Autor Tema: cudno ponasanje antene zavisno od visine montiranja iznad krova i na rx i tx  (Pročitano 26393 puta)

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
evo ovako radi se o sledecem problemu ,dakle imam kruznu Dajmond antenu duobander njena visina nesto vise od 3m model X-300N ,mesto gde se nalazim je okolina Pirota i montaza se izvodi na krovu jednospratne kuce ,kad antenu stavim na visinu iznad krova na oko 50cm znaci pocetak antene je iznad vrha krova na oko 50cm ima izvaredan prijem signala udaljenih stanica i repetitora , ali moj signal prema njima nije dobar ili ne mogu da otvorim repetitore na 2m na 145mgz ili imam los prolaz , a ako podignem antenu iznad krova probao u dve varijante iznad krova na oko 4m prijem meni drasticno slabi  opada a moja predaja se popravlja ,danas podigo jos vise antenu iznad krova na oko 8m i pretpostavljate jos gori prijem na rx signal cak i ne cujem neke repetitore a prolaz moja predaja se popravlja u nekim slucajevima u nekim slucajevima je losija isto se to manifestuje i na 145mhz i na 434mhz , kabal od antene je nepromenjene duzine oko 20m , stanica je yaesu ft7800  :o

Van mreže YT1PRM

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 231
  • 73! svim radioamaterima slusa vas ceo svet
    • www.elektricar.eu
  • Pozivni znak:
  • Operator: Milan Pirocanac Elektrica
  • QTH: Pirot
  • Klasa: 2
  • Radio klub:
puste Frenelove ili Frenselove zone rece mi jedan kolega Zoran yt1aw i dade mi smernicu gde da trazim problem, a da bi izbegao prvu zonu trebam najmanje da podignem antenu za 145mhz na oko 50m od zemlje ahahaha

Van mreže YT1JB

  • Boban Jovanović YT1JB
  • aktivan korisnik
  • **
  • Poruke: 340
  • Pozivni znak:
  • Operator: Boban
  • QTH: Arilje
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Kakav je vertikalni dijagram zračenja antene? Sa koje udaljenosti je tvoj ulaz u repetitor? Ako si blizu, pretpostavljam da si "ispod" dijagrama zračenja antene, pa imaš loš ulaz u repetitor.

Van mreže YU1CF

  • korisnik
  • aktivan korisnik
  • *
  • Poruke: 31
  • Pozivni znak:
  • Takmičarski znak:
  • Operator: Goran
  • QTH: Beograd
  • Klasa: 1
  • Radio klub:
Ta prva Fresnelova zona može da se izračuna, ali mora tačno da se dobiju podaci o visini tvoje antene, visini prijemne antene, tvoja tačna lokacija, lokacija repetitora i kakve su prepreke na trasi kao i radna frekvencija.
Tako da pominjanje 50m je veoma odokativno....

Prva Fresnelova zona nije jednaka za repetitor na 2 km i za repetitor na 50 km....

Pozdrav Goran YU1CF