo se da taj uhf ru716 vratimo u opsegu od 432 do 438  i da tu mozemo da se igramo i radimo sta ocemo i izmedju ostalog dogovorili smo se da cemo postaviti i APRS gejt a cim gejt dobije internet ja cu da ga prepravim da je na moj znak
a sam racunar za gejt su nam donirali kolege iz LZ i savez iz Srbije  tu nije ni prstom nista mrdnuo

a uskoro cemo da pustimo i leteci meteroloski balon sa aprs i ostalim dodacima dali i tu ocete da nam pomognete kao i do sada ili cete da samo sedite u tim foteljama i primate platu za vas nerad

opet cu da ponovim sto sam rekao na skupstini u pracinu savez je taj koji treba da bude da se saradjuje i da privredjuje a ne da zaradjuje od nas,  i sramota sto gledate kartu i zalaganje FILIPA yu1ttn a to savez treba tako nesto da uradi ali savez to nece ili nemoze bitno je da se zarade pare od ovog napacenog naroda ,pogledajte koje  sve ostao danas od radioamtera a ko su bili nekad radioamteri i koliko

vi samo znate da uzmete pare i da platite telefon 60hiljada dinara i da imate luksuznu lokaziju u centru Beograda a za ulaganje i modernizaciju mreze nemate ni 15hiljada dinara na godisnjem nivou SRAMOTA!!!
« Poslednja izmena: 15.06.2013 20:32:41 od strane yt1prm »